Komfort po relaxaci vám zaručí kvalitní osuška či ručník. Na co se zaměřit při jejich výběru?
Výběr ručníků a osušek jde ruku v ruce s nároky, vkusem a interiérovým vybavením koupelny. Na co se zaměřit při pořizování ručníku a osušek kromě barvy a jak se starat o ručníky, aby vydržely dlouho voňavé, hebké a neuvolňovaly se z nich vlákna?
Trendem jsou neutrální i extravagantní barvy
V českých e-shopech i kamenných prodejnách sledují aktuální trendy na světovém trhu a přizpůsobují jim své kolekce. Díky tomu můžete koupelnu dokonale sladit do barev a odstínů podle svých přání. Podle odborníka na zdravý spánek a provozovatele našeho e-shopu Vyprodejpovleceni.cz, Ing. Lukáše Žáka může barva osušek a ručníků vycházet z odstínů obkladů a nábytku v koupelně. Oblíbené jsou zemité a pastelové barvy. Stejně tak nejsou výjimkou odvážnější pestré barvy, vystupující obrazce, květinové, či secesní vzory, štrasové kamínky, kombinace tkaniny a froté.
„Fantazii se meze nekladou. Zákazník si u nás může vybrat z obrovského množství základních barev, pastelových barev nebo může zvolit extravagantnější kousek,“ říká Lukáš Žák.
Barva je důležitá, ale zaměřte se i na materiál a gramáž
Koupelna je místem, kde provádíme své každodenní rituály. Proto je důležité, abychom se tam cítili dobře a vše k sobě perfektně ladilo. Na trhu je velká škála barev koupelnových textilií, přesto je důležité dbát při pořizování osušek a ručníků nejen na barvu, ale i materiál a gramáž, nejlépe od 350 g/m.
„Bavlněné osušky a ručníky patří mezi zákazníky k těm nejoblíbenějším, ale je rozdíl, jestli si pořídíte osušku v nízké nebo vysoké gramáži. Pokud chcete skutečně kvalitní, na dotek velmi příjemnou osušku s dlouhou životností, doporučuji vybírat z kolekcí osušek a ručníků Comfort nebo Greek (gramáž od 500g/m),“ radí Lukáš Žák.
Náš tip: Pořiďte si na letní dovolenou stylovou plážovou osušku o vysoké gramáži 450 g/m². Osuška je z jedné strany provedená v sametovém veluru, díky čemuž má povrch sametový dekorativní lesk. Na druhé straně je froté smyčka, zaručující optimální savost.
Ručníky a osušky před prvním použitím vyperte
Tajemství hebkých ručníků a osušek tkví v tom, jak se o ně staráte. Před prvním použitím zakoupené ručníky a osušky nejprve dvakrát vyperte, a to oddělené podle barev na cca 40 °C. „U všech našich výrobků uvádíme, jak se o ně starat. Bohužel řada lidí pokyny výrobce nedodržuje a pak se na nás obracejí s tím, že zboží není tak kvalitní, jak si představovali,“ seznamuje nás s realitou provozovatel Vyprodejpovleceni.cz Lukáš Žák. Pračku neplňte zcela, nad vloženým textilem by měla zůstat mezera na šíři dlaně. Pokud tlačí na buben, ničí se vlákna a tvoří žmolky. Totéž se stane, když je buben poloprázdný.
„V případě žmolků u veluru se jich zbavíte obvykle až po pátém vyprání. Dejte si pozor, aby v pračce nebylo prádlo se zipem, který by mohl vytrhnout smyčky z látky,“ varuje Žák. Prášky a gely na praní dávkujte podle pokynů výrobce. Velmi opatrní buďte s dávkováním aviváže. „Aviváž nedoporučuji používat vůbec, protože může slepit vlákna a snížit savost. Pozor, aviváž může být obsažena i v pracím gelu,“ upozorňuje Žák.
Nebojte se octa ani slunce
Pokud si nechcete aviváž odpustit z důvodu, že osušky používáte třeba po sportu a zdá se vám, že nepříjemně páchnou i po vyprání, vyperte je v horké vodě spolu s 1–2 dl octa.
„Opravdu to jde i bez aviváže. Používáním přírodních prostředků jako je obyčejný bílý vinný ocet se zbavíte nepříjemných pachů, zajistíte delší životnost prádla a navíc nebudete zatěžovat životní prostředí,“ tvrdí Lukáš Žák. Sušení je nejlepší na čerstvém vzduchu. „Ideální je sušení ve slunečném povětří, nikoliv však na přímém slunci. Snižuje to savost vlákna a barevné ručníky mohou vyblednout. Pozor na sušení na radiátoru. Neprospívá to vláknům, mizí měkkost a hebkost,“ dodává Žák. Ručníky nežehlete. Žehlením ztrácejí kvalitu i savost. Stačí, když je při skládání přehladíte rukou.
Autor: Linda Toma Kalašová