Podle feng shui sice květiny do ložnice nepatří, ale pokud zvolíte správný druh, můžete tohle pravidlo bez obav porušit. Některé pokojové rostliny jsou totiž pro ložnici jako dělané. Čistí vzduch a dokonce dokážou zlepšit kvalitu spánku. Jaké pokojovky zvolit?
Aloe vera pro lepší dýchání během spánku
Z listů této rostliny se dělají léčivé gely, které bývají účinné například při spálení na slunci a pomáhají hojit různé řezné rány. Kromě léčivých listů je však aloe vera prospěšná i během spánku. Aloe vera v noci uvolňuje kyslík, tím čistí vzduch a nám se díky tomu během spánku lépe dýchá. Tato rostlina je skvělá především pro čištění benzenu a formaldehydu ze vzduchu.
Náš tip: V našem e-shopu najdete ortopedické matrace s povrchovou úpravou z aloe vera, které jsou dokonale regenerační a zajišťují výbornou oporu svalů a páteře. Matrace aloe vera jsou hladké a jemné. Mají antistatické, antibakteriální a antivirové vlastnosti.
Palmy jako přírodní zvlhčovače vzduchu
Chcete-li vnést do své ložnice nádech exotiky, pořiďte si palmu. Pokud v noci trpíte dýchacími potížemi, umístěte do ložnice rozlehlou palmu zvanou Areca, která má jedinečnou schopnost chovat se jako přírodní zvlhčovač vzduchu a čistí vzduch od toxinů jako je formaldehyd. Další vhodnou palmou do ložnice je bambusová palma, která připomíná svým vzhledem bambus. Bambusová palma je také výborná k pročištění vzduchu od jedovatých látek.
K palmě si pořiďte tropickou bromélii
K čištění vzduchu slouží i tropická rostlinka bromélie, která přes den absorbuje oxid uhličitý a večer zvyšuje množství kyslíku. To znamená, že tato exotická kráska neustále pracuje na tom, aby udržela vzduch v ložnici čistý. Pořiďte si bromélii společně s některou z výše zmiňovaných palem.
Břečťan je ideální volbou pro alergiky
V případě, že vás trápíte alergie, zvolte Břečťan popínavý, který je podle jedné americké studie zabývající se alergiemi, astmatem a imunologii tou nejlepší volbou. Podle této studie Břečťan dokáže odstranit 94 % vzdušných nečistot během pouhých 12 hodin a pomáhá při nočním kýchání i proti nateklým sliznicím nosohltanu. Mimo to bylo u této rostliny prokázáno, že snižuje výskyt plísní a výparů z výkalů, které se mohou vyskytovat ve vzduchu domácnosti, kde se nacházejí domácí mazlíčci. Břečťan je velmi silný přírodní osvěžovač vzduchu, ale umístěte ho v ložnici tak, aby byl mimo dosah dětí a zvířat – je totiž jedovatý.
Gardénie místo prášku na spaní
Gardénie jasmínovitá má svěží vůni, dokáže snižovat stres a napětí a navozuje spánek. V rámci jednoho výzkumu vědci dokonce přišli na to, že květy gardénie jsou skvělou přírodní alternativou prášků na spaní. Pokud vás trápí nespavost a nevadí vám voňavé květy v ložnici, doporučujeme tuto rostlinku vyzkoušet. Gardénie kromě pozitivních účinků na spánek místnost i krásně ozdobí.
Jasmín proti úzkosti a neklidu
Další voňavou pokojovou rostlinou do ložnice je jasmín. Květy jasmínu mají výraznou sladkou vůni, která se často vyskytuje v parfémech a svíčkách. Toto příjemné aroma je vhodné pro osvěžení místnosti a podporuje klidný spánek. Jasmín údajně dokáže snížit také úzkost a neklid. Přes den naopak napomáhá ke zvýšení mentálního výkonu.
Levandule vám dodá životní energii
Levandule je velmi populární rostlina nejen do ložnice. Pomáhá vytvořit odpočinkové prostředí, oázu klidu a tím navodit lepší a kvalitnější spánek, díky čemuž se budete ráno probouzet s větším množstvím energie. Levandule snižuje stres a dokonce pomáhá lépe usnout miminkům. Do ložnice můžete umístit živou rostlinku levandule, ale účinná je i sušená levandule umístěná poblíž postele nebo difuzér s esenciálním olej z levandule.
Náš tip: K lepšímu usínání vám pomůže ortopedická matrace s povrchovou úpravou z levandule. Dokonalý relax a uvolnění zažijete, pokud si u nás vyberete povlečení s motivem levandule. Něžné povlečení s kvítky levandule a motýlky na vás doslova dýchne harmonii a pohodu.
Mučenka zmírňuje psychické potíže
Mučenka je exotická rostlinka, která vás okouzlí svým výjimečným vzhledem a velmi příjemnou vůní, která zlepšuje náladu. Mučenka také tlumí neklid a nespavost. Podle některých studií tato rostlina dokonce umí snižovat napětí a stres lépe než tlumící léky. Máte-li psychické problémy, starosti či jste v neustálém stresu, dejte mučence šanci. Účinná je mučenka i při nachlazení nebo kožních problémech. V těchto případech je ale lepší připravit si mučenka ve formě čajové směsi.
Lopatkovec přispívá ke klidné atmosféře
K pročištění vzduchu od jedovatých látek, ale i negativní energie je vhodnou rostlinou lopatkovec. Lopatkovec zkrášlí interiér nejen dekorativními listy, ale také nádhernými bílými květy. Je to krásná rostlina, přitom naprosto nenáročná. Nepotřebuje příliš světla, ochotně kvete a snese poměrně skromné podmínky. Pozor však na malé děti a domácí mazlíčky. Lopatkovec je jedovatý.
Tchýnin jazyk umí ze vzduchu odfiltrovat běžné domácí toxiny
Tchýnin jazyk patří mezi oblíbené pokojovky a zvlášť v ložnici má své opodstatněné místo. Mnoho studií, včetně NASA, tvrdí, že tato rostlina eliminuje ve vzduchu vyskytující se formaldehyd, trichloretylen a benzen. Tchýnin jazyk se díky tomu řadí k nejlepším pokojovým rostlinám pro filtraci vzduchu. Při jeho umísťování vybírejte místo, kde je rozptýlené světlo.
Zelenec je veselý nezmar a přírodní čistič vzduchu
Dalším skvělým čističem je zelenec, který je schopný ze vzduchu odstranit škodlivý formaldehyd a to až z devadesáti procent. Jeho výhodou je nenáročná péče. Můžete ho umístit na poličku či noční stolek. Trsy jeho dlouhých lesklých listů působí optimisticky a velmi esteticky