Jak vybrat

Jak vybrat froté prostěradlo?
 

Kvalitní spánek má blahodárný vliv na každodenní život člověka. Ovlivnit se dá i maličkostmi jako je správný výběr textilie. Víte, jaké prostěradlo vybrat, a pro jaké roční období je froté prostěradlo nejlepší? Ujistěte se, že vybíráte správně.

Jak sušit napínací prostěradlo?

Před nákupem nového prostěradla myslete na několik parametrů, které je důležité zohlednit. Ať už jde o technická kritéria jako je velikost, materiál, ale také záleží na ročním období nebo následné údržbě.

Napínací froté prostěradla využijete především během chladnějšího období, nejvíce v zimě. Díky všitým gumám ho pohodlně a rychle natáhnete i na vyšší matraci. Výhodou froté prostěradel je měkkost, nadýchanost a dlouhá životnost. Navíc se nemusí po vyprání žehlit. Pro někoho obtížné a neforemné skládání se může jevit jako nevýhoda.

Výhody a nevýhody froté prostěradel:

Výhody Nevýhody
měkkost v létě neochladí
nadýchanost neforemné skládání
dlouhá životnost
napnutí i na vyšší matraci
nemusí se žehlit
vhodné na zimu

Gramáž froté prostěradel

Gramáž poskytuje cennou informaci o textilii. Jedná se o hmotnost látky na 1 m². Čím vyšší gramáž, tím je tkanina kvalitnější s delší životností. U froté prostěradel je optimální gramáž od 130 g/m² tzn., že bylo použito 130 g na 1 m² látky.

Velikost froté prostěradel

Před nákupem froté prostěradla potřebujete znát alespoň výšku, délku a šířku matrace neboli spací plochu. Při výšce matrace do 23 cm zvolte velikost prostěradla stejnou jako je spací plocha. Pokud je matrace vyšší, pak můžete sáhnout po větší velikosti nebo speciálním rozměru na míru.

VELIKOST MATRACE

VELIKOST MATRACE VELIKOST PROSTĚRADLA NA MATRACI DO 23 CM
80 x 200 cm 80 x 200 cm
90 x 200 cm 90 x 200 cm
140 x 200 cm 140 x 200 cm
160 x 200 cm 160 x 200 cm
180 x 200 cm 180 x 200 cm
200 x 200 cm 200 x 200 cm
200 x 220 cm 200 x 220 cm

Kam dále?

Prostěradla Prostěradla Povlečení Povlečení Polštáře Polštáře
Jak vybrat jersey prostěradla?
 

Jak vybrat jersey prostěradla? Na kvalitě spánku se odráží několik proměnných, včetně vhodného prostěradla. Dejte si při výběru nového jersey prostěradla záležet. Víte, pro jaké roční období je jersey prostěradlo vhodné? Ubezpečte se, že vybíráte správně.

Jak vybrat jersey prostěradla?

Před nákupem nového prostěradla myslete na několik parametrů, které je důležité zohlednit. Ať už jde o technická kritéria jako je velikost, materiál, ale také záleží na ročním období nebo následné údržbě.

Elastická jersey prostěradla využijete především během teplého období, díky vysoké savosti a prodyšnosti. Hodí se však pro celoroční využívání doma i v ubytovacích zařízeních. Jersey prostěradla jsou vyrobena ze 100% bavlny, která se nemačká, na dotek je velice měkká a příjemná. Navíc se nemusí žehlit. Hodí se i pro děti. Pro někoho obtížné a neforemné skládání se může jevit jako nevýhoda.

Výhody a nevýhody jersey prostěradel:

Výhody Nevýhody

savost

v zimě nezahřeje

prodyšnost

neforemné skládání

měkkost

přírodní vlákno

nemusí se žehlit

vhodné na léto

vhodné pro děti

Gramáž jersey prostěradel

Gramáž poskytuje cennou informaci o textilii. Jedná se o hmotnost látky na 1 m². Čím vyšší gramáž, tím je tkanina kvalitnější s delší životností. U jersey prostěradel je optimální gramáž od 145 g/m² tzn., že bylo použito 145 g na 1 m² látky.

Velikost jersey prostěradel

Před nákupem jersey prostěradla potřebujete znát alespoň výšku, délku a šířku matrace neboli spací plochu. Při výšce matrace do 20 cm zvolte velikost prostěradla stejnou jako je spací plocha. Pokud je matrace vyšší, pak můžete sáhnout po větší velikosti nebo speciálním rozměru na míru.

VELIKOST MATRACE VELIKOST PROSTĚRADLA NA MATRACI DO 20 CM

80 x 200 cm

80 x 200 cm

90 x 200 cm

90 x 200 cm

140 x 200 cm

140 x 200 cm

160 x 200 cm

160 x 200 cm

180 x 200 cm

180 x 200 cm

200 x 200 cm

200 x 200 cm

200 x 220 cm

200 x 220 cm

Kam dále?

ProstěradlaProstěradla PovlečeníPovlečení PolštářePolštáře
Jak vybrat závěsy?
 

Závěsy plní funkci estetickou, navíc jsou účinnou ochranou před teplem a světlem. Víte, jaký typ závěsů nejlépe odráží sluneční paprsky a vytváří ideální podmínky pro spánek? Poradíme vám, na co myslet před nákupem nových závěsů.

Jak vybrat závěsy?

Nejdůležitější parametry při výběru závěsů

1. TYP ZÁVĚSU

Blackout závěsy

Blackout neboli zatemňovací závěsy jsou vyrobeny ze speciální hutné textilie, která nepropouští světlo. Kromě světelné nepropustnosti udrží v místnosti požadovaný tepelný komfort. V létě chlad a v zimě teplo. Své využití naleznou především v ložnicích nebo dětských pokojích.

Dimout závěsy

Dimout neboli polopropustné závěsy jsou vyrobeny z textilie, která propouští světlo pouze částečně. V prostoru vytváří příjemné šero a částečně izolují místnost od slunečních paprsků podobně jako blackout závěsy. Hodí se do obýváků, jídelen, ale také dětských pokojů.

Dekorační závěsy

Dekorační závěsy jsou vyrobeny nejčastěji z propustné textilie v různých barvách a motivech. Často nahrazují záclony a používají se jako dekorační prvek. Místnost zútulní a v případě vyšší gramáže zastíní a ochrání před zraky cizích lidí.

2. MATERIÁL

K výrobě závěsů se využívají syntetické materiály, především 100% polyester. Gramáž textilie určuje schopnost zatemnění. Blackout závěsy neboli zatemňovací mají nejvyšší gramáž. Seženete však i závěsy z bavlny nebo přírodního lnu. Lněné závěsy vynikají typickým zmačkaným efektem. Závěsy z přírodních materiálů je nutné častěji prát.

3. ROZMĚR

Výška

Výšku závěsu měřte od spodní hrany garnýže po místo, kde by měl závěs končit. U krátkých závěsů je to asi 3 cm pod parapetem. V případě dlouhých závěsů těsně nad podlahou. Dlouhé závěsy by měly končit přibližně 0,5 cm nad podlahou nebo maximálně 0,5 cm na podlaze. Závěs pořiďte o 1 - 2 cm delší, než záclona.

Šířka

Šířka závěsu musí odpovídat velikosti okna. Šířka určuje možnost řasení. Pokud požadujete bohaté řasení, pak šířku okna vynásobte 2,5x - 3x. Jestliže preferujete střídmější řasení, stačí šířku okna vynásobit 1,5x - 2x. Ke každému rozměru přičtěte ještě 20 cm navíc, jedná se o okraj od okna z obou stran.

Jak správně změřit závěs

4. ZPŮSOB ZAVĚŠENÍ

Kroužky

Závěsy s kovovými kroužky jsou určeny na tyčové garnýže. Kroužek jednoduše navléknete na kovovou či dřevěnou tyčovou garnýž. Nemusíte řešit žabky nebo řasení, to zde vzniká automaticky podle počtu kroužků v závěsu. Obvykle je vzdálenost mezi kroužky 15 - 20 cm. Existuje více barev kroužků, nejčastěji se setkáte se stříbrnou, měděnou nebo grafitovou barvou.

Žabky

Závěsy s řasící páskou nebo ty klasické lze pověsit pomocí žabek nebo speciálních háčků. Žabky využijte u kolejnicových, lankových i tyčových garnýží. U těch tyčových musíte žabku zavěsit na speciální kroužek. Žabičky umístěte 10 - 15 cm od sebe, případně podle požadovaného řasení.

Na co nezapomenout při výběru závěsů

1. NÁSLEDNÁ PÉČE

Závěsy perte při teplotě 30 °C v gelovém pracím prostředku na program jemné prádlo či ruční praní. Zvolte nejnižší možné otáčky, maximálně 400 - 600 otáček. Závěsy perte samostatně a nepřeplňujte buben pračky.

Ihned po vyprání závěsy vytáhněte a rozložte, případně zavěste. Pokud je pověsíte ještě mokré, vlastní vahou se vytáhnou a není nutné žehlení. Jestliže chcete předejít vzniku kaluží pod garnýží, nejdříve je vyvěste na věšáku a nechte mírně okapat.

Závěsy ve většině případů nemusíte žehlit, případně pouze z rubové strany při nízké teplotě. Vždy dodržujte doporučení od výrobce.

Frekvence praní závěsů záleží na prostředí. Pokud jsou umístěny v prašném místě nebo v místnosti, kde se kouří, perte závěsy 3x - 4x za rok. Obvykle však stačí 1x - 2x do roka.

Před prvním zavěšení doporučujeme závěsy vyprat. Zbavíte je nečistot, prachu a zbytkových barev z výroby. Závěsy vyperte při teplotě 30 °C na prací program pro jemné prádlo.

2. UMÍSTĚNÍ

Závěsy do ložnice

V ložnici plní závěsy především funkci zatemňovací. Z tohoto důvodu vybírejte do ložnic nebo místností určených ke spánku blackout závěsy. Místnost výborně zatemní, navíc mírně odhluční a udrží teplotu. Blackout závěsy jsou skvělé pro vytvoření ideálních podmínek pro spánek.

Závěsy do dětského pokoje

Stejně jako v ložnici i v dětském pokoji plní závěsy funkci zatemňovací. Pokud děti nerady usínají za úplné tmy, můžete sáhnout po dimout závěsech. Tedy těch, které vytváří příjemné šero. V dětském pokoji naleznou své místo i dekorační závěsy s dětským motivem, které pokoj zútulní.

Závěsy do obývacího pokoje

V obývacím pokoji nesmí chybět dekorační závěsy. Věřte, že závěsy zútulní nejen prostor okna, ale celou místnost. Vybírat můžete jednobarevné nebo se vzorem. Barvu slaďte s odstíny v místnosti. Pokud obývací pokoj využíváte ke spánku vyberte dimout nebo blackout závěsy.

Nejčastější otázky při výběru závěsů

Co jsou blackout závěsy?

Blackout závěsy jsou zatemňovací závěsy, které zajistí v místnosti tmu a ochrání ji před slunečními paprsky. Nejčastěji jsou zatemňovací závěsy vyrobené z velice pevné a hutné textilie o vysoké gramáži.

Jaký je rozdíl mezi blackout a dimout závěsy?

Blackout závěsy jsou též zatemňovací, které nepropouští světlo a v místnosti vytváří dokonalou tmu. Zatímco dimout závěsy jsou částečně propustné a v místnosti vytváří příjemné šero.

Jak dlouhá má být garnýž pro zavěšení závěsů?

Garnýže pro zavěšení závěsů by měly být o přibližně 60 - 70 cm delší než okno. V praxi to znamená, na okno o šířce 150 cm pořiďte garnýž dlouhou 220 cm.

Jak zavěsit závěsy společně se záclonami na garnýž?

Pro zavěšení záclony i závěsu doporučujeme používat dvouřadé garnýže. Existují kolejnicové, lankové i klasické dvouřadé tyče. Pokud zavěsíte závěs a záclonu na jednu garnýž, používání závěsu bude problematické z důvodu posunu záclony.

Jaké jsou trendy v garnýžích?

Mezi nejoblíbenější moderní garnýže patří kolejnice připevněné ke stropu. Nejčastěji se jedná o plastové kolejnice jednořadé či dvouřadé, ale existují i trojité pro trendy vrstvení. Na kolejnice lze připevnit krycí lištu, která zakryje nevzhledné žabky. Krycí lištu seženete ve více dekorech.

Kam dále?

ZávěsyZávěsy Dekorační polštářkyDekorační polštářky KoberceKoberce
Jak vybrat jídelní stůl?
 

Podceňovat výběr jídelního stolu se nevyplácí. Jedná se o místo, kde trávíte společný čas s rodinou i přáteli. Z tohoto důvodu je nutné mít dostatek pohodlí i prostoru. Znáte všechna důležitá kritéria pro výběr jídelního stolu? Poradíme vám, na co nezapomenout.

Jak vybrat jídelní stůl?

Nejdůležitější parametry při výběru jídelního stolu

1. MATERIÁL

Masiv

Jídelní stoly z masivu vynikají pevností, odolností a dlouhou životností. Vybírat můžete z různých dřevin, nejčastěji z tuzemského smrku, dubu či buku nebo zahraničního teaku. Stoly se vyrábí z tvrdého i měkkého dřeva. Většina stolů je ošetřena voskem či lakem. Takto ošetřený povrch nevyžaduje žádnou speciální péči. Malou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Výhody a nevýhody jídelního stolu z masivu:

Výhody Nevýhody

dlouhá životnost

vyšší pořizovací cena

pevnost

odolnost

snadná údržba

Lamino

Jídelní stoly z lamina na první pohled vypadají jako ty z masivu. Jedná se o dřevotřískovou desku potaženou laminem s dekorem dřeva. Existuje mnoho barevných dekorů a tlouštěk desek. Pyšní se pevností a odolností vůči mechanickému poškození. Stoly z lamina nevyžadují speciální péči. Velkou výhodou je cenová dostupnost. Lamino by nemělo přijít do kontaktu s velkým množstvím vody, může dojít k nabobtnání a poškození. Životnost lamina se odvíjí od tloušťky desky.

Výhody a nevýhody jídelního stolu z lamina:

Výhody Nevýhody

cenová dostupnost

nižší životnost u slabších desek

snadná údržba

náchylnost na změnu vlhkosti

mnoho dekorů

pevnost

dlouhá životnost u silnějších desek

Dýha

Jídelní stoly z dýhy připomínají stoly z masivního dřeva. Jedná se vlastně o speciální povrchovou úpravu překližky slabým listem dřeva o tloušťce 0,2 - 3 mm. List dřeva se lepí na překližku speciálními lepidly. Kresba dřeva a barva odpovídá reálnému masivu, ze kterého je daný kus vyroben. Dýha si zachovává vlastnosti dřeva a překližky.

Výhody a nevýhody jídelního stolu z dýhy:

Výhody Nevýhody

cenová dostupnost

náchylnost na změnu vlhkosti

snadná údržba

náročná až nemožná oprava

mnoho dekorů

pevnost

Kov

Kov se využívá u jídelních stolů nejčastěji jako materiál pro výrobu nožiček. Málokdy se setkáte s celokovovým jídelním stolem. Kov se kombinuje se dřevem, laminem, dýhou či sklem. Kovové prvky stolu jsou pevné, vysoce odolné a stabilní. Navíc údržba o kov není náročná, stačí pravidelně otírat prach a nečistoty.

Výhody a nevýhody jídelního stolu z kovu:

Výhody Nevýhody

stabilita

vyšší pořizovací cena

odolnost

pevnost

Sklo

Sklo se u jídelních stolů využívá převážně k výrobě desek. Desky stolů mohou být z čirého i jinak zabarveného skla, nejčastěji matného, mléčného či kouřového. Péče o skleněné stoly je náročnější v porovnání s jinými materiály. Skleněné desky vyžadují každodenní péči a leštění. Na skleněných plochách, především čirých jsou vidět veškeré nečistoty nebo skvrny.

Výhody a nevýhody jídelního stolu ze skla:

Výhody Nevýhody

mnoho barevných variant

vyšší pořizovací cena

designový vzhled

náročnější péče

Plast

Plast stejně jako kov se využívá u jídelních stolů nejčastěji jako materiál pro výrobu nožiček či desek. Setkat se můžete s celoplastovým jídelním stolem na zahradu. Výhodou plastových prvků nebo celých stolů je nízká hmotnost, odolnost, snadná péče a nižší pořizovací cena. Plast se nejčastěji kombinuje s kovem.

Výhody a nevýhody jídelního stolu z plastu:

Výhody Nevýhody

nízká hmotnost

stabilita

odolnost

snadná péče

nižší pořizovací cena

2. TVAR

Obdélníkový stůl

Obdélníkový stůl patří v domácnostech mezi nejběžnější a nejoblíbenější. Díky svému tvaru poskytuje dostatek místa pro více osob. Může být umístěn v prostoru, ale také u stěny nebo jiného nábytku. Před nákupem je potřeba znát nejen šířku a délku, ale také výšku. Od té se následně odvíjí nákup židlí. Součástí některých obdélníkových stolů je rozkládací mechanismus.

Kulatý stůl

Kulatý stůl se zaoblenými hranami patří mezi oblíbený tvar, především v menších bytech. I k malému průměru 90 - 100 cm si sednou až 4 osoby. Stůl umožňuje blízký kontakt se všemi u stolu. Drobnou nevýhodou je, že musí být umístěn v prostoru. Rozkládací mechanismus může být součástí vybraných kulatých stolů.

Čtvercový stůl

Čtvercový stůl šetří místo stejně jako obdélníkový. Můžete ho umístit jak do prostoru, tak ke zdi. Díky tomu vám vznikne více prostoru pro pohyb. Hodí se i do malých bytů. Jako malá nevýhoda se může jevit šířka. Osoby u stolu jsou od sebe dále, než u stolu obdélníkového. Součástí vybraných čtvercových stolů je rozkládací mechanismus.

Oválný stůl

Oválné stoly disponují mnoha výhodami. Zaoblené rohy jsou bezpečnější v domácnostech s dětmi. Za oválný stůl usadíte více osob, než ke kulatému i obdélníkovému. Navíc oválný tvar okamžitě upoutá, stoly jsou často dominantou jídelny. Součástí některých z nich je rozkládací mechanismus.

3. ROZMĚRY

Výška

Standardní výška jídelního stolu je 75 cm. Záleží zde však i na výšce osoby, která stůl využívá. Pro vzrůstově menší osoby se doporučuje výška 72 - 75 cm, zatímco pro vyšší 77 - 80 cm.

Šířka

Počet osoba a optimální šířka obdélníkového jídelního stolu:

ŠÍŘKA OBDÉLNÍKOVÉHO STOLU POČET OSOB

80 - 90 cm

4

90 - 100 cm

6

100 - 120 cm

8

Zvolte jídelní stůl o minimální šířce 80 cm. Každá osoba potřebuje pro pohodlné stolování prostor alespoň 60 x 40 cm. Pokud sháníte stůl pro více osob, musí být širší. Obecně se doporučuje pro obdélníkové stoly šířka 80 - 90 cm pro 4 osoby, 90 - 100 cm pro 6 osob a 100 - 120 cm pro 8 osob. V případě čtvercových stolů je to 90 - 120 cm pro 4 osoby a 120 - 150 cm pro 6 osob.

Počet osoba a optimální šířka čtvercového jídelního stolu:

ŠÍŘKA ČTVERCOVÉHO STOLU POČET OSOB

90 - 120 cm

4

120 - 150 cm

6

150 - 180 cm

8

Délka

Počet osoba a optimální délka obdélníkového jídelního stolu:

DÉLKA OBDÉLNÍKOVÉHO STOLU POČET OSOB

120 cm

4

140 cm

5

160 cm

6

180 cm

6 - 8

Délka klasických stolů pro 4 osoby je 120 cm. Jedná se o nejběžnější rozměr stolů v domácnosti. Pro více osob pořiďte jídelní stůl delší. Pro 5 osob ideálně délku 140 cm, pro 6 osob 160 cm a 8 osob 180 cm.

Průměr

Počet osoba a optimální průměr kulatého jídelního stolu:

PRŮMĚR KULATÉHO STOLU POČET OSOB

90 cm

2

90 - 100 cm

3 - 4

120 cm

4 - 6

150 cm

6 - 8

Průměr u kulatých stolů zvolte minimálně 90 - 100 cm. Takový rozměr využijí 3 - 4 osoby. Pro více pohodlí však doporučujeme průměr alespoň 120 cm. V případě potřeby se k tomuto rozměru usadí až 6 lidí. Pro 8 osob je vhodný průměr 150 cm.

4. POČET OSOB

1 - 2 osoby

Pro 1 - 2 osoby stačí menší jídelní stůl. Obvykle se jedná o průměr 80 - 90 cm u kulatého stolu. Čtvercové stoly seženete v rozměru 70 x 70 cm či 80 x 80 cm, obdélníkové stoly nejčastěji 80 x 120 cm, případně méně typické rozměry jako 80 x 60 cm. Pokud bojujete s nedostatek místa, oceníte stůl se sklápěcím mechanismem.

Stoly a osoby 80x60
Stoly a osoby 80x80
Stoly a osoby 90

Příklad rozměrů jídelního stolu pro 1 - 2 osoby.

2 - 3 osoby

Pro 2 - 3 osoby jsou ideální kulaté stoly o průměru 90 - 100 cm, obdélníkové 120 x 80 cm a čtvercové 80 x 80 cm nebo 90 x 90 cm. Do malých jídelen a kuchyní zvažte stůl se sklápěcím mechanismem.

Stoly a osoby 120x80
Stoly a osoby 90x90
Stoly a osoby 100

Příklad rozměrů jídelního stolu pro 2 - 3 osoby.

4 osoby

Standardní jídelní stoly určené pro 4 osoby mají rozměr 120 x 80 cm, v případě čtvercových 100 x 100 cm a kulaté 100 - 120 cm. Jedná se o minimální rozměry, které zaručí dostatek místa všem u stolu. Každá osoba by měla mít minimálně prostor o rozměru 60 x 40 cm.

Stoly a osoby 120x80
Stoly a osoby 100x100
Stoly a osoby 100

Příklad rozměrů jídelního stolu pro 4 osoby.

6 osob

Jídelní stoly pro 6 osob můžete vybírat klasické nebo s rozkládacím mechanismem. Pro příležitostné stolování pořiďte klasický stůl o velikosti 120 x 80 cm, který rozložíte. Díky tomu získáte prostor pro další strávníky. Optimální velikost stolu pro 6 osob je 160 x 90 cm, případně 160 x 100 cm. Čtvercový stůl 120 x 120 cm nebo 150 x 150 cm. U kulatého vyberte průměr 120 cm.

Stoly a osoby 160x90
Stoly a osoby 120x120
Stoly a osoby 120

Příklad rozměrů jídelního stolu pro 6 osob.

8 osob

Kulatý jídelní stůl pro 8 osob musí mít průměr alespoň 150 cm. U čtvercových je to rozměr 150 x 150 cm, lépe 180 x 180 cm. U obdélníkového sáhněte po velikosti 180 x 100 cm nebo 180 x 120 cm. Vhodné jsou rozkládací jídelní stoly, které snadno složíte a rozložíte v případě potřeby.

Stoly a osoby 180x100
Stoly a osoby 180x180
Stoly a osoby 150

Příklad rozměrů jídelního stolu pro 8 osob.

5. UMÍSTĚNÍ

Nejlepší variantou je umístění stolu do volného prostoru. Vznikne vám tak více míst k sezení, než když bude stůl přisunutý ke zdi či jinému nábytku. V malé místnosti zvažte nákup rozkládacího typu stolu.

Myslete na to, že při usedání nebo vstávání vysuneme židli o 50 - 75 cm. Pokud je hned u stolu zeď, počítejte s volným prostorem kolem 80 - 100 cm. Od jiného nábytku či kuchyňské linky nechte prostor na průchod 120 - 140 cm, dveře by neměly být blíže jako 150 cm.

Umístění u zdi
Umístění u linky
Umístění u dveří

Volný prostor mezi zdí a jídelní židlí nutný pro usedání a vstávání je 80 cm, nejlépe 100 cm. Průchod mezi stolem a kuchyňskou linkou, případně zdí či jiným nábytkem musí být kolem 120 cm. Průchod mezi stolem a dveřmi by měl být minimálně 150 cm, optimálně až 170 cm.

6. PRAVIDELNOST VYUŽÍVÁNÍ

Před nákupem nového jídelního stolu se zamyslete nad využíváním. Pokud jste zvyklí pravidelně stolovat s celou rodinou u jídelního stolu, pak se vyplatí investovat do požadované velikosti. Jestliže se u jídla scházíte spíše sporadicky nebo jíte u konferenčního stolku, zvažte nákup menšího či rozkládacího stolu. Ušetříte tak cenné místo v jídelně.

Na co nezapomenout při výběru jídelního stolu

1. FUNKCE

Rozkládací mechanismus

Investovat do rozkládacího stolu se rozhodně vyplatí. Díky funkci rozložení získáte během chvíle až dvojnásobek místa k sezení. Hodí se nejen do malých jídelen, kde jste limitování nedostatkem prostoru. Rozložení nabízí všechny tvary stolů. Většina z nich je navržena tak, že mechanismus zvládne ovládat jedna osoba.

Sklápěcí mechanismus

Sklápěcí mechanismus je praktickým řešením pro optimalizaci prostoru v malých bytech. Mezi největší výhody bezesporu patří možnost sklopení ke stěně či jinému nábytku. Díky tomu získáte cenný prostor pro pohyb. Instalace a použití sklápěcího stolu je opravdu snadné. Oceníte jejich cenovou dostupnost.

2. OSVĚTLENÍ

Osvětlení jídelního stolu hraje velmi důležitou roli. Vhodné jsou závěsné lampy, jejichž spodní hrana by měla být 70 - 90 cm nad deskou stolu. Pokud chcete více závěsných svítidel nad jídelní stůl, celková délka musí odpovídat ⅔ délky jídelního stolu. Díky tomu zabezpečíte dostatek světla po celé ploše.

Světlo nesmí oslňovat a bránit ve výhledu na protisedící osobu. Nad jídelní stůl můžete zvolit teplejší bílý odstín světla kolem 2700K - 3000K.

Osvětlení jídelního stolu

3. NÁSLEDNÁ PÉČE

Jídelní stoly nevyžadují speciální péči. Většinu materiálů využívaných k výrobě stolů stačí otírat navlhčeným hadříkem. Pravidelně odstraňujte prach, nečistoty a skvrny od jídla. Na desky stolů nepokládejte horké a studené předměty, využijte prostírání.

Skleněné desky stolu vyžadují častější péči a leštění. Použijte speciální leštící přípravek nebo desku otřete vlažnou vodou a suchým hadříkem z mikrovlákna vyleštěte.

TIP: Vyhněte se používání abrazivních přípravků, které mohou stůl poškrábat.

4. HMOTNOST

Hmotnost jídelního stolu ukazuje na jeho kvalitu, použitý materiál a vlastnosti jako je bytelnost a stabilita. Masivní jídelní stoly jsou zpravidla těžší, než stoly z lamina nebo hliníku. Příliš vysoká hmotnost může být překážkou během stěhování nebo přesouvání nábytku. Hmotnost berte v potaz už před samotným nákupem. U těžkých stolů budete potřebovat pomoc od druhé osoby s výnosem a montáží.

5. STYL

Design stolu slaďte s celkovým konceptem kuchyně či jídelny. Myslete na to, že jídelní stůl je dominantou celého prostoru. Správně zvolený tvar, ale i odstín umocní celkový zážitek z místnosti. Bílé stoly snadno sladíte s širokou škálou stylů bydlení. Naopak zlaté nebo stříbrné tóny vyžadují specifický přístup.

Nejčastější otázky při výběru jídelního stolu

Jak má být vysoký jídelní stůl?

Standardní výška jídelního stolu je 75 cm. Záleží zde však i na výšce osoby, která stůl využívá. Pro vzrůstově menší osoby se doporučuje výška 72 - 75 cm, zatímco pro vyšší 77 - 80 cm.

Jak má být velký jídelní stůl pro pro 4 osoby?

Minimální velikost jídelního stolu pro 4 osoby je 120 x 80 cm. Každá osoba potřebuje pro pohodlné stolování prostor alespoň 60 x 40 cm. Ideální je však rozměr 140 x 80 cm, případně 160 x 90 cm, kde se v případě potřeby usadí až 6 osob.

Jaký průměr má mít kulatý stůl pro 4 osoby?

Průměr jídelního stolu pro 4 osoby je minimálně 90 - 100 cm, ideálně však 120 cm. U takového stolu se v případě potřeby usadí 5 - 6 osob, podle vzrůstu postavy. Pro 6 osob při pravidelném stolování se doporučuje průměr 120 - 150 cm.

Jak daleko od zdi má být stůl, aby vzniklo dostatek místa pro židli?

Pro pohodlný pohyb kolem stolu, usedání a vstávání by mělo být kolem stolu alespoň 80 - 100 cm. Prostor lze snížit na 70 - 75 cm. V tomto případě bude pohyb značně omezen.

Jak pečovat o jídelní stůl z masivního dřeva?

Jídelní stůl z masivu pravidelně otírejte od prachu a nečistot. Vyhněte se používání abrazivních čističů, které mohou dřevo poškrábat. Používejte speciální přípravky na masivní dřevo. Vhodné jsou vosky na dřevo, které se snadno nanášejí a celý povrch vyleští. Nepokládejte horké a studené předměty přímo na desku stolu. Využijte prostírání.

 

Kam dále?

StolyJídelní stoly Jídelní židleJídelní židle Světla do kuchyněSvětla do kuchyně
Jak vybrat polštář?
 

Váháte nad výběrem polštáře, který podpoří zdravý spánek a pomůže vám klidně usínat? Výběr polštáře určitě nepodceňujte. Stačí se zaměřit na několik základních parametrů, díky kterým bude volba mnohem snazší.

Jak vybrat polštář?

Nejdůležitější parametry při výběru polštáře

1. VÝPLŇ POLŠTÁŘE

Výplň udává vlastnosti polštáře jako je tvarovatelnost, objemovou stálost nebo cenu. Obvykle jsou polštáře vyplněny dutým vláknem, peřím či pěnou.

Duté vlákno

Výhody a nevýhody polštářů s dutým vláknem:

Výhody Nevýhody

vhodné pro alergiky

 

nadýchanost

 

tvarová stálost

 

měkkost

 

snadná údržba

 

Polštáře vyplněné dutým vláknem patří mezi nejrozšířenější. Jedná se o syntetické vlákno ve tvaru malých kuliček, které lze přidávat nebo ubírat podle vlastních preferencí. Polštáře s dutým vláknem se hodí pro alergiky, jsou nadýchané, tvarově stálé, měkké a hřejivé. Můžete je prát v pračce.

Peří

Výhody a nevýhody péřových polštářů:

Výhody Nevýhody

izolační materiál

vyšší pořizovací cena

regulace teploty

náročnější údržba

celoroční využití

nevhodné pro alergiky

prodyšnost

pružnost

K výrobě péřových polštářů se využívá husí či kachní peří. Co se kvality týče, kvalitnější je husí peří. Peří je nejlepší izolační materiál, reguluje teplo, hodí se pro zimní i letní období. Vyniká prodyšností, pružností, lehce se tvaruje a odvádí pot od těla. Drobnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena a složitější péče. Polštáře lze prát v pračce za použití speciálního pracího prostředku.

TIP: Rady a tipy, jak správně pečovat o péřové polštáře. Perte polštáře s peřím správně.

Paměťová pěna

Výhody a nevýhody polštářů z paměťové pěny:

Výhody Nevýhody

rozložení tlaku během spánku

vyšší pořizovací cena

opora pro krk a hlavu

náročnější údržba

eliminuje bolest zad

vhodné pro alergiky

Paměťová nebo též viskoelastická pěna vzniká z polyuretanu a dalších sloučenin. Pěna se po kontaktu s tělesným teplem výborně přizpůsobí vašemu krku a hlavě. Zajistí správnou oporu pro krční páteř a minimalizuje bolesti krku i zad. Polštáře z paměťové pěny jsou vhodné pro alergiky a perfektně vyrovnávají tlaky během spánku i v různých spánkových polohách.

2. MATERIÁL POVRCHU

Materiál povrchu, tedy povlaku či sypkoviny v případě péřových polštářů, udržuje výplň a udává tvar. Nejčastěji se setkáte s bavlněnými či syntetickými materiály, případně lnem.

Bavlna

Bavlněné povlaky vynikají pevností, prodyšností a skvělou savostí. Díky tomu se používají k výrobě povlaků nejčastěji. Povlak a sypkovina pro péřové polštáře udržují výplň a udávají tvar polštáře. Perou se společně s polštářem 2x - 3x za rok. Vždy je nutné zkontrolovat švy, aby nedošlo k uvolnění výplně.

Polyester

Povlaky ze 100% polyesteru skvěle drží tvar, nesráží se a rychle schnou. Polyester se využívá k výrobě povlaků u polštářů vyplněných dutým vláknem či pěnou. Stejně jako bavlněné povlaky udržují výplň a udávají tvar polštáře. Povlaky se perou společně s polštářem 2x - 3x za rok. Vždy je nutné zkontrolovat švy, aby nedošlo k uvolnění výplně.

3. ROZMĚR

Malé polštáře

Malým polštářem rozumíme zpravidla dekorační polštářky, které využíváme jako oporu hlavy při čtení nebo relaxaci na pohovce. Nejčastěji se jedná o velikost 45 x 45 cm, 40 x 40 cm nebo 30 x 30 cm.

Střední polštáře

Středně velké polštáře určené pro spánek mají velikost 40 x 60 cm nebo 40 x 80 cm. Setkat se můžete i s většími rozměry 50 x 60 cm.

Velké polštáře

Standardně velké polštáře mají velikost 70 x 90 cm nebo 50 x 70 cm. Pokud preferujete větší polštář, můžete sáhnout po rozměru 80 x 80 cm nebo 40 x 90 cm či jiných atypických velikostech.

4. POLŠTÁŘ PODLE SPÁNKOVÉ POLOHY

Poloha na boku

Poloha na boku patří mezi oblíbenou spánkovou polohu. Lepší variantou je spánek na levém boku, kdy dochází k uvolnění dýchacích cest a snížení tlaku na cévy. Doporučuje se také těhotným ženám a lidem, kteří mají problémy s chrápáním.

Pokud spíte nejraději na boku, sáhněte po polštáři, který nebude zvedat hlavu příliš vysoko. Páteř musí být v rovině. V poloze na boku je vhodné umístit menší polštář mezi kolena, aby se zmírnil tlak na bederní část páteře a boky.

Poloha na zádech

Poloha na zádech se udává jako ta správná. Podle odborníků nedochází k zatěžování zad a krku. V této poloze klesá riziko vzniku trávicích potíží a snižuje se namáhání prsních svalů.

Polštář pro spánkovou polohu na zádech by měl být přiměřeně vysoký. Páteř musí být v rovině. Pouze tak předejdete bolestem zad a krční páteře. Vhodný je nižší anatomický polštář, který podepře hlavu i krk. Příliš vysoký polštář naruší přirozené zakřivení páteře.

Poloha na břiše

Spánková poloha na břiše nepatří mezi vhodné polohy. Dochází k narušení přirozeného zakřivení páteře, to může způsobit bolest celých zad, krční páteře a hlavy. Jedinou výhodou spánku na břiše je zlepšení trávení.

Pro spánek na břiše zvolte velice nízký nebo žádný polštář. Příliš vysoký způsobí silné bolesti zad a hlavy. Páteři odlehčíte malým polštářkem vloženým pod pokrčenou nohu v koleni.

Poloha plodu

Embryonální poloha neboli poloha plodu připomíná polohu miminka v břiše. Tato poloha se doporučuje těhotným ženám a osobám se sklonem k chrápání. Bohužel nepodporuje správné držení těla a plynulé dýchání.

Pro polohu plodu zvolte anatomický polštář, stejně jako u polohy na boku. Neměl by být příliš vysoký. Z této polohy zkuste občas natáhnout nohy, díky čemuž se dostanete do polohy na boku, která je zdravější, než ta embryonální.

Polštář podle nejčastější spánkové polohy:

SPÁNKOVÁ POLOHA VHODNÝ POLŠTÁŘ

Na boku

anatomický, nízký péřový či s dutým vláknem

Na zádech

nižší anatomický

Na břiše

velice nízký péřový nebo žádný

Poloha plodu

anatomický, nízký péřový či s dutým vláknem

Na co nezapomenout při výběru polštáře

1. NÁSLEDNÁ PÉČE

Polštářům věnujte pravidelnou péči, díky tomu si zachovají původní vlastnosti. Povlečení perte pravidelně, nejlépe 1x za 14 dní, u anatomických polštářů 1x za týden. Pravidelnou výměnou povlaků lze předcházet znečištění samotného polštáře.

Každý den polštář protřepte a po noci nechte řádně vychladnout. Týdně polštáře vyvětrejte na čerstvém vzduchu nebo je vystavte na krátkou dobu slunci.

Polštáře perte 2x - 3x do roka. Použijte šetrný prací gel. Na péřové polštáře speciální prostředek na praní peří. Velkou pozornost věnujte sušení. Polštáře musí dostatečně proschnout, jinak hrozí tvorba plísní nebo pomnožení bakterií. Anatomické polštáře perte pouze ručně ve vodní lázni nebo dle doporučení od výrobce.

TIP: Vyprat polštáře nemusí být náročné. Poznejte správný postup praní a sušení polštářů. Snadné tipy na jednom místě.

Nejčastější otázky při výběru polštáře

Jak vyprat anatomický polštář?

Anatomické polštáře nikdy neperte v pračce. Znečištění se snažte předcházet častější výměnou povlečení. Polštáře z anatomické pěny můžete vyprat v ruce. Do vaničky si napusťte vlažnou vodu a použijte malé množství gelového pracího prostředku. V lázni ručně vyperte. Po vyprání polštář důkladně propláchněte čistou vodou, nesmí v něm zůstat prací prostředek.

Jakou velikost polštáře vybrat?

Polštář nesmí zasahovat do oblasti ramen a zad. Běžně se setkáte s polštáři o velikosti 40 x 60 cm nebo 40 x 80 cm. Jestliže preferujete větší polštáře, pořiďte si rozměr 50 x 60 cm nebo extra velký 70 x 90 cm. Velký polštář využijete v posteli během čtení jako pohodlnou opěrku zad.

Jak prát péřové polštáře?

Před praním péřového polštáře zkontrolujte švy. Polštář perte samostatně ve speciálním pracím přípravku na péřové výrobky při teplotě 30 °C. Zvolte program s nejnižšími otáčkami, aby se peří nepolámalo. Na závěr pracího programu přidejte máchání navíc. Nikdy nepoužívejte aviváž, bělidla a jiné chemické přípravky.

Co je duté vlákno, které se využívá jako výplň polštářů?

Duté vlákno patří mezi nejrozšířenější výplň polštářů. Jedná se o 100% polyester ve tvaru drobných kuliček. Kuličky zajišťují vysokou nadýchanost a hodí se pro astmatiky i alergiky. Výhodou dutého vlákna je možnost praní v pračce, navíc po vyprání nemění tvar a neztrácí původní vlastnosti.

Jak správně spát, aby nebolela krční páteř?

Nejdůležitější je správný výběr polštáře, který nesmí zasahovat do oblasti ramen. Ramena musí být volně položena na matraci. Jako nejlepší spánková poloha se udává ta na zádech s pažemi podél těla, případně na boku. Především spánek na levém boku, kdy dochází k uvolnění dýchacích cest a snížení tlaku na cévy.

Kam dále?

PolštářePolštáře MatraceMatrace Přikrývky a polštářePřikrývky a polštáře
Jak vybrat doplňky do kuchyně?
 

Kuchyň a jídelna vyladěná do posledního puntíku. Víte, čím zvelebit kuchyň, podle Feng Shui srdce domácnosti? Sáhněte po praktických a funkčních doplňcích, které vám usnadní práci.

Jak vybrat doplňky do kuchyně?

Nejdůležitější parametry při výběru doplňků do kuchyně

1. MATERIÁL

Textilní doplňky do kuchyně

Textilní doplňky do kuchyně využijete během každého dne. Jedná se nejen o estetické, ale především praktické pomocníky. Utěrky, chňapky i zástěry mohou být stylové a ladit s konceptem celé kuchyně. Posledním trendem jsou lněné textilní doplňky s typickým pomačkaným vzhledem. Oblíbené jsou lněné ubrusy a ubrousky. Ideální do venkovní kuchyně.

TIP: Styl textilních doplňků slaďte s konceptem celé kuchyně a jídelny.

 

Vybírejte materiály, které snadno udržíte v čistotě. Nejčastěji se setkáte s bavlnou, která výborně saje a můžete ji prát i při vyšších teplotách. Díky tomu zabráníte pomnožení nežádoucích mikroorganismů a plísní. Textilní doplňky je nutné pravidelně prát.

Dřevěné doplňky do kuchyně

Dřevěné doplňky do kuchyně se těší velké oblibě už několik let. Posledním trendem jsou doplňky z bambusu. Dřevěné talíře, misky a prkénka zdobí moderní kuchyně. Doplňky ze dřeva neplní pouze funkci estetickou, ale také praktickou. Oblíbené jsou nejrůznější dřevěné pořadače, pomocníci na servírování pokrmů nebo uskladnění potravin.

Většinu dřevěných pomůcek do kuchyně nedoporučujeme mýt v myčce. Dřevo mytím ztrácí původní vlastnosti, dochází k jeho změkčení a deformacím. Dřevěné nádobí umývejte klasicky v ruce.

TIP: Dřevěné doplňky do kuchyně umývejte v ruce, tím prodloužíte jejich životnost.

 

Dřevěná prkénka navíc vyžadují pravidelnou dezinfekci, především pokud na nich krájíte syrové maso. Na prkénko aplikujte ocet 1x za týden, nechte asi 30 minut působit a opláchněte.

Keramické a porcelánové doplňky do kuchyně

Keramické a porcelánové doplňky do kuchyně jsou klasikou v každé domácnosti. V kuchyni se jedná především o servírovací sety a mísy. Velké oblibě se těší také kameninové nádobí, které odolává vysokým teplotám. Především se jedná o kameninové zapékací mísy a pekáče.

Keramické, porcelánové i kameninové doplňky do kuchyně lze umývat v myčce, jestliže výrobce neudává jinak. Pokud je nádobí dekorované drahými kovy, buďte obezřetní. Zlaté, stříbrné a barevné potisky myčka časem znehodnotí. Z tohoto důvodu doporučujeme raději umývat v ruce.

Skleněné doplňky do kuchyně

Skleněné doplňky neodmyslitelně patří do každé kuchyně, ať už k servírování pochutin, nápojů nebo uskladnění pokrmů a surovin. Sklenice nejrůznějších tvarů a barev doplňují servírovací sety. Ve špajzce oceníte skleněné uzavíratelné sklenice na potraviny. Čiré sklo je v tomto případě velice praktické, na první pohled vidíte danou surovinu.

Sklo můžete umývat v myčce. Nejlépe na speciální program pro skleněné výrobky. Ostatní programy mohou sklenice poškrábat. Příliš vysoká teplota a některé mycí prostředky negativně ovlivní i barvu skla. Opatrně postupujte také u skleněných doplňků s potiskem.

Kovové doplňky do kuchyně

Kovové doplňky nesmí chybět v žádné kuchyni. Kovové organizéry, příborníky, odkapávače nebo nerezové máslenky či podnosy využijete během každého dne. Jedná se o estetické, a navíc praktické pomocníky. Kovové příbory seženete v mnoha barvách. Trendem jsou nejen klasické stříbrné, ale také mosazné, zlaté či černé.

V případě kovů buďte obezřetní, co se umývání v myčce týká. Nerez můžete bez obav umývat v myčce, s ostatními kovy je to složitější. Hliník, mosaz nebo cín do myčky raději nedávejte. Podobné je to s dekorovanými kovy nebo barevnými příbory. Barva se může začít po několika mycích cyklech smývat.

2. VYUŽITÍ

Na pečení a vaření

Bez vybavení na pečení a vaření se neobejdete, pokud alespoň příležitostně věnujete čas přípravě pokrmů. Zapékací mísy, pekáče a formy na pečení využijete během pečení i vaření. Kuchyňské doplňky pro přípravu jídla jsou skvělým dárkem. Milovníka sladkého potěšíte třeba neobvyklou bábovkovou formou.

K servírování

Servírovací podnosy a tácy, etažéry nebo látkové ubrousky jsou nepostradatelným pomocníkem během servírování. Vybírat můžete z odlišných materiálů, ať už skla, porcelánu nebo méně typické břidlice. Oblíbené jsou také ratanové či bambusové podnosy. Doplňky k servírování slaďte se stylem kuchyně.

K uskladnění

Boxy, košíky, kořenky a dózy využijete v kuchyni i špajzce. Jedná se o skvělé doplňky pro uložení potravin. Doporučujeme dózy s gumovým těsněním. Díky němu zůstanou potraviny dlouho čerstvé a zachovají si původní vůni a chuť. Vybírat můžete z mnoha materiálů, ať už skla, keramiky, dřeva nebo juty v podobě závěsných pytlíků na sušené bylinky.

Na mytí nádobí

Pokud preferujete ruční mytí, zajisté oceníte stylové dózy a lahvičky na mycí prostředky a jiné saponáty. Neobejdete se také bez odkládacího stojanu na houbičku, odkapávače nebo organizéru na příslušenství pro mytí nádobí. Věřte, že i okolí dřezu může vypadat stylově díky praktickým doplňkům pro mytí nádobí.

3. URČENÍ

Pro děti

Dětské nádobí musí být hravé, ale splňovat také zdravotní nezávadnost. Pro nejmenší batolata vybírejte nejlépe plastové sety bez ostrých hran a z certifikovaného plastu. S dětským plastovým nádobím a příborem si děti vystačí i několik let. Plast je lehký a téměř nerozbitný. V případě prasklin doporučujeme ihned vyhodit. Může docházet k odlupování plastových částic a střepů.

Starší děti nechte zvykat na klasické servírovací nádobí. Můžete přecházet postupně z plastu na dřevo, následně keramiku a sklo. Vždy dítěti pomáhejte, aby nedošlo k rozbití a poranění od střepů.

Na co nezapomenout při výběru doplňků do kuchyně

NÁSLEDNÁ PÉČE

Péče o textilní doplňky do kuchyně

Textilní doplňky do kuchyně vyžadují pravidelnou péči. Především utěrky či nejrůznější hadříky. Každodenně používaný textil do kuchyně doporučujeme měnit během každého dne. Vlhké prostředí je ideální živnou půdou pro nejrůznější bakterie a mikroorganismy. Ať už se jedná o hadříky na nádobí nebo utěrky. Pokud využíváte utěrky sporadicky, měňte je 2x - 3x týdně.

Textilní ubrousky perte po každém použití při teplotě 40 °C nebo dle doporučení od výrobce. Chňapky a zástěry perte 1x za měsíc nebo podle potřeby. Textilní ubrusy vyměňujte 1x za týden nebo při znečištění. Teplota praní záleží vždy na použitém materiálu.

TIP: Houbičky na nádobí měňte minimálně 1x za týden nebo při zápachu. Houbičku po každém použití pečlivě propláchněte, vyždímejte a nechte proschnout.

 

Četnost výměny u textilních doplňků do kuchyně a teplota praní:

TEXTILNÍ DOPLNĚK ČETNOST VÝMĚNY TEPLOTA PRANÍ
Utěrky 2x - 3x týdně / denně 40 - 60 °C
Hadříky 2x - 3x týdně / denně 40 - 60 °C
Textilní ubrousky po použití 30 - 60 °C
Chňapky 1x za měsíc dle materiálu, obvykle 40 °C
Zástěry 1x za měsíc 40 - 60 °C
Ubrusy 1x týdně 30 - 60 °C
Houbičky na nádobí 1x týdně nepereme, výměna za nové

Péče o dřevěné doplňky do kuchyně

Doplňky do kuchyně ze dřeva nevyžadují extra péči. Pouze se nesmí umývat v myčce. Doporučujeme mýt v ruce, za použití vlažné vody a přípravku na nádobí. Příliš vysoká teplota ničí dřevo a dochází k jeho deformaci. Nože s dřevěnou rukojetí, dřevěná prkénka nebo jiné dřevěné nádobí nevkládejte do myčky a upřednostňujte klasické umývání.

Dřevěná prkénka doporučujeme pravidelně dezinfikovat. V prasklinách a rýhách po noži mohou zůstávat nejrůznější bakterie. 1x za týden prkénko umyjte octem a nechte ho asi 30 minut působit. Následně opláchněte čistou vodou.

TIP: Nejen dřevěná, ale i plastová prkénka pravidelně dezinfikujte octem. Následně opláchněte pod tekoucí vodou.

 

Péče o keramické a porcelánové doplňky do kuchyně

Keramické a porcelánové doplňky do kuchyně lze obvykle umývat v myčce. Časté mechanické mytí však může negativně ovlivnit jejich vzhled. Může docházet k poškrábání či změně barvy. Především u doplňků s potiskem. Pokud chcete dlouhodobě zachovat estetické vlastnosti doporučujeme umývat v ruce. Vyvarujte se však použití drátěnek a silných čistících prostředků.

Péče o skleněné doplňky do kuchyně

Skleněné nádobí a kuchyňské doplňky lze umývat v myčce na program pro mytí skla. Sůl, která je součástí každého mycího programu, však negativně ovlivňuje povrch skla. Časem dochází k nevzhlednému poškrábání. Pokud chcete poškrábání předejít, umývejte skleněné doplňky v ruce. Nepoužívejte přípravky s hrubými částicemi a drátěnku, které sklo poškrábou i při ručním mytí.

Péče o kovové doplňky do kuchyně

Péče o kovové doplňky do kuchyně se liší podle daného kovu. Hliníkové nádobí do myčky nepatří, na povrchu časem vznikají nevzhledné skvrny, a dokonce hliník může poškodit samotnou myčku. Podobné je to mosazí nebo cínem. Nerezové doplňky a nádobí s nepřilnavým povrchem můžete umývat v myčce, pokud výrobce neuvádí jinak.

Stříbrné doplňky do myčky nedávejte, časem dojde k zčernání, poškrábání a ztrátě lesku. Případně použijte cyklus pro jemné mytí. Doplňky ze stříbra by se neměly v myčce navzájem dotýkat. Pozlacené doplňky se do myčky také nehodí, po několika cyklech dochází k odření zlatého dekoru.

Kovové doplňky do kuchyně a možnost mytí v myčce:

DRUH KOVU MOŽNOST UMÝVÁNÍ V MYČCE
Hliník spíše ne, dochází k zčernání
Nerez ano
Stříbro spíše ne, nebo na jemný cyklus mytí
Zlato spíše ne, nebo na jemný cyklus mytí
Mosaz spíše ne, dochází k tvorbě skvrn
Cín spíše ne, dochází k tvorbě skvrn

Vždy dodržujte doporučení od výrobce.

Nejčastější otázky při výběru doplňků do kuchyně

Mohu dát dřevěné nádobí do myčky?

Dřevěné nádobí do myčky nepatří. Vysoká teplota, sůl a čistící prostředky mohou dřevo nenávratně poškodit. Dřevo se stává měkčím, ztrácí původní houževnatost a dochází k snadnějším deformacím.

Jaké dózy vybrat na uchování potravin v kuchyni?

Ideální jsou dózy opatřeny víčkem s gumovým těsněním. Ty ochrání potraviny před škůdci a zamezí přísunu vzduchu, čímž potraviny vydrží déle čerstvé. Sáhněte po skleněných či plastových dózách v různých tvarech. Některé potraviny jako kávu doporučujeme uchovávat v tmavých nádobách.

Jak často měnit kuchyňské utěrky?

Zde záleží na četnosti využití. Obecně se doporučuje vyměňovat kuchyňskou utěrku každé 2 - 3 dny. Pokud pracujete se syrovým masem nebo utěrka nestihne řádně vyschnout, vyměňte ji ihned. Klidně každý den. Vlhké prostředí je ideální pro množení bakterií a mikroorganismů.

Proč nahradit papírové ubrousky těmi lněnými?

Lněné ubrousky jsou především více ekologické, než ty papírové. Lněné lze vyprat a opětovně použít. Jedná se o jednorázovou investici. Navíc jsou 100% přírodní, vysoce savé, odolné a elegantní. Seženete lněné ubrousky s bohatými motivy.

Jaké vybrat dětské nádobí?

Pro nejmenší vybírejte certifikovaný plast, který je měkký, odolný a bez ostrých hran. To platí především pro lžičku na příkrmy. Pro starší děti zvolte plastové či bambusové nádobí. Postupně je navykejte na nádobí z porcelánu a skla.

Kam dále?

Doplňky do kuchyněDoplňky do kuchyně Utěrky a chňapkyUtěrky a chňapky Úložné boxyÚložné boxy
Jak vybrat ručník?
 

Vybrat nový ručník se může zdát jako záludný úkol. Věřte, že stačí znát pouze základní parametry a ujasnit si, co od daného ručníku očekáváte. Poradíme vám, čemu věnovat pozornost.

Jak vybrat ručník?

Nejdůležitější parametry při výběru ručníku

1. MATERIÁL

Textilie rozhoduje nejen o vlastnostech osušek, ale také o jejich ceně nebo péči. Před nákupem si ověřte, že právě vybraný ručník splňuje vaše požadavky.

Bavlna

Výhody a nevýhody bavlněných ručníků:

Výhody Nevýhody
prodyšnost
savost
přírodní vlákno
možnost vyšší teploty praní
nadýchanost
vhodné pro alergiky

Přírodní 100% bavlna patří mezi nejpoužívanější a nejoblíbenější materiál pro výrobu ručníků. Přírodní vlákno dodává ručníkům funkční vlastnosti jako je vysoká savost, rychlé schnutí, nadýchanost a měkkost. Navíc lze ručníky z bavlny prát při vyšší teplotě, takže snadno udržíte požadovanou úroveň hygieny. Bavlněné ručníky si získaly oblibu v domácnostech, ale také ubytovacích zařízeních nebo wellness.

Mikrovlákno

Výhody a nevýhody ručníků z mikrovlákna:

Výhody Nevýhody
rychleschnoucí schopnost nižší teplota praní
vysoká savost
vysoká jemnost
vhodné pro alergiky

Mikrovlákno charakterizují velice jemná vlákna z polyesteru, která se připodobňují hedvábí. Ručníky z mikrovlákna využijete během sportu nebo na cestách. Zajisté oceníte jejich rychleschnoucí schopnost a nízkou hmotnost. Jemná struktura vláken dodává ručníkům hebkost. Mikrovlákno ze 100% polyesteru se hodí pro alergiky i astmatiky. Doporučujeme prát při maximální teplotě 40 °C.

Bambusové vlákno

Výhody a nevýhody bambusových ručníků:

Výhody Nevýhody
rychleschnoucí schopnost nižší teplota praní
vysoká savost
antibakteriální účinky
antialergenní vlákno
udržitelný 100% přírodní zdroj

Bambusové vlákno vyniká především savostí, která je až 4x vyšší než u klasické bavlny. 100% přírodní vlákno specifikují funkční vlastnosti jako je savost, prodyšnost a šetrnost k pokožce celého těla. Navíc přirozeně chladí a zabraňuje množení bakterií a plísní. Díky antibakteriálním účinkům se hodí na cesty. Bambusové ručníky perte při teplotě 30 - 40 °C.

Bambusové vlákno s bavlnou

Výhody a nevýhody ručníků ze směsi bavlny a bambusu:


Výhody Nevýhody
rychleschnoucí schopnost
vysoká savost
antibakteriální účinky
nadýchanost
vyšší teplota praní

Ručníky ze směsi bambusového vlákna a bavlny vynikají jedinečnými vlastnostmi. Poměr jednotlivých vláken udává parametry konkrétního produktu. Nejčastěji se setkáte s ručníky tvořenými ze 70 % bambusovým vláknem a 30 % bavlnou. Bavlna dodává ručníkům nadýchanost a prodyšnost. Rychleschnoucí schopnost, savost a antibakteriální účinky získávají po bambusovém vláknu.

Polyester s bavlnou

Výhody a nevýhody ručníků ze směsi bavlny a polyesteru:

Výhody Nevýhody
vysoká savost nižší teplota praní
odolnost
stálobarevnost

Umělé vlákno společně s bavlnou dodává ručníkům výbornou savost, odolnost a stálobarevnost. Ručníky ze směsi polyesteru a bavlny perte při teplotě 30 - 40 °C. Ručníky naleznou využití v domácnosti i ubytovacím zařízení.

2. ROZMĚR

Klasické ručníky na tělo či vlasy koupíte nejčastěji ve velikosti 50 x 100 cm nebo 50 x 90 cm. Jedná se o nejpoužívanější rozměry v domácnostech i ubytovacích zařízeních. Velikost ručníků na ruce je 30 x 50 cm. Tyto ručníky využijete u umyvadla v koupelně i na toaletě.

3. GRAMÁŽ

Gramáž poskytuje cennou informaci o textilii. Jedná se o hmotnost látky na 1 m². Čím vyšší gramáž, tím je tkanina kvalitnější s delší životností a vyšší odolností. U bavlněných ručníků je optimální gramáž od 400 g/m² tzn., že bylo použito 400 g na 1 m² látky. Gramáž u ručníků z mikrovlákna se pohybuje kolem 300 g/m².

Obecně lze říci, že ručníky do 400 g/m² jsou spíše tenčí a lehčí, ideální na cesty, nezaberou příliš místa v kufru. Gramáž od 400 do 500 g/m² jsou standardem ve většině domácnostech, tyto ručníky jsou nadýchané a měkké. Ručníky s gramáží nad 500 g/m² patří mezi nejkvalitnější. Drobnou nevýhodou je, že hutné materiály usychají delší dobu v porovnání s ručníky o nižší gramáži.

4. NÁSLEDNÁ PÉČE

Každý ručník je nutné před prvním použitím vyprat. Doporučujeme minimálně 1x, optimálně 2x. Ručníky vyperte při teplotě 30 - 40 °C v gelovém pracím prostředku, který se snadněji rozpouští. První vyprání zbaví ručníky nečistot, zbytků barev a prachu.

Ručníky perte vždy samostatně a roztříděné podle barev při teplotě 30 - 60 °C nebo dle doporučení od výrobce. Ručníky můžete prát společně s osuškami na program bavlna či hygiena. Používejte gelové prací prostředky či gelové kapsle. Vyhněte se používání aviváže a žehlení. Příliš vysoké teploty a aviváž negativně ovlivňují funkční vlastnosti ručníků.

Ručníky pravidelně vyměňujte. Nejlépe 3x - 4x za týden nebo po dvou použití. Myslete na to, že po každé koupeli musí ručník dostatečně uschnout. Pokud ucítíte nepříjemný zápach, ručník nepoužívejte a vyperte ho. Pravděpodobně dostatečně neuschnul a došlo k pomnožení plísní.

Nejčastější otázky při výběru ručníku

Jaký je rozdíl mezi ručníkem a osuškou?

Zásadním rozdílem mezi osuškou a ručníkem je velikost. Velikost osušky je minimálně 70 x 140 cm a využívá se primárně k osušení celého těla. Zatímco ručníky jsou rozměrově menší, nejčastěji 50 x 100 cm nebo 50 x 90 cm a používají se k usušení rukou či jednotlivých partií těla.

Co určuje kvalitu ručníku?

Kvalitu ručníku určuje jeho gramáž. Jedná se o hmotnost látky na 1 m². Čím je hodnota vyšší, tím je ručník kvalitnější. Gramáž bavlněných ručníků se pohybuje od 400 g/m², ty z nejkvalitnější bavlny mají gramáž nad 600 g/m².

Jak často měnit ručníky?

Ručníky doporučuje vyměňovat 3x - 4x za týden. Záleží však na četnosti použití. Pokud ručník používáte denně, vyměňujte ho po každém druhém použití. Stejné je to s ručníkem na ruce u umyvadla.

Jaké jsou výhody bambusového ručníku?

Bambusové ručníky mají až 4x vyšší savost než klasická bavlna. 100% přírodní materiál chladí, vyznačuje se antibakteriálními účinky, a navíc je šetrný k pokožce celého těla.

Jak prát bavlněné ručníky?

Bavlněné ručníky perte samostatně a roztříděné podle barev. Perte je při teplotě 60 °C nebo dle doporučení od výrobce. Použijte gelový prací prostředek či gelovou kapsli. Bílé bavlněné ručníky lze vyprat v sypkém pracím prostředku při vyšší teplotě, musí dojít k jeho úplnému rozpuštění. Ručníky nežehlete a nepoužívejte aviváž. Vysoké teploty a aviváž poškozují vlákna ručníků, které tak ztrácí funkční vlastnosti.

Kam dále?

RučníkyRučníky OsuškyOsušky ŽupanŽupan
Jak vybrat osušku?
 

Víte, jak poznáte kvalitní osušku a čemu byste před výběrem měli věnovat pozornost? Výběr osušky nemusí být náročný, pokud víte, na co se zaměřit. Osuška musí hýčkat vaši pokožku po každé koupeli.

Jak vybrat osušku?

Nejdůležitější parametry při výběru osušky

1. MATERIÁL

Materiál určuje funkční vlastnosti osušek, ale také jejich cenu nebo následnou péči. Každá textilie má své specifické vlastnosti, které je dobré před nákupem znát.

Bavlna

Bavlna se řadí mezi nejoblíbenější materiál pro výrobu osušek. 100% bavlna si získala oblibu díky nadýchanosti, hebkosti, navíc rychle schne a vyniká savostí. Bavlněné osušky se hodí nejen do domácností, ale také wellness a ubytovacích zařízení. Bavlnu lze prát i při vyšší teplotě, která zajistí požadovanou úroveň hygieny.

Výhody a nevýhody bavlněných osušek:

Výhody Nevýhody
prodyšnost
savost
přírodní vlákno
možnost vyšší teploty praní
nadýchanost
vhodné pro alergiky

Mikrovlákno

Mikrovlákno je vyrobeno z polyesteru. Jeho velice jemná vlákna se připodobňují přírodnímu hedvábí. Osušky z mikrovlákna oceníte na cestách, u vody nebo při sportu, díky jejich rychleschnoucí schopnosti. Jemná struktura zaručuje hebkost, vysokou savost a jemnost. Umělé vlákno se hodí i pro alergiky a astmatiky. Doporučujeme prát při maximální teplotě 40 °C.

Výhody a nevýhody osušek z mikrovlákna:

Výhody Nevýhody
rychleschnoucí schopnost nižší teplota praní
vysoká savost
vysoká jemnost
vhodné pro alergiky

Bambusové vlákno

Bambusové vlákno má až 4x vyšší savost než klasická bavlna. Nejlepšími funkčními vlastnostmi bambusových osušek jsou savost, prodyšnost a šetrnost k pokožce celého těla. 100% přírodní materiál přirozeně chladí, výborně saje pot a potlačuje množení bakterií a plísní. Díky tomu se často využívá při sportu. Osušky perte při teplotě 30 - 40 °C.

Výhody a nevýhody bambusových osušek:

Výhody Nevýhody
rychleschnoucí schopnost nižší teplota praní
vysoká savost
antibakteriální účinky
antialergenní vlákno
udržitelný 100% přírodní zdroj

Bambusové vlákno s bavlnou

Spojením bambusového vlákna a 100% bavlny vznikají osušky vysoké kvality s těmi nejlepšími funkčními vlastnostmi. Poměr jednotlivých vláken udává atributy osušky. Často se setkáte s osuškami tvořenými ze 70 % bambusem a 30 % bavlnou. Takové osušky jsou nadýchané a prodyšné díky bavlně. Po bambusovém vláknu naopak rychleschnoucí, vysoce savé a s antibakteriálními účinky.

Výhody a nevýhody osušek ze směsi bavlny a bambusu:

Výhody Nevýhody
rychleschnoucí schopnost
vysoká savost
antibakteriální účinky
nadýchanost
vyšší teplota praní

Polyester s bavlnou

Výhodou osušek ze směsi polyesteru a bavlny je stálobarevnost, výborná savost a odolnost. Měkké osušky perte při nižší teplotě 30 - 40 °C. Hodí se pro použití v domácnosti i během sportu.

Výhody a nevýhody osušek ze směsi bavlny a polyesteru:

Výhody Nevýhody
vysoká savost nižší teplota praní
odolnost
stálobarevnost

2. ROZMĚR

Klasické osušky seženete nejčastěji v rozměru 70 x 140 cm. V hotelech a wellness se často setkáte s velikostí 90 x 150 cm nebo 100 x 200 cm. Tyto osušky využijete také u vody. Dětské osušky se vyrábějí nejčastěji ve velikosti 60 x 120 cm, 90 x 90 cm nebo 100 x 100 cm. Velikost dětské osušky vybírejte podle věku dítěte.

3. GRAMÁŽ

Gramáž poskytuje cennou informaci o textilii. Jedná se o hmotnost látky na 1 m². Čím vyšší gramáž, tím je tkanina kvalitnější s delší životností a vyšší odolností. U bavlněných osušek je optimální gramáž od 400 g/m² tzn., že bylo použito 400 g na 1 m² látky. Gramáž u osušek z mikrovlákna se pohybuje kolem 200 g/m².

4. NÁSLEDNÁ PÉČE

Pro zachování kvality a funkčních vlastností musíte osušce věnovat dostatečnou péči. Vždy před prvním použitím osušku vyperte při teplotě 30 - 40 °C v gelovém pracím prostředku, zbavíte ji prachu a nečistot.

Osušky perte pravidelně roztříděné podle barev. Perte je samostatně bez jiného prádla v gelovém pracím prostředku při teplotě 30 - 60 °C podle daného materiálu. Vhodné jsou prací programy bavlna či hygiena. Nepoužívejte aviváž a osušky nežehlete. Aviváž a vysoká teplota slepí jednotlivá vlákna a osuška ztrácí své původní vlastnosti.

Osušky pravidelně vyměňujte, nejlépe 3x - 4x za týden, pokud ji využíváte každý den. Po každé koupeli musí dostatečně uschnout. Jestliže ucítíte nepříjemný zápach, osušku už nepoužívejte a vyperte ji.

Nejčastější otázky při výběru osušky

Musí se osušky žehlit?

Osušky nežehlete. Příliš vysoká teplota slepí jednotlivá vlákna k sobě a osuška ztrácí všechny funkční vlastnosti, především savost a měkkost.

Na kolik stupňů prát bavlněné osušky?

Bavlněné osušky lze prát i při vyšších teplotách. Obecně se doporučuje teplota 60 - 95 °C, vždy dodržujte doporučení od výrobce na štítku konkrétního výrobku.

Na jaký program sušit osušky v sušičce?

Osušky sušte v sušičce na program s nižší teplotou. Doporučujeme program pro bavlnu nebo syntetiku. Osušky před uložením do skříně musí být úplně suché, jinak hrozí pomnožení plísní a bakterií.

Jak prát osušky?

Osušky roztřiďte podle barev, perte je samostatně nebo společně s ručníky. Nastavte teplotu 30 - 60 °C podle materiálu. Pro praní použijte gelový prací prostředek, nepoužívejte aviváž. Tu lze nahradit dezinfekčním přípravkem na praní. Po vyprání osušky protřepte a dostatečně vysušte.

Jaký prací prostředek používat na praní osušek?

Pro praní osušek doporučujeme používat gelové prací prostředky či gelové kapsle, které se snadněji rozpouští. Při vyšších teplotách nad 60 °C lze na světlé osušky použít i sypký prací prášek.

Kam dále?

Osušky Osušky Ručníky Ručníky Župan Župan
Jak vybrat prostěradlo?
 

Výběru prostěradla věnujte patřičnou pozornost. Myslete alespoň na základní parametry, které podpoří kvalitní spánek a zaručí hygienu celého lůžka. Znáte všechna kritéria, na která se vyplatí před nákupem prostěradla myslet?

Jak vybrat prostěradlo?

Před nákupem prostěradla se vyplatí zohlednit několik parametrů. Následný výběr už bude hračka. Dostatečnou pozornost věnujte materiálu a ročnímu období, kdy chcete prostěradlo využívat. Existují textilie vhodné spíše do chladných, nebo naopak teplých měsíců. Neopomeňte také na velikost nebo následnou údržbu.

Nejdůležitější parametry při výběru prostěradla

1. MATERIÁL

Textilie využívaná k výrobě prostěradla určuje hned několik základních parametrů jako je cena, následná péče, ale také některé funkční vlastnosti jako savost nebo rychlost schnutí.

Bavlněná prostěradla

Výhody a nevýhody bavlněných prostěradel:

Výhody Nevýhody
celoroční využití nutnost žehlení
prodyšnost
savost
přírodní vlákno
pevnost
vhodné pro alergiky

Bavlněná prostěradla jsou vyrobena ze 100% bavlny a hodí se pro celoroční využití. Největší výhodou přírodního vlákna je možnost praní i při vysokých teplotách. Díky tomu nalezne své využití nejen v domácnostech, ale také ubytovacích zařízeních. Bavlněné vlákno vyniká vysokou pevností, savostí a prodyšností. Malou nevýhodou je nutnost žehlení.

Jersey prostěradla

Výhody a nevýhody jersey prostěradel:

Výhody Nevýhody
savost v zimě nezahřeje
prodyšnost neforemné skládání
měkkost
přírodní vlákno
nemusí se žehlit
vhodné na léto

Jersey prostěradla naleznou své uplatnění především v teplém období. V letních měsících skvěle pohlcují pot, vynikají savostí a prodyšností. Elastická jersey prostěradla jsou vyrobena ze 100% bavlny se speciální úpravou. Nemačkají se a jsou na dotek velice měkká a jemná. Navíc se nemusí žehlit. Neforemné skládání se může jevit jako nevýhoda.

Froté prostěradla

Výhody a nevýhody froté prostěradel:

Výhody Nevýhody
měkkost v létě neochladí
nadýchanost neforemné skládání
dlouhá životnost
napnutí i na vyšší matraci
nemusí se žehlit
vhodné na zimu

Froté prostěradla využijete během chladnějšího období. Hodí se spíše do zimních měsíců, můžete je však využívat celoročně. Největší výhodou froté prostěradel je nadýchanost, dlouhá životnost a měkkost. Navíc se nemusí žehlit. Napínací prostěradlo s všitou gumou snadno natáhnete i na vyšší matraci. Neforemné skládání se může jevit jako nevýhoda.

TIP: Skládání napínacích prostěradel může být hračka. Znáte snadný postup?

Mikroplyšová prostěradla

Výhody a nevýhody mikroplyšových prostěradel:

Výhody Nevýhody
sametová měkkost v létě neochladí
hřejivost nižší savost
vhodné pro alergiky nižší prodyšnost
nemusí se žehlit
vhodné na zimu

Mikroplyšová prostěradla jsou vyrobena nejčastěji ze 100% polyesteru a hodí se zejména do chladných měsíců. Husté a krátké chloupky na povrchu vytváří sametový efekt. Mikroplyšová prostěradla skvěle zahřejí a snadno se udržují, navíc se hodí i pro alergiky a děti. Prostěradla z mikroplyše se nemusí žehlit. Drobnou nevýhodou je nižší savost a odvod vlhkosti od těla.

Lněná prostěradla

Výhody a nevýhody lněných prostěradel:

Výhody Nevýhody
celoroční využití nutnost žehlení
přírodní materiál vyšší pořizovací cena
vhodné pro alergiky, astmatiky i děti
pevnost
dlouhá životnost

Lněná prostěradla využijete během celého roku. Přírodní 100% len v létě ochladí a v zimě zahřeje. Len skvěle saje tekutiny a rychle usychá. Navíc se hodí i pro děti, alergiky a astmatiky. Lněná prostěradla vynikají dlouhou životností a vysokou pevností. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a typický zmačkaný efekt. Lněná prostěradla doporučujeme žehlit.

Saténová prostěradla

Výhody a nevýhody saténových prostěradel:

Výhody Nevýhody
prodyšnost nutnost žehlení (bavlněný satén)
pevnost v zimě nezahřeje
vhodné na léto
chladivost
lesk

Saténová prostěradla lze rozdělit na bavlněná a z umělých vláken. Oba typy využijete v teplých měsících, kdy vás příjemně ochladí. Saténová prostěradla zaujmou půvabným leskem, prodyšností, pevností a snadnou péčí. Bavlněná saténová prostěradla doporučujeme žehlit, zatímco ta z umělých vláken žehlení nevyžadují.

2. ROZMĚR

Velikost prostěradla musí korespondovat s velikostí matrace. Pro nákup správného rozměru potřebujete znát šířku, délku a výšku matrace. Jednoduše řečeno na matraci o velikosti 80 x 200 cm zvolte prostěradlo o stejném rozměru. Pokud bude matrace vyšší jak 23 cm můžete zvolit rozměr větší, tedy 90 x 200 cm.

3. GRAMÁŽ

Gramáž poskytuje cennou informaci o textilii. Jedná se o hmotnost látky na 1 m². Čím vyšší gramáž, tím je tkanina kvalitnější s delší životností a vyšší odolností. U froté prostěradel je optimální gramáž od 130 g/m² tzn., že bylo použito 130 g na 1 m² látky. U jersey od 145 g/m². Saténová prostěradla mají i přes 200 g/m² a mikroplyšová kolem 300 g/m².

4. NÁSLEDNÁ PÉČE

Správnou péčí prodloužíte životnost prostěradel, ale navíc dlouhodobě zachováte jejich funkční vlastnosti. Před nákupem myslete na to, že některé textilie vyžadují žehlení a šetrné zacházení. Naopak jiné jsou méně náročné.

Pokud se chcete vyhnout žehlení sáhněte po froté, jersey nebo mikroplyši. Naopak bavlna žehlení vyžaduje, nicméně vás odmění vysokou savostí a odolností. Obecně lze říci, že péče o prostěradla není náročná, vždy však záleží na vybrané textilii.

Nejčastější otázky při výběru prostěradla

Jak vyžehlit napínací prostěradlo?

Napínací jersey nebo froté prostěradla není nutné žehlit. Teplota praní by se měla pohybovat v rozmezí 40 - 60 °C. Nemačkavý materiál si díky své snadné údržbě získal velkou oblibu.

Jak často prát prostěradlo?

V domácnostech doporučujeme měnit prostěradlo 1x za měsíc v chladných měsících. V teplých měsících častěji, obvykle 1x za 14 dní. Alergici nebo osoby s nadměrným pocením by měli prostěradlo vyměňovat 1x za týden.

Jak prát jersey prostěradlo?

Jersey prostěradla perte samostatně, roztříděné podle barev při optimální teplotě 40 - 60 °C. Používejte gelové prací prostředky. Nepoužívejte aviváž, která slepí vlákna textilie. Aviváž můžete nahradit dezinfekčním přípravkem na praní. Vždy důkladně vysušte. Jersey prostěradla se nežehlí.

Jak prát prostěradlo, aby vonělo?

Prostěradla perte při teplotě 40 - 60 °C v gelovém pracím prostředku. Aviváž, která prádlu dodává vůni a svěžest nahraďte dezinfekčním přípravkem s vůní. Během sušení v sušičce nakapejte na míčky do sušičky pár kapek esenciálního oleje, který prostěradla provoní.

Na kolik stupňů prát saténové prostěradlo?

Saténové prostěradlo z umělých vláken perte při teplotě 30 - 40 °C. Zatímco saténová prostěradla z bavlněných vláken můžete prát i při vyšší teplotě 40 - 60 °C. Vyhněte se používání aviváže. Upřednostňujte gelové prací prostředky, před těmi sypkými.

Kam dále?

ProstěradlaProstěradla PovlečeníPovlečení PolštářePolštáře
Jak vybrat pelech pro psa?
 

Nabídka psích pelechů je opravdu široká. Před nákupem nového psího pelíšku zohledněte alespoň nejdůležitější kritéria. Výběr pelechu se odvíjí od plemene psa, ale také jeho zdravotního stavu. Víte, po jakém pelechu sáhnout pro vašeho chlupatého miláčka?

Jak vybrat pelech pro psa?

Nejdůležitější parametry při výběru pelechu pro psa

1. TYP PELECHU PRO PSA

Psí pelíšek je místo, kde se domácí mazlíček cítí bezpečně. Jedná se o útočiště, místo pro odpočinek a spánek. Existuje hned několik druhů psích pelechů, je jen na vás jaký z nich vyberete. Každý má své výhody, ale i nevýhody. Podívejme se na ně společně.

Textilní pelíšek

Výhody a nevýhody textilních pelechů pro psy

Výhody Nevýhody

měkkost

náročnější péče

hřejivost

nutnost praní

vysoké pohodlí a bezpečí

snadné roztržení / rozkousnutí

barevná a tvarová rozmanitost

protiskluzová vrstva

Textilní pelíšky patří k nejoblíbenějším mezi chovateli psů. Hodí se především pro malá a střední plemena. Jejich největší výhodou je především měkkost, hřejivost a vysoké pohodlí.

Většina textilních pelechů není opatřena vodoodpudivou úpravou.Textilie snadno pohlcuje nežádoucí pachy i tekutiny. Vyžaduje pravidelnou péči a častější praní.

TIP: Součástí některých textilních pelíšků jsou odnímatelné vložky, které jednoduše vyperete.

Plastový pelíšek

Výhody a nevýhody plastových pelechů pro psy

Výhody Nevýhody

nenáročná údržba

nutnost polstrování

odolnost a pevnost

nízké pohodlí bez polstru

voděodolnost

pořizovací cena

protiskluzová vrstva

do interiéru i exteriéru

Plastové pelechy pro psy vynikají především nenáročnou údržbou. Pevný plast stačí omýt vlažnou vodou, případně použít prostředek na nádobí. Většina pelechů z plastu je opatřena protiskluzovou vrstvou vhodnou na hladké podlahy v domě.

Drobnou nevýhodou je tvrdost. Doporučujeme využít měkké polštáře pro psy nebo deku, která zajistí komfort každému chlupáčovi.

TIP: Vybírejte plastové pelechy se zaoblenými hranami, aby nedošlo ke zranění.

 

Polštář

Výhody a nevýhody polštářů pro psy

Výhody Nevýhody

náročnější péče

vysoké pohodlí a bezpečí

nutnost praní

více rozměrů

snadné roztržení / rozkousnutí

barevná a tvarová rozmanitost

protiskluzová vrstva

Polštáře pro psy seženete v mnoha barvách, tvarech a velikostech. Hodí se jako samostatný pelech pro psa nebo jako výplň plastového pelechu či venkovní boudy.Polštáře využijete během cestování v autě nebo jiném dopravním prostředku.

Doporučujeme je pravidelně prát v automatické pračce nebo v ruce, vždy dle doporučení od výrobce. Ideální pro střední a velká plemena psů.

 

Textilní domeček

Výhody a nevýhody textilních domečků pro psy

Výhody Nevýhody

ochrana před průvanem

náročnější péče

útočiště a bezpečí

nutnost ručního praní

barevná a tvarová rozmanitost

snadné roztržení / rozkousnutí

měkkost

vhodné i pro starší pejsky

Textilní domečky dodávají pejskům pocit bezpečí a jedinečné útočiště. Vhodná jsou pro malá a střední plemena psů. Ničím nerušený odpočinek a ochrana před průvanem udělá radost především psím seniorům.

Na údržbu jsou textilní domečky o něco náročnější, doporučujeme ruční praní.

 

Deka

Výhody a nevýhody dek pro psy

Výhody Nevýhody

měkkost

pocit bezpečí jako pelíšky nebo domečky

vysoké pohodlí

více rozměrů

barevná a tvarová rozmanitost

snadná péče

pro všechna plemena psů

do interiéru i exteriéru

Bez speciální deky pro psa se neobejdete. Využijete ji během cestování v autě, ale také v pelíšku nebo boudě. Deka patří mezi základní vybavení psí domácnosti. Pes svoji deku pozná a může na ni odpočívat kdekoliv, ať už na výletě nebo u vody.

Pokud deku pokládáte přímo na chladnou podlahu, sáhněte po plyšové variantě. Psí deku snadno vyperete v klasické pračce.

 

Chladící podložka

Výhody a nevýhody chladících podložek pro psy

Výhody Nevýhody

ochrana před přehřátím organismu

omezený chladící efekt

chladící efekt

tvrdost

pro všechna plemena psů

chlazení v lednici

do interiéru i exteriéru

vhodné na cesty

snadná údržba

Chladící podložky naleznou své využití především v teplých měsících. Chladící efekt ochrání pejska před přehřátím organismu. Hodí se pro všechna psí plemena do interiéru i exteriéru.

Ideální také na cesty, do pelíšku, boudy či přepravky. K chlazení není nutný elektrický proud, některé se musí nachladit v lednici.

 

Spací pytel

Výhody a nevýhody spacích pytlů pro psy

Výhody Nevýhody

měkkost

pro malá plemena psů

vysoké pohodlí a bezpečí

více rozměrů

barevná a tvarová rozmanitost

snadná péče

Spací pytle jsou velice komfortní vaky pro malá plemena psů. Textilní vak vyrobený často z plyšové tkaniny vyniká pohodlím. Pejsci se do vaku mohou zachumlat a odpočívat.

Některé spací vaky jsou opatřeny zipem, po rozepnutí vznikne prostorná deka. Spací pytle doporučujeme prát v pračce při teplotě 30 - 40 °C nebo dle doporučení od výrobce.

 

Bouda

Výhody a nevýhody boudy pro psa

Výhody Nevýhody

pocit bezpečí

do exteriéru

ochrana před změnou počasí

doplnění o deku, polštář či matraci

soukromí

barevná a tvarová rozmanitost

Boudy pro psy využijete především pro střední a velká venkovní plemena psů. Každou boudu vybavte kvalitní dekou, matrací nebo polštářem. Boudy ochrání pejska před deštěm, sněhem i větrem.

Poskytnou mu soukromí a pocit bezpečí během celého dne. Vhodné jsou dřevěné zateplené boudy umístěné v kotci nebo volně na zahradě.

2. UMÍSTĚNÍ PSÍHO PELECHU

Umístění psího pelechu hraje významnou roli při jeho výběru. Pokud bude pejsek v interiéru ve vyhřáté místnosti, můžete vybrat klasické textilní pelechy nebo deky. Do exteriéru naopak teplé podložky, které ho ochrání před chladem od země. Pro pejska je důležité pohodlí a klid. Pokud si sám lehá na jiné místo, než je pelech, zkuste pelíšek přesunou.

Interiér

Na co nezapomenout při výběru pelechu podle teploty v místnosti:

NEVYTÁPĚNÉ PROSTORY VYTÁPĚNÉ PROSTORY

ochrana před průvanem

ochrana před přehřátím a teplotním šokem

ochrana před chladem od země

protiskluzová vrstva

protiskluzová vrstva

chladící podložky

textilní pelechy s vyvýšenými boky

deky

plastové pelechy s textilní izolací

Do chladnějších místností pořiďte pejskovi pelíšek textilní nebo plastový doplněný o deku, matraci nebo polštář. Důležité je, aby mu nebyla zima od země, především v chladných měsících roku. Pelech by měl chránit před případným průvanem. V tomto případě jsou ideální pelechy s vyvýšenými boky nebo textilní domečky. 

Studenou podlahu izolujte dekou nebo pelíškem. Během léta se psi rádi na podlaze ochladí, naopak v zimě ocení hřejivou izolaci. Na linolea nebo dlažby pořiďte psí pelechy s protiskluzovou vrstvou. 

Do vytápěných místností můžete zvolit jakýkoliv typ pelíšku. Pro chlupatější plemena vyberte méně hřejivé materiály, naopak pro naháče ty více hřejivé, například plyš. Pelíšek nikdy neumisťujte přímo ke zdroji tepla, klimatizaci nebo pod okno.

TIP: Během horkých měsíců vyzkoušejte chladící podložky pro psy. Využijete je také při cestování.

Exteriér

Na co myslet před nákupem psí boudy:

1. ochrana před deštěm, mrazem, sluncem a větrem

2. během zimy doplnit o hřejivé podložky, matrace nebo deky

3. v létě doplnit o chladící podložky

4. celoroční boudy musí být izolované

5. umístěte ji do stínu s dobrým výhledem do zahrady

6. rozměr určete podle velikosti psa a přičtěte rezervu 20 cm

Do chladnějších místností pořiďte pejskovi pelíšek textilní nebo plastový doplněný o deku, matraci nebo polštář. Důležité je, aby mu nebyla zima od země, především v chladných měsících roku. Pelech by měl chránit před případným průvanem. V tomto případě jsou ideální pelechy s vyvýšenými boky nebo textilní domečky. 

Studenou podlahu izolujte dekou nebo pelíškem. Během léta se psi rádi na podlaze ochladí, naopak v zimě ocení hřejivou izolaci. Na linolea nebo dlažby pořiďte psí pelechy s protiskluzovou vrstvou. 

Do vytápěných místností můžete zvolit jakýkoliv typ pelíšku. Pro chlupatější plemena vyberte méně hřejivé materiály, naopak pro naháče ty více hřejivé, například plyš. Pelíšek nikdy neumisťujte přímo ke zdroji tepla, klimatizaci nebo pod okno.

TIP: Během horkých měsíců vyzkoušejte chladící podložky pro psy. Využijete je také při cestování.

 

3. VELIKOST A TVAR PELECHU PRO PSA

Rozměr a tvar pelechu přizpůsobte velikosti psa a jeho temperamentu. Pelech musí být dostatečně prostorný, poskytovat bezpečí a pohodlí.

Pelech pro malá plemena psů

Pro malá psí plemena do 10 kg hmotnosti zvolte velikost pelíšku přibližně 60 x 50 cm. Pejsek musí mít dostatek místa pro oblíbenou relaxační polohu a zároveň se v něm cítit bezpečně. Mezi malá plemena řadíme například jezevčíka, bišonka, shih-tzu, čivavu nebo mexického naháče. 

Vhodné jsou textilní i plastové pelechy, včetně těch domečkových. Pro naháče doporučujeme textilní plyšový pelech s vyšším okrajem, který ho ochrání před případným průvanem.

 

Pelech pro střední plemena psů

Pro střední psí plemena od 10 do 25 kg hmotnosti vyberte pelech o přibližné velikosti 85 x 70 cm. Záleží na oblíbené poloze konkrétního psa. Počítejte s tím, že pelech v domě zabere více místa. Mezi střední plemena řadíme například kokršpaněla, bígla, border kolii, velkého pudla nebo stafordského bulteriéra.

Vhodné jsou pelechy, deky nebo polštáře. Střední plemena psů ocení během léta chladící podložku.

 

Pelech pro velká plemena psů

Doporučená velikost psích pelechů podle velikosti plemene

MALÁ
PLEMENA
(do 10 kg)
STŘEDNÍ PLEMENA
(10 - 25 kg)
VELKÁ PLEMENA
(nad 25 kg)

vhodný rozměr pelechu v cm

60 x 50

85 x 70

120 x 80

příklad plemene psa

jorkšír, jezevčík, francouzský buldoček, bišonek

dalmatin, border kolie, australský ovčák, afgánský chrt, vipet

rotvajler, labradorský retrívr, bernský salašnický pes

Pro velká psí plemena nad 25 kg hmotnosti sáhněte po pelechu o velikosti přibližně 120 x 80 cm. Pokud se rozhodnete mít psa v interiéru, počítejte s tím, že potřebuje k odpočinku opravdu dostatek místa. Mezi velká plemena řadíme bernardýna, bernského salašnického psa, rhodénského ridgebacka nebo aljašského malamuta.

Pro velká plemena žijící v interiéru jsou vhodné deky, polštáře a chladící podložky. Zatímco pro exteriérová zvířata zvolte boudy doplněné o deku, měkký polštář nebo chladící podložkou.

Pozn.: Jedná se o orientační velikosti psích pelechů. Vždy doporučujeme pejska změřit a velikost určit individuálně.

Jak správně změřit psa?

K měření psa použijte klasický krejčovský metr, případně provázek, který následně změříte pravítkem. Pejska změřte v jeho oblíbené poloze během odpočinku. Každý pes upřednostňuje jinou polohu, někteří s nataženýma nohama, jiní v klubíčku. Změřte délku a šířku. K rozměrům přidejte rezervu 15 - 20 cm. Výsledkem je přibližný rozměr pelechu vhodný pro vašeho chlupáče.

Jak správně změřit psa?

4. ÚDRŽBA PSÍHO PELECHU

Před samotným nákupem myslete na následnou péči o psí pelech. Pelechy byste měli čistit pravidelně, abyste udrželi požadovanou úroveň hygieny a nedošlo k množení nežádoucích mikroorganismů či parazitů. 

Údržba pelechů s textilem

Textilní pelechy, deky nebo polštáře můžete ve většině případů vyprat v automatické pračce. Vždy dodržujte doporučení od výrobce. Obecně doporučujeme prát 3 - 4 x za rok při maximální teplotě 30 - 40 °C s malým množstvím pracího gelu. Vhodné jsou dezinfekční přípravky na praní. Nepoužívejte aviváž. 

TIP: Součástí některých pelechů jsou vyjímatelné vložky, které můžete prát častěji. 

Údržba plastových pelechů

Plastové části pelechů se udržují v čistotě velice snadno. Vystačíte si s vlažnou vodou, houbičkou a případně přípravkem na nádobí. Pelech umyjte a nechte řádně uschnout. Následně do něj vložte deku nebo jinou textilii. Psí pelechy z plastu myjte podle potřeby, minimálně 3x - 4x do roka. 

5. VĚK A ZDRAVOTNÍ STAV PSA

Stejně jako nás i pejsky trápí nejrůznější zdravotní komplikace. Těm bychom měli přizpůsobit výběr pelechu. Ať už psa trápí dysplazie kloubů, záněty očních žláz či inkontinence, výběr pelechu hraje důležitou roli. 

Pelech pro psího seniora 

S postupujícím věkem psa se často objevují nejrůznější zdravotní problémy. Nejčastěji se setkáváme s inkontinencí nebo poruchou pohybového aparátu. 

Problém s inkontinencí u psa

U psů s inkontinencí doporučujeme používat plastové a snadno omyvatelné pelechy, které lze vyplnit absorpční hygienickou podložkou na jedno použití. Můžete použít také deku, ale počítejte s tím, že ji musíte pravidelně prát. V tomto případě budete potřebovat hned několik kusů, aby byla dodržena požadovaná hygiena v pelechu. 

Problém s pohybovým aparátem psa

U psů s dysplaziemi a jinými pohybovými problémy sáhněte po nižším pelechu, do které pejsek snadno vleze. Vhodné jsou pelechy s vyvýšenými okraji a snížením v místě průchodu. Vyšší okraje chrání tělo před průvanem. Trh nabízí speciální ortopedické matrace, určené pro psí seniory s poruchou pohybového aparátu. 

Pelech pro mladého psa

Pro dospělé zdravé jedince můžete vybrat jakýkoliv typ psího pelechu.

Problém s častým nachlazením psa

Pokud však pejsek trpí na častá nachlazení, kýchá a má rýmu zvolte raději textilní pelechy s vyššími okraji nebo textilní boudičky, které ho ochrání před průvanem a chladem. 

Problémy se zánětem spojivek u psů

Jestliže váš chlupatý miláček trpí často na záněty spojivek, které se projevují zarudnutím očí nebo svěděním, zvolte pelech z antialergických nebo ryze přírodních materiálů. Dbejte na zvýšenou hygienu prostředí. Zánět spojivek může mít mnoho příčin jako je zranění, ale také alergie nebo cizí těleso v oku včetně prachových částic. 

Pelech pro štěně

Pelech pro štěně by měl být dostatečně měkký a pohodlný. Přece jen v něm tráví většinu svého času. Velikost zvolte podle aktuální velikosti pejska a přičtěte rezervu kolem 30 cm. Takový pelech vám vydrží několik měsíců. Pokud chcete ušetřit, vybírejte velikost podle dospělého jedince daného plemene.  

U štěňat je vhodné zvolit pelech s pratelným potahem nebo plastový pelíšek s absorpční hygienickou podložkou na jedno použití. Počítejte s tím, že štěně může pelech rozkousat a poškodit. Štěňátka můžete rozmazlovat ve speciálním spacím pytli pro psy. 

Nejčastější otázky při výběru pelechu pro psa

Jak velký pelech vybrat pro psa?

Rozměr psího pelechu musí korespondovat s velikostí psa. Změřte ho krejčovským metrem během odpočinku v jeho oblíbené poloze a přičtěte rezervu 15 - 20 cm. Rezerva slouží pro převalení nebo změnu polohy během odpočinku.

Kam v domě umístit pelech pro psa?

Pelech pro psa by neměl být v blízkosti topného tělesa, klimatizace, ani okna. Zabraňte průvanu a příliš vysokým či nízkým teplotám. Pelíšek dejte na místo, kde vám nebude překážet, ale zároveň musí mít pes výhled po místnosti. 

Co umístit do venkovní boudy pro psa?

Do venkovní boudy pro psa doporučujeme během chladného počasí přidat deku, vyšší matraci nebo psí polštář. Důležité je chránit mazlíčka před chladem od země. V létě můžete boudu doplnit o chladící podložku. 

Jaký pelech vybrat pro starého psa?

Pro psí seniory zvolte pelech podle aktuálního zdravotního stavu. Pokud má pes problémy s inkontinencí sáhněte po plastovém pelechu s jednorázovou absorpční podložkou. Pokud ho však trápí pohybové problémy zajistěte, aby byl v teple a do pelechu se mu snadno nalézalo.

Jaký pelech vybrat pro štěně?

Pelechy pro štěňata musí být měkké a pohodlné. Pejsek se v něm musí cítit v bezpečí. Rozměr zvolte podle velikosti štěněte a přičtěte rezervu 20 - 30 cm. Pokud chcete ušetřit, pořiďte pelech podle velikosti dospělého jedince daného plemen. Počítejte ale s tím, že štěně může pelech rozkousat nebo jinak zničit. 

Jak vyčistit látkový pelech pro psa?

Většinu textilních pelechů lze prát v pračce. Doporučujeme při maximální teplotě 30 - 40 °C za použití dezinfekčního přípravku na praní. Nechte volně usušit. Nikdy nepoužívejte aviváž. Dodržujte doporučení od výrobce daného produktu. 

Kam dále?

Pelechy pro psy Přepravní boxy Hračky pro psy