Jak vybrat osušku?

 

Víte, jak poznáte kvalitní osušku a čemu byste před výběrem měli věnovat pozornost? Výběr osušky nemusí být náročný, pokud víte, na co se zaměřit. Osuška musí hýčkat vaši pokožku po každé koupeli.

Jak vybrat osušku?

Nejdůležitější parametry při výběru osušky

1. MATERIÁL

Materiál určuje funkční vlastnosti osušek, ale také jejich cenu nebo následnou péči. Každá textilie má své specifické vlastnosti, které je dobré před nákupem znát.

Bavlna

Bavlna se řadí mezi nejoblíbenější materiál pro výrobu osušek. 100% bavlna si získala oblibu díky nadýchanosti, hebkosti, navíc rychle schne a vyniká savostí. Bavlněné osušky se hodí nejen do domácností, ale také wellness a ubytovacích zařízení. Bavlnu lze prát i při vyšší teplotě, která zajistí požadovanou úroveň hygieny.

Výhody a nevýhody bavlněných osušek:

Výhody Nevýhody
prodyšnost
savost
přírodní vlákno
možnost vyšší teploty praní
nadýchanost
vhodné pro alergiky

Mikrovlákno

Mikrovlákno je vyrobeno z polyesteru. Jeho velice jemná vlákna se připodobňují přírodnímu hedvábí. Osušky z mikrovlákna oceníte na cestách, u vody nebo při sportu, díky jejich rychleschnoucí schopnosti. Jemná struktura zaručuje hebkost, vysokou savost a jemnost. Umělé vlákno se hodí i pro alergiky a astmatiky. Doporučujeme prát při maximální teplotě 40 °C.

Výhody a nevýhody osušek z mikrovlákna:

Výhody Nevýhody
rychleschnoucí schopnost nižší teplota praní
vysoká savost
vysoká jemnost
vhodné pro alergiky

Bambusové vlákno

Bambusové vlákno má až 4x vyšší savost než klasická bavlna. Nejlepšími funkčními vlastnostmi bambusových osušek jsou savost, prodyšnost a šetrnost k pokožce celého těla. 100% přírodní materiál přirozeně chladí, výborně saje pot a potlačuje množení bakterií a plísní. Díky tomu se často využívá při sportu. Osušky perte při teplotě 30 - 40 °C.

Výhody a nevýhody bambusových osušek:

Výhody Nevýhody
rychleschnoucí schopnost nižší teplota praní
vysoká savost
antibakteriální účinky
antialergenní vlákno
udržitelný 100% přírodní zdroj

Bambusové vlákno s bavlnou

Spojením bambusového vlákna a 100% bavlny vznikají osušky vysoké kvality s těmi nejlepšími funkčními vlastnostmi. Poměr jednotlivých vláken udává atributy osušky. Často se setkáte s osuškami tvořenými ze 70 % bambusem a 30 % bavlnou. Takové osušky jsou nadýchané a prodyšné díky bavlně. Po bambusovém vláknu naopak rychleschnoucí, vysoce savé a s antibakteriálními účinky.

Výhody a nevýhody osušek ze směsi bavlny a bambusu:

Výhody Nevýhody
rychleschnoucí schopnost
vysoká savost
antibakteriální účinky
nadýchanost
vyšší teplota praní

Polyester s bavlnou

Výhodou osušek ze směsi polyesteru a bavlny je stálobarevnost, výborná savost a odolnost. Měkké osušky perte při nižší teplotě 30 - 40 °C. Hodí se pro použití v domácnosti i během sportu.

Výhody a nevýhody osušek ze směsi bavlny a polyesteru:

Výhody Nevýhody
vysoká savost nižší teplota praní
odolnost
stálobarevnost

2. ROZMĚR

Klasické osušky seženete nejčastěji v rozměru 70 x 140 cm. V hotelech a wellness se často setkáte s velikostí 90 x 150 cm nebo 100 x 200 cm. Tyto osušky využijete také u vody. Dětské osušky se vyrábějí nejčastěji ve velikosti 60 x 120 cm, 90 x 90 cm nebo 100 x 100 cm. Velikost dětské osušky vybírejte podle věku dítěte.

3. GRAMÁŽ

Gramáž poskytuje cennou informaci o textilii. Jedná se o hmotnost látky na 1 m². Čím vyšší gramáž, tím je tkanina kvalitnější s delší životností a vyšší odolností. U bavlněných osušek je optimální gramáž od 400 g/m² tzn., že bylo použito 400 g na 1 m² látky. Gramáž u osušek z mikrovlákna se pohybuje kolem 200 g/m².

4. NÁSLEDNÁ PÉČE

Pro zachování kvality a funkčních vlastností musíte osušce věnovat dostatečnou péči. Vždy před prvním použitím osušku vyperte při teplotě 30 - 40 °C v gelovém pracím prostředku, zbavíte ji prachu a nečistot.

Osušky perte pravidelně roztříděné podle barev. Perte je samostatně bez jiného prádla v gelovém pracím prostředku při teplotě 30 - 60 °C podle daného materiálu. Vhodné jsou prací programy bavlna či hygiena. Nepoužívejte aviváž a osušky nežehlete. Aviváž a vysoká teplota slepí jednotlivá vlákna a osuška ztrácí své původní vlastnosti.

Osušky pravidelně vyměňujte, nejlépe 3x - 4x za týden, pokud ji využíváte každý den. Po každé koupeli musí dostatečně uschnout. Jestliže ucítíte nepříjemný zápach, osušku už nepoužívejte a vyperte ji.

Nejčastější otázky při výběru osušky

Musí se osušky žehlit?

Osušky nežehlete. Příliš vysoká teplota slepí jednotlivá vlákna k sobě a osuška ztrácí všechny funkční vlastnosti, především savost a měkkost.

Na kolik stupňů prát bavlněné osušky?

Bavlněné osušky lze prát i při vyšších teplotách. Obecně se doporučuje teplota 60 - 95 °C, vždy dodržujte doporučení od výrobce na štítku konkrétního výrobku.

Na jaký program sušit osušky v sušičce?

Osušky sušte v sušičce na program s nižší teplotou. Doporučujeme program pro bavlnu nebo syntetiku. Osušky před uložením do skříně musí být úplně suché, jinak hrozí pomnožení plísní a bakterií.

Jak prát osušky?

Osušky roztřiďte podle barev, perte je samostatně nebo společně s ručníky. Nastavte teplotu 30 - 60 °C podle materiálu. Pro praní použijte gelový prací prostředek, nepoužívejte aviváž. Tu lze nahradit dezinfekčním přípravkem na praní. Po vyprání osušky protřepte a dostatečně vysušte.

Jaký prací prostředek používat na praní osušek?

Pro praní osušek doporučujeme používat gelové prací prostředky či gelové kapsle, které se snadněji rozpouští. Při vyšších teplotách nad 60 °C lze na světlé osušky použít i sypký prací prášek.

Kam dále?

Osušky Osušky Ručníky Ručníky Župan Župan