Jak vybrat prostěradlo?

 

Výběru prostěradla věnujte patřičnou pozornost. Myslete alespoň na základní parametry, které podpoří kvalitní spánek a zaručí hygienu celého lůžka. Znáte všechna kritéria, na která se vyplatí před nákupem prostěradla myslet?

Jak vybrat prostěradlo?

Před nákupem prostěradla se vyplatí zohlednit několik parametrů. Následný výběr už bude hračka. Dostatečnou pozornost věnujte materiálu a ročnímu období, kdy chcete prostěradlo využívat. Existují textilie vhodné spíše do chladných, nebo naopak teplých měsíců. Neopomeňte také na velikost nebo následnou údržbu.

Nejdůležitější parametry při výběru prostěradla

1. MATERIÁL

Textilie využívaná k výrobě prostěradla určuje hned několik základních parametrů jako je cena, následná péče, ale také některé funkční vlastnosti jako savost nebo rychlost schnutí.

Bavlněná prostěradla

Výhody a nevýhody bavlněných prostěradel:

Výhody Nevýhody
celoroční využití nutnost žehlení
prodyšnost
savost
přírodní vlákno
pevnost
vhodné pro alergiky

Bavlněná prostěradla jsou vyrobena ze 100% bavlny a hodí se pro celoroční využití. Největší výhodou přírodního vlákna je možnost praní i při vysokých teplotách. Díky tomu nalezne své využití nejen v domácnostech, ale také ubytovacích zařízeních. Bavlněné vlákno vyniká vysokou pevností, savostí a prodyšností. Malou nevýhodou je nutnost žehlení.

Jersey prostěradla

Výhody a nevýhody jersey prostěradel:

Výhody Nevýhody
savost v zimě nezahřeje
prodyšnost neforemné skládání
měkkost
přírodní vlákno
nemusí se žehlit
vhodné na léto

Jersey prostěradla naleznou své uplatnění především v teplém období. V letních měsících skvěle pohlcují pot, vynikají savostí a prodyšností. Elastická jersey prostěradla jsou vyrobena ze 100% bavlny se speciální úpravou. Nemačkají se a jsou na dotek velice měkká a jemná. Navíc se nemusí žehlit. Neforemné skládání se může jevit jako nevýhoda.

Froté prostěradla

Výhody a nevýhody froté prostěradel:

Výhody Nevýhody
měkkost v létě neochladí
nadýchanost neforemné skládání
dlouhá životnost
napnutí i na vyšší matraci
nemusí se žehlit
vhodné na zimu

Froté prostěradla využijete během chladnějšího období. Hodí se spíše do zimních měsíců, můžete je však využívat celoročně. Největší výhodou froté prostěradel je nadýchanost, dlouhá životnost a měkkost. Navíc se nemusí žehlit. Napínací prostěradlo s všitou gumou snadno natáhnete i na vyšší matraci. Neforemné skládání se může jevit jako nevýhoda.

TIP: Skládání napínacích prostěradel může být hračka. Znáte snadný postup?

Mikroplyšová prostěradla

Výhody a nevýhody mikroplyšových prostěradel:

Výhody Nevýhody
sametová měkkost v létě neochladí
hřejivost nižší savost
vhodné pro alergiky nižší prodyšnost
nemusí se žehlit
vhodné na zimu

Mikroplyšová prostěradla jsou vyrobena nejčastěji ze 100% polyesteru a hodí se zejména do chladných měsíců. Husté a krátké chloupky na povrchu vytváří sametový efekt. Mikroplyšová prostěradla skvěle zahřejí a snadno se udržují, navíc se hodí i pro alergiky a děti. Prostěradla z mikroplyše se nemusí žehlit. Drobnou nevýhodou je nižší savost a odvod vlhkosti od těla.

Lněná prostěradla

Výhody a nevýhody lněných prostěradel:

Výhody Nevýhody
celoroční využití nutnost žehlení
přírodní materiál vyšší pořizovací cena
vhodné pro alergiky, astmatiky i děti
pevnost
dlouhá životnost

Lněná prostěradla využijete během celého roku. Přírodní 100% len v létě ochladí a v zimě zahřeje. Len skvěle saje tekutiny a rychle usychá. Navíc se hodí i pro děti, alergiky a astmatiky. Lněná prostěradla vynikají dlouhou životností a vysokou pevností. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a typický zmačkaný efekt. Lněná prostěradla doporučujeme žehlit.

Saténová prostěradla

Výhody a nevýhody saténových prostěradel:

Výhody Nevýhody
prodyšnost nutnost žehlení (bavlněný satén)
pevnost v zimě nezahřeje
vhodné na léto
chladivost
lesk

Saténová prostěradla lze rozdělit na bavlněná a z umělých vláken. Oba typy využijete v teplých měsících, kdy vás příjemně ochladí. Saténová prostěradla zaujmou půvabným leskem, prodyšností, pevností a snadnou péčí. Bavlněná saténová prostěradla doporučujeme žehlit, zatímco ta z umělých vláken žehlení nevyžadují.

2. ROZMĚR

Velikost prostěradla musí korespondovat s velikostí matrace. Pro nákup správného rozměru potřebujete znát šířku, délku a výšku matrace. Jednoduše řečeno na matraci o velikosti 80 x 200 cm zvolte prostěradlo o stejném rozměru. Pokud bude matrace vyšší jak 23 cm můžete zvolit rozměr větší, tedy 90 x 200 cm.

3. GRAMÁŽ

Gramáž poskytuje cennou informaci o textilii. Jedná se o hmotnost látky na 1 m². Čím vyšší gramáž, tím je tkanina kvalitnější s delší životností a vyšší odolností. U froté prostěradel je optimální gramáž od 130 g/m² tzn., že bylo použito 130 g na 1 m² látky. U jersey od 145 g/m². Saténová prostěradla mají i přes 200 g/m² a mikroplyšová kolem 300 g/m².

4. NÁSLEDNÁ PÉČE

Správnou péčí prodloužíte životnost prostěradel, ale navíc dlouhodobě zachováte jejich funkční vlastnosti. Před nákupem myslete na to, že některé textilie vyžadují žehlení a šetrné zacházení. Naopak jiné jsou méně náročné.

Pokud se chcete vyhnout žehlení sáhněte po froté, jersey nebo mikroplyši. Naopak bavlna žehlení vyžaduje, nicméně vás odmění vysokou savostí a odolností. Obecně lze říci, že péče o prostěradla není náročná, vždy však záleží na vybrané textilii.

Nejčastější otázky při výběru prostěradla

Jak vyžehlit napínací prostěradlo?

Napínací jersey nebo froté prostěradla není nutné žehlit. Teplota praní by se měla pohybovat v rozmezí 40 - 60 °C. Nemačkavý materiál si díky své snadné údržbě získal velkou oblibu.

Jak často prát prostěradlo?

V domácnostech doporučujeme měnit prostěradlo 1x za měsíc v chladných měsících. V teplých měsících častěji, obvykle 1x za 14 dní. Alergici nebo osoby s nadměrným pocením by měli prostěradlo vyměňovat 1x za týden.

Jak prát jersey prostěradlo?

Jersey prostěradla perte samostatně, roztříděné podle barev při optimální teplotě 40 - 60 °C. Používejte gelové prací prostředky. Nepoužívejte aviváž, která slepí vlákna textilie. Aviváž můžete nahradit dezinfekčním přípravkem na praní. Vždy důkladně vysušte. Jersey prostěradla se nežehlí.

Jak prát prostěradlo, aby vonělo?

Prostěradla perte při teplotě 40 - 60 °C v gelovém pracím prostředku. Aviváž, která prádlu dodává vůni a svěžest nahraďte dezinfekčním přípravkem s vůní. Během sušení v sušičce nakapejte na míčky do sušičky pár kapek esenciálního oleje, který prostěradla provoní.

Na kolik stupňů prát saténové prostěradlo?

Saténové prostěradlo z umělých vláken perte při teplotě 30 - 40 °C. Zatímco saténová prostěradla z bavlněných vláken můžete prát i při vyšší teplotě 40 - 60 °C. Vyhněte se používání aviváže. Upřednostňujte gelové prací prostředky, před těmi sypkými.

Kam dále?

ProstěradlaProstěradla PovlečeníPovlečení PolštářePolštáře