Jak vybrat, Strana 2

Jak vybrat závěsné křeslo?
 

Závěsná křesla, někdy označovaná jako vajíčka jsou trendem posledních let. Skvěle se hodí do exteriérů, ale i interiérů. Neméně důležité jsou technické parametry křesla, které nesmíte před nákupem přehlédnout. Víte, podle čeho si závěsné křeslo vybrat? Poradíme vám.

Jak vybrat židle na terasu?

Závěsná křesla patří mezi poslední trendy venkovního nábytku. Před nákupem je důležité zodpovědět si hned několik otázek. Jedná se především o umístění, použitý materiál nebo způsob kotvení. Některé materiály jsou vhodnější na zastřešené terasy, jiným nevadí proměnlivé počasí. Zamyslete se také nad zazimováním a dostatečným prostorem pro uskladnění.

Nejdůležitější parametry při výběru závěsného křesla

1. Materiál

Výrobní materiál předurčuje hned několik základních parametrů jako je pevnost, cena nebo následná péče. Porovnejte si výhody a nevýhody základních materiálů určených k výrobě závěsných křesel.

Umělý ratan

Výhody a nevýhody závěsných křesel z umělého ratanu

Výhody Nevýhody

vysoká odolnost

pořizovací cena

pevnost

tvarová rozmanitost

hmotnost (odolnost vůči větru)

Umělý ratan patří mezi nejčastěji používaný materiál na výrobu závěsných křesel. Snadná údržba a lehkost jsou hlavní výhody.

Závěsná křesla z umělého ratanu vydrží i velmi nepříznivé počasí. Vlákna drží pevně u sebe, rozplétání se obávat nemusíte. Součástí bývá ocelový stojan.

 

Kov

Výhody a nevýhody kovových závěsných křesel

Výhody Nevýhody

nenáročná péče

pořizovací cena

odolnost vůči změnám počasí

odolnost vůči rzi

pevnost

hmotnost (odolnost vůči větru)

Na péči nenáročný a trvanlivý kov je skvělou volbou. Kovová závěsná křesla výborně odolávají vysokým teplotám i dešti. Kvalitní ocel je odolná vůči rzi a korozi, díky tomu patří mezi nejkvalitnější materiál pro výrobu stojanů na závěsná křesla.

Nejčastěji se setkáte s ocelovými rámy, ale i celými konstrukcemi, které jsou následně potažené textilií či plastem.

 

Textil

Výhody a nevýhody textilních závěsných křesel

Výhody Nevýhody

pořizovací cena

nízká hmotnost (během větru)

speciální vrstva - odolnost

Vybírat můžete textilní závěsná křesla, nejčastěji vyrobená z bavlny, polyesteru nebo jejich směsi. Textilie je často ošetřena speciální vrstvou, která zajišťuje odolnost vůči UV záření i dešti.

Látková křesla jsou určena především k zavěšení do koruny stromu nebo ke stropu. Bývají zpevněná ocelovou či dřevěnou konstrukcí.

2. ROZMĚRY

Rozměr závěsného křesla ovlivňuje následné pohodlí. U křesel doporučujeme sledovat výšku v závěsu, šířku a hloubku. Rozměry berte orientačně, samozřejmě záleží také na výšce vaší postavy.

 

Výška v závěsu

Výška v závěsu by měla korespondovat s výškou sedu u klasických židlí. Optimální výška dolní hrany vajíčka při zavěšení je 45 - 50 cm. Některá křesla mohou být umístěna výše, pro pohodlné houpání. V tomto případě dbejte na bezpečí, především u dětí.

 

Šířka

Šířka křesel pro jednu osobu se pohybuje obvykle od 90 do 115 cm. Zatímco křesla pro dvě osoby jsou široká více jak 120 cm. Pro zachování pohodlí doporučujeme minimálně 135 cm.

 

Hloubka

Hloubka je ukazatelem pohodlí. Vybírejte závěsná křesla hluboká minimálně 70 cm. Čím je křeslo hlubší, tím větší pohodlí nabídne. Pokud máte na terase dostatek prostoru sáhněte po křeslech hlubokých 80 - 90 cm.

3. NOSNOST

Klasické modely závěsných křesel pro jednu osobu mají nosnost od 90 do 150 kg. Dvojkřesla až 180 či 200 kg. U závěsných křesel myslete na dostatečnou hmotnostní rezervu, která by měla být kolem 15 kg. Závěsném křeslo je upevněno nejčastěji na jednom nebo dvou bodech a visí ve vzduchu. Z pohledu bezpečnosti je hmotnostní rezerva velice důležitá.

DOPORUČENÍ: Člověk o hmotnosti 70 kg by si měl pořídit závěsné křeslo s nosností minimálně 85 - 90 kg.

4. HMOTNOST

Hmotnost závěsného křesla ovlivňuje materiál a velikost. Nejlehčí jsou textilní závěsná křesla, které mohou vážit kolem 2 - 4 kg. Naopak závěsné křeslo typu vajíčko s kovovou konstrukcí může vážit až 30 kg. Obě varianty křesel doporučujeme zabezpečit během silného větru. Vajíčko lze jednoduše sundat ze stojanu.

5. UKOTVENÍ

Existuje hned několik variant ukotvení pro interiér i exteriér. Vždy dbejte na bezpečí a dodržujte postup doporučený výrobcem. Děti do 6 let by měly používat závěsná křesla pouze pod dohledem dospělé osoby.

Kovové stojany

Kovové stojany jsou jednou z variant ukotvení závěsných křesel. Před nákupem si ověřte, že konstrukce je součástí balení. Často se jedná o ilustrační fotografie a stojan musíte přikoupit samostatně. Stojany se vyrábějí nejčastěji z oceli s barevným nástřikem. Cena produktu se odvíjí od použitého materiálu. Vhodné do interiéru i exteriéru.

Jak vybrat závěsné křeslo

Větve stromů

Závěsná křesla lze ukotvit k trámu nebo větvi stromu. Vždy dbejte na bezpečí. Venku vybírejte pevné a dostatečně silné větve, které nejeví známky poškození. Ideální jsou tvrdé dřeviny jako je buk, dub, ořech, případně ovocné stromy. K zavěšení na větev použijte speciální závěsnou sadu nebo řetěz s pružinou a karabinou.

Jak vybrat závěsné křeslo

Strop

Další z možností je ukotvení ke stropu terasy nebo kdekoliv v interiéru. Nejvhodnější jsou betonové či dřevěné stropy s trámy. Do stropu navrtejte klasické ocelové kotvy, do nich křeslo zavěste pomocí karabiny. Doporučujeme využít chemickou kotvu, tu aplikujte do předem vyvrtané díry. Chemické kotvy jsou určené do míst s vysokou zátěží. Ukotvení závěsného křesla do sádrokartonových stropů je nemožné!

Jak vybrat závěsné křeslo

Na co nezapomenout při výběru závěsného křesla

1. Následná péče

Stejně jako jiný zahradní nábytek i závěsná křesla vyžadují pravidelnou péči, která prodlouží jejich životnost. Pokud ji nechcete věnovat příliš času, pak si pořiďte vajíčka z kovu či umělého ratanu. Oba materiály stačí omýt vlažnou vodou a zbavit závěsné křeslo prachu a pylu. Textilní křesla jsou na údržbu o něco náročnější. Textilii po sezóně, v případě potřeby i během sezóny vyperte. Vždy dodržujte doporučení od výrobce.

2. Uskladnění

Otázku uskladnění a zazimování zahradního nábytku byste měli vyřešit již před samotným nákupem. Závěsná křesla skladujte na suchém a vzdušném místě. Nedoporučujeme křesla během zimy balit do plastových vaků. V případě navlhnutí může dojít k tvorbě plísní.

TIP: Závěsná křesla během zimy nebalte do plastových vaků. Může dojít k tvorbě plísní.

Vhodným místem pro uschování jsou půdy, garáže nebo jiné přístřešky a zahradní domky. Myslete na dostatek prostoru. Uschovat musíte nejen vajíčko, ale také celou konstrukci. V takovém případě budete potřebovat prostor přibližně 150 x 150 x 100 cm.

TIP: Odnímatelné čalouněné části po sezóně vyperte a uschovejte do vakuového pytle na oblečení. Po odsátí vzduchu získáte velkou úsporu prostoru.

Nejčastější otázky při výběru závěsných křesel

Jak zavěsit závěsné křeslo?

Závěsná křesla typu vajíčko zavěsíte snadno na kovový stojan. Křeslo k němu upevníte pomocí přídatné karabiny. Využívat se dají v interiéru i exteriéru. Závěsná křesla bez konstrukce můžete připevnit na pevnou větev stromu nebo ke stropu místnosti. Vždy do betonového stropu navrtejte ocelová okna a upevněte pomocí chemické kotvy.

Na co pověsit závěsné křeslo neboli vajíčko?

Součástí většiny závěsných křesel jsou speciální kovové konstrukce, na které vajíčko zavěsíte. Nejčastěji se jedná o ocelové rámy s řetězem a karabinou, pomocí které křeslo k rámu uchytíte. Tento typ je vhodný do exteriéru i interiéru. Alternativou je koruna stromu nebo strop.

Jak pečovat o závěsné křeslo?

Kovová nebo ratanová závěsná křesla jsou na údržbu nenáročná. Stačí pravidelně odstraňovat prach a pyl navlhčeným hadříkem. Můžete je opláchnout vodou z hadice. Látková závěsná křesla lze prát v pračce nebo dle doporučení od výrobce. Záleží na možnosti oddělení pevných částí konstrukce od textilních.

Musím zakrývat závěsné křeslo před deštěm?

Zakrytím závěsného křesla před deštěm prodloužíte jeho životnost. Většina materiálů odolává výkyvům počasí. Doporučujeme zakrývat plachtou závěsná křesla z přírodního ratanu, který je náchylný ke změnám počasí. Před deštěm ochraňujte čalouněné části vajíčka. Při nedostatečném vysušení může dojít k plesnivění.

Kam mám umístit závěsné křeslo, aby byla zachována bezpečnost?

Pro zachování bezpečnosti používejte křeslo vždy po kompletní montáži doporučené výrobcem. Závěsné křeslo s kovovou konstrukcí umístěte na rovný a pevný povrch. Křeslo musí být na daném povrchu stabilní. Vhodné jsou vydlážděné terasy nebo jinak zpevněné povrchy. Děti do 6 let by měly používat závěsná křesla pod dohledem dospělé osoby.

Kam dále?

Slunečníky Lehátka Zahradní doplňky
Jak vybrat židle na terasu?
 

Ať už hledáte venkovní židle na terasu nebo malý balkon, samotný výběr si zaslouží náležitou pozornost. Židle na terasu musí vnést do exteriéru osobitost, ale neméně důležitá je funkčnost. Znáte všechny základní parametry, na které se vyplatí myslet? Vyberte si správně.

Jak vybrat židle na terasu?

Venkovní židle musí vyhovět vašim potřebám i vkusu. Než začnete s nákupem, myslete nejen na design, ale také funkčnost a následnou péči. Zvažte, kde a jak často budete židle používat. Některé materiály jsou vhodnější na uzavřené terasy, jiné snesou i přímé sluneční paprsky nebo déšť. Neméně důležitá je otázka uskladnění během zimy a náročnost na prostor.

Nejdůležitější parametry při výběru venkovních židlí

1. Materiál

Výrobní materiál předurčuje hned několik základních parametrů jako je pevnost, cena nebo následná péče. Porovnejte si výhody a nevýhody základních materiálů určených k výrobě zahradních židlí.

Plast

Výhody a nevýhody plastových židlí na terasu

Výhody Nevýhody

pevnost

nízká hmotnost (během větru)

odolnost vůči teplu

snadná péče

omyvatelnost

nízká hmotnost (při přesouvání)

pořizovací cena

barevná a tvarová rozmanitost

Plast se dříve řadil mezi nejčastější a nejlevnější materiály pro výrobu venkovního nábytku. Dnes tomu už tak není. Speciální plasty jsou vysoce pevné, odolné, ale zároveň lehké a snadno omyvatelné.

Plastové židle na terasu pořídíte za výhodné ceny. Péče o ně je opravdu snadná. Drobnou nevýhodou je nízká hmotnost během větrného počasí.

TIP: Plastové venkovní židle se hodí do otevřených i zastřešených teras.

Dřevo

Výhody a nevýhody zahradních židlí z tuzemských dřevin

Výhody Nevýhody

pevnost

nižší odolnost

pořizovací cena

vyšší nárok na péči

Výhody a nevýhody zahradních židlí z exotických dřevin

Výhody Nevýhody

pevnost

pořizovací cena

odolnost vůči teplu a vodě

nižší nárok na péči

Klasika a nadčasová krása, i tak lze charakterizovat dřevěné zahradní židle. Pevnost a jedinečný vzhled patří mezi velké výhody. Nevýhodou dřeva je náročnější péče, která se odvíjí od konkrétní dřeviny, ze které je židle vyrobena.

Mezi nejodolnější patří exotické dřeviny jako akát, akácie, bambus nebo teak. Tuzemské dřeviny jako borovice, dub nebo buk je nutné lakovat nebo ošetřovat speciálními oleji mnohem častěji.

TIP: Židle z tuzemských dřevin se hodí především do zastřešených teras. Zatímco ty z exotických můžete nechat během sezóny i na otevřených místech.

 

Kov

Výhody a nevýhody kovových židlí na terasu

Výhody Nevýhody

nenáročná péče

hmotnost (ocelové židle)

odolnost vůči změnám počasí

pořizovací cena

odolnost vůči rzi

pevnost

hmotnost (hliníkové židle)

Na péči nenáročný a trvanlivý kov je skvělou volbou pro venkovní židle. Kovové židle výborně odolávají vysokým teplotám i dešti. Kvalitní ocel je odolná vůči rzi a korozi, díky tomu patří mezi nejkvalitnější materiál pro výrobu kovových židlí.

Levnější alternativou jsou hliníkové židle, jejichž drobnou nevýhodou je nízká hmotnost za špatných povětrnostních podmínek.

TIP: Kovové venkovní židle se hodí do otevřených i zastřešených teras.

 

Přírodní ratan

Výhody a nevýhody venkovních židlí z přírodního ratanu

Výhody Nevýhody

přírodní materiál

pravidelná péče

nízká hmotnost

citlivost na změny počasí

pevnost

pořizovací cena

odolnost vůči vlhkosti

tvarová rozmanitost

Specifické kouzlo židlí z přírodního ratanu si okamžitě oblíbíte. Přírodní ratan vyniká lehkostí, odolností vůči vlhkosti i vysokým teplotám.

Špatně však snáší výrazné změny počasí a nestabilní teploty. Vyžaduje pravidelnou péči a lakování.

TIP: Židle z přírodního ratanu se hodí spíše do zastřešených teras a zimních zahrad.

 

Umělý ratan

Výhody a nevýhody venkovních židlí z umělého ratanu

Výhody Nevýhody

vysoká odolnost

nizká hmonost

pořizovací cena

pevnost

tvarová rozmanitost

Snadná údržba a nízká pořizovací cena. Umělý ratan výborně konkuruje tomu přírodnímu.

Venkovní židle z umělého ratanu jsou lehké a vydrží i velmi nepříznivé počasí. Vlákna drží pevně u sebe, rozplétání se obávat nemusíte.

TIP: Židle z umělého ratanu se hodí do otevřených i zastřešených teras.

2. Rozměr

Rozměr zahradní židle ovlivňuje následné pohodlí. Zaměřte se na základní 3 rozměry jako je celková výška, výška sedu a šířka. Rozměry berte spíše orientačně. Většina z nich koresponduje s výškou konkrétní postavy.

 

Výška

Celková výška zahradních židlí se pohybuje od 80 do 120 cm. Rozdíl se odvíjí od výšky zádové opěrky. Pokud preferujete vysokou opěrku až do úrovně ramen, zvolte židle kolem 100 - 120 cm vysoké.

 

Výška sedu

Orientační výška zahradní židle podle výšky postavy

VÝŠKA ČLOVĚKA VÝŠKA SEDU

160 cm

44 cm

170 cm

46 cm

175 cm

48 cm

190 cm

52 cm

Optimální výška pro sezení je 45 cm. Věnujte pozornost vašemu tělu během sezení, kolena by měla svírat úhel 90 °.

Výška sedu závisí na konkrétní výšce člověka. Uvedené parametry jsou důležité především při častém a dlouhodobém sezení.

Šířka

Standardní šířka židlí na terasu se pohybuje v rozmezí 40 - 80 cm. Myslete na rozměr stolu, vždy kolem židle by mělo být navíc 20 - 30 cm kvůli pohodlnému usazení a vstávání.

3. Nosnost

Nosnost je jeden z parametrů, který byste neměli přehlížet. Ideální nosnost jedné židle by měla začínat na 100 kg. Existují však i židle z nižší nosností. Myslete na to, že nosnost patří mezi jeden z parametrů, který ovlivňuje bezpečí během sezení.

Nosnost židlí se testuje opakovaným vyvíjením tlaku o stejné hmotnosti. Cykly tlaku se opakují tisíckrát za sebou. Díky tomu máte jistotu, že židle vydrží výrobcem stanovenou nosnost.

4. Hmotnost

Hmotnost židle stanovuje použitý materiál a rozměr. Nejlehčí jsou židle z plastu či hliníku, které mohou vážit kolem 3 - 5 kg. Lehké židle je nutné zabezpečit během větru. Nejtěžší jsou venkovní židle z masivního dřeva a kvalitní oceli. Takové židle váží nejčastěji od 8 do 12 kg.

5. Přidané vlastnosti

Vezměte v úvahu i některé přidané vlastnosti. Přestože na venkovních židlích netrávíte tolik času, některé vlastnosti oceníte. Jedná se především o stohovatelnost, základní ergonomii, využitelnost u seniorů nebo lidí s pohybovými problémy.

Základní ergonomie

Židle na terasu by měly splňovat alespoň základní funkce a ergonomii. Ergonomické tvarování zabrání bolestem zad. U zahradního nábytku, který využíváte spíše kratší čas, dbejte na správnou výšku sedu a optimální výšku opěrky zad. Nezapomeňte na šířku sedáku a polstrování. Posezení na židli musí být pohodlné s možností opření.

Stohovatelnost

Pokud vybíráte židle na otevřené terasy nebo k ohništi, myslete na následné uskladnění. Židle s nižší váhou doporučujeme stohovat i během sezóny. Výkyvy počasí a silný vítr mohou židle poškodit. Většinu zahradního nábytku je nutné zazimovat. V tomto případě oceníte stohovatelnost židlí. Nedostatek prostoru pro uskladnění řeší každý rok snad každý. Některé židle lze stohovat pouze po 2 kusech, jiné neomezeně. Alternativou jsou skládací židle na terasu.

Jak vybrat židle na terasu

Využití

Seniorům a osobám s problémy s pohybovým aparátem doporučujeme vyšší židle. Ty jim usnadní usedání i vstávání. Při výběru myslete také na výšku stolu, aby bylo možné židle zasunout. Kolem stolu se židlemi udržujte průchozí pruh o šířce minimálně 1 m.

Čalouněné doplňky

Čalouněné doplňky v podobě područek nebo podhlavníků jsou součástí i některých zahradních židlí. V tomto případě si ověřte jejich odnímatelnost. Čalouněné části je nutné po sezóně vyprat, navíc pokud zůstanou na dešti může dojít k jejich zplesnivění.

Na co nezapomenout při výběru venkovních židlí

1. Následná péče

Každá venkovní židle vyžaduje alespoň minimální péči během sezóny i po ní. Pokud nechcete věnovat zahradnímu nábytku příliš času, pak si pořiďte plastový, kovový či umělý ratan. Ostatní materiály jsou na údržbu o něco náročnější. Dřevo a přírodní ratan je nutné po sezóně, někdy i během, ošetřit speciálním lakem, olejem či voskem. Oba zmíněné materiály doporučujeme schovávat před přímým deštěm.

TIP: Pokud sháníte na údržbu nenáročné venkovní židle, sáhněte po plastu, kovu nebo umělém ratanu.

2. Uskladnění

Po ukončení sezóny majitel venkovního nábytku řeší jeho uskladnění. Tuto otázku je však vhodné řešit už před samotným nákupem. Zahradní židle uložte na suché a vzdušné místo, především ty z masivu nebo přírodního ratanu. V případě navlhnutí dochází k tvorbě plísní. Obecně nedoporučujeme zahradní židle zazimovat do plastových vaků.

Vhodným místem pro uschování jsou půdy, garáže nebo jiné přístřešky a zahradní domky. Myslete na dostatek prostoru, některé židle lze stohovat a zaberou méně místa. Ty nestohovatelné vyžadují prostoru mnohem více.

Nejčastější otázky při výběru venkovních židlí

Jaké dřevo je nejlepší pro výrobu venkovních židlí?

Obecně lze říci, že nejkvalitnější venkovní dřevěné židle jsou vyrobeny z exotických dřevin, které se vyznačují vysokou houževnatostí a odolností vůči vysokým teplotám i dešti. Nejčastěji se využívá teak, eukalyptus, akácie, bambus nebo akát.

Jak pečovat o plastové venkovní židle?

Plastové venkovní židle nevyžadují speciální péči. Židle stačí zbavit prachu a pylu navlhčeným hadříkem nebo osprchovat vodou z hadice. Před zahájením a na konci sezóny můžete umýt prostředkem na nádobí nebo speciálním přípravkem na plast.

Musím zakrývat zahradní židle před deštěm?

Většina materiálů využívaných k výrobě židlí vydrží i deštivé počasí. Výjimkou jsou židle z přírodního ratanu nebo tuzemského dřeva. V těchto případech doporučujeme nábytek před deštěm uschovat nebo přikrýt speciální plachtou.

Jaké jsou výhody stohovatelných zahradních židlí?

Stohovat znamená skládat více židlí do sebe. Největší výhodou stohovatelnosti je bezesporu úspora místa. Některé židle lze stohovat po 2 ks, nejčastěji kovové nebo dřevěné. Plastové židle i po více kusech.

Jakou barvu židlí zvolit do zahrady?

Barvu zahradních židlí přizpůsobte celkovému stylu terasy. V moderních exteriérech se nemusíte obávat experimentů a kombinovat více barev i tvarů židlí. Na skandinávské nebo boho terasy se skvěle hodí dřevo. Oblíbené jsou zlaté odstíny.

Kam dále?

Balkonová křesla Balkonové sety Slunečníky
Jak vybrat plážové lehátko?
 

Plážové lehátko poskytne vysoké pohodlí během lenošení. Trh nabízí nepřeberné množství lehátek, která se rozlišují rozměry, použitým materiálem, nejrůznějšími funkcemi a samozřejmě cenou. Znáte všechny základní parametry, na které se vyplatí před nákupem myslet?

Jak vybrat plážové lehátko?

Plážová lehátka se těší velké oblibě. Své využití nalezla u domácích bazénů, jezírek, ale také veřejných bazénech nebo u rybníků. Před nákupem si rozmyslete, co od daného produktu očekáváte. Doma u bazénu využijete i těžší kousek z masivního dřeva, zatímco u rybníka oceníte odlehčené skládací lehátko, které snadno složíte do příručního vaku.

Nejdůležitější parametry při výběru plážového lehátka

1. Materiál

Materiál použitý k výrobě plážových lehátek předurčuje hned několik základních parametrů jako je pevnost, cena nebo následná péče. Porovnejte si výhody a nevýhody základních materiálů určených k výrobě zahradních lehátek.

Textil

Výhody a nevýhody textilních plážových lehátek

Výhody Nevýhody

pořizovací cena

odlehčená konstrukce

speciální voděodolná vrstva

nízká hmotnost

snadná manipulace

Textilní plážová lehátka jsou nejčastěji vyrobena ze 100% polyesteru a odlehčené kovové konstrukce. Textilie je často ošetřena speciální voděodolnou vrstvou.

Textilní lehátka vynikají nízkou hmotností a snadnou manipulací. Hodí se na cestování. Lehátko složíte během několika minut do prostorově úsporného vaku, který můžete připevnit ke krosně nebo hodit přes rameno.

TIP: Textilní plážová lehátka váží 1,5 - 2 kg. Snadno je složíte do prostorově úsporného vaku.

Dřevo

Výhody a nevýhody zahradních lehátek z tuzemských dřevin

Výhody Nevýhody

pevnost

nižší odolnost

pořizovací cena

vyšší nárok na péči

stabilita

nutnost použití podušky

Výhody a nevýhody zahradních lehátek z exotických dřevin

Výhody Nevýhody

pevnost

pořizovací cena

odolnost vůči teplu a vodě

nutnost použití podušky

nižší nárok na péči

stabilitai

Pevnost, nadčasovost a jedinečný vzhled patří mezi velké výhody dřevěných zahradních lehátek. Nevýhodou dřeva je náročnější péče, která se odvíjí od konkrétní dřeviny. Mezi nejodolnější patří exotická dřeva jako akát, akácie, bambus nebo teak. Tuzemské dřeviny jako borovice, dub nebo buk je nutné lakovat nebo ošetřovat speciálními oleji mnohem častěji.

Dřevěná lehátka se nehodí do míst s vysokou a pravidelnou vlhkostí. Na dřevěné lehátko doporučujeme vždy používat měkkou podušku pro zkvalitnění ležení.

TIP: Lehátka ze dřeva doporučujeme schovávat před silným deštěm. Tím prodloužíte jejich životnost.

 

Plast

Výhody a nevýhody plastových zahradních lehátek

Výhody Nevýhody

pevnost

nízká hmotnost (během větru)

odolnost

stabilita

snadná péče

omyvatelnost

nízká hmotnost (při přesouvání)

pořizovací cena

barevná a tvarová rozmanitost

Plážová lehátka z plastu jsou vysoce pevná, odolná, ale zároveň lehká a omyvatelná. Plastová lehátka pořídíte za výhodnou cenu.

Péče o ně je navíc opravdu snadná. Drobnou nevýhodou je nízká hmotnost během větrného počasí a horší stabilita.

TIP: Pro zvýšení komfortu doporučujeme na plastová zahradní lehátka používat čalouněné polstry.

 

Umělý ratan

Výhody a nevýhody venkovních lehátek z umělého ratanu

Výhody Nevýhody

vysoká odolnost

nizká hmonost

pořizovací cena

pevnost

tvarová rozmanitost

Nenáročná údržba a nízká pořizovací cena symbolizují lehátka z umělého ratanu. Umělý ratan výborně konkuruje tomu přírodnímu.

Lehátka jsou lehká a vydrží i velmi nepříznivé počasí. Vlákna drží pevně u sebe, rozplétání se obávat nemusíte. Nejčastěji se setkáte s lehátky z kovové konstrukce a výpletem z umělého ratanu.

TIP: Venkovní lehátka z umělého ratanu se hodí do zastřešených i otevřených míst na terase.

 

Přírodní ratan

Výhody a nevýhody venkovních lehátek z přírodního ratanu

Výhody Nevýhody

přírodní materiál

pravidlená péče

nízká hmotnost

citlivost na změny počasí

pevnost

pořizovací cena

tvarová rozmanitost

Přírodní ratan vyniká lehkostí, odolností vůči vlhkosti i vysokým teplotám. Špatně však snáší výrazné změny počasí a nestabilní teploty. Vyžaduje pravidelnou péči a lakování. Nejčastěji se vyrábějí zahradní lehátka s kovovou konstrukcí a výpletem z přírodního ratanu.

TIP: Na lehátka z přírodního ratanu doporučujeme pořídit měkké polstrování.

 

Kov

Výhody a nevýhody kovových zahradních lehátek

Výhody Nevýhody

nenáročná péče

pořizovací cena

odolnost vůči změnám počasí

hmotnost (přesun)

odolnost vůči rzi

pevnost

stabilita

hmotnost (odolnost vůči větru)

Na péči nenáročný a trvanlivý kov je skvělou volbou. Kovová plážová lehátka výborně odolávají vysokým teplotám i dešti. Kvalitní ocel je odolná vůči korozi. Nejčastěji se setkáte s ocelovými rámy, které jsou následně potažené textilií či ratanem.

TIP: Kovová lehátka jsou nejčastěji vyplněna textilií, přírodním či umělým ratanem.

2. Rozměr

Rozměr plážového lehátka ovlivňuje především komfort. Větší rozměr poskytuje více pohodlí, ale manipulace s ním je náročnější. Menší jsou skladnější, lehčí a vhodná pro cestování.

 

Délka

Obvyklá délka klasických lehátek se pohybuje v rozmezí 180 - 200 cm. Určená jsou na ležení, případně polohovací pro sed. Oblíbená jsou plážová lehátka s délkou kolem 60 cm. Ta jsou určena pro sezení, využívají se u vody, ale také na terasách barů a penzionů.

Jak vybrat plážové lehátko

 

Šířka

Šířka lehátek pro jednu osobu se pohybuje obvykle od 45 do 70 cm. Zatímco lehátka pro dvě osoby jsou široká od 140 cm do 200 cm, některá jsou opatřena speciální stínící stříškou.

3. Nosnost

Nosnost plážových lehátek se odvíjí od použitého materiálu. Doporučujeme minimální nosnost 100 kg. Klasické modely venkovních lehátek pro jednu osobu mají nosnost od 90 do 150 kg. Pro dvě osoby až 250 kg. Myslete na dostatečnou hmotnostní rezervu, která by měla být kolem 10 - 15 kg. Z pohledu bezpečnosti je hmotnostní rezerva velice důležitá.

DOPORUČENÍ: Člověk o hmotnosti 70 kg by si měl pořídit plážové lehátko s nosností minimálně 80 - 85 kg.

4. Hmotnost

Hmotnost lehátka ovlivňuje výrobní materiál. Nejlehčí jsou textilní lehátka s odlehčenou kovovou konstrukcí, která váží kolem 1,5 - 2 kg. Naopak nejtěžší jsou lehátka z masivního dřeva. Zde se váha pohybuje od 15 do 30 kg. Každá varianta má své výhody a nevýhody. Před nákupem si ujasněte vaše priority a způsob využívání.

5. Přidané vlastnosti

Neméně důležitými parametry jsou přidané vlastnosti a funkčnosti. V případě zahradních lehátek se jedná především o polohovatelnost v místě zad, u dražších kousků i v úrovni nohou. Zamyslete se také nad přesunem a přídatnými kolečky.

Polohovatelnost

Nejčastěji lze polohovat dřevěná, kovová nebo ratanová lehátka. Polohování opěrky zad zajišťuje vysoké pohodlí podle aktuální potřeby. Obvykle si můžete nastavit 2 - 6 poloh pro sezení nebo úplné ležení. U dražších kousků lze polohovat také podnožku.

Kolečka

Praktickým doplňkem zahradních lehátek jsou bezesporu kolečka. Ta oceníte zejména u těžších lehátek. Kolečka bývají opatřena speciální gumou, pro snadnější manipulaci. Kolečka jsou zpravidla umístěna v přední části lehátka, tedy u hlavy.

Čalouněné polstry

Čalouněné doplňky v podobě celých polstrů nebo podhlavníků bývají součástí zahradních lehátek. V tomto případě si ověřte jejich odnímatelnost. Někdy si polstrování musíte dokoupit samostatně. Čalouněné části je nutné po sezóně vyprat či vyčistit speciálním přípravkem na čalounění. Pokud zůstanou na dešti může dojít k jejich zplesnivění.

Stínítko

Součástí vybraných modelů zahradních lehátek jsou speciální stínítka nebo stínící stříšky. Slouží jako ochrana obličeje před přímým sluncem. Praktický doplněk pro milovníky četby. Existují stínítka připevněná fixně nebo odnímatelná.

Na co nezapomenout při výběru plážového lehátka

1. Následná péče

Věnujte plážovým lehátkům dostatečnou péči, kterou vám vrátí dlouhou životností. Pokud péči nechcete věnovat příliš času, pak si pořiďte lehátka z textilu či umělého ratanu. Oba materiály stačí omýt vlažnou vodou, zbavit prachu a pylu. Nejnáročnější na péči jsou lehátka z masivu a přírodního ratanu. Tyto materiály doporučujeme lakovat či olejovat.

2. Uskladnění

Už před samotným nákupem se zamyslete nad otázkou uskladnění a zazimování. Zahradní lehátka skladujte na suchém a vzdušném místě. Nedoporučujeme je během zimy balit do plastových vaků. V případě navlhnutí může dojít k tvorbě plísní.

Vhodným místem pro uschování jsou suché půdy, garáže nebo jiné přístřešky a zahradní domky. Myslete na dostatek prostoru, především u lehátek, které nelze složit. Zazimovat je můžete klasicky naležato nebo opřít o zeď. Zde opatrně, aby nedošlo k poškození či poškrábání použitého materiálu.

TIP: Odnímatelné čalouněné části po sezóně vyperte a uschovejte do vakuového pytle na oblečení. Po odsátí vzduchu získáte velkou úsporu prostoru.

Nejčastější otázky při výběru plážových lehátek

Jak pečovat o textilní plážové lehátko?

Textilní plážová lehátka jsou nejčastěji vyrobena z polyesteru se speciální vodoodpudivou vrstvou. Látka z umělých vláken je nepromokavá a vyniká rychlým schnutím. Nevyžaduje nadstandardní péči, stačí otřít pyl nebo prach navlhčeným hadříkem. V případě potřeby použít speciální čistič na čalounění.

Jaké plážové lehátko je nejlepší na cestování?

Během cestování k vodě nebo delší výlety oceníte skládací plážová lehátka. Součástí skládacích lehátek je odlehčená ocelová konstrukce a textilie. Lehátko jednoduše složíte do vaku, který přehodíte přes rameno nebo upevníte ke krosně. Váha lehátka se pohybuje kolem 1,5 - 2 kg.

Jak složit plážové textilní lehátko?

Textilní plážové lehátko s odlehčenou ocelovou konstrukcí složíte už během 90 sekund. Ocelové části propojíte s textilním sedákem a spojíte k sobě pouhým zasunutím. Ideální na cestování.

Jaké dřevo je nejlepší pro výrobu zahradních lehátek?

Nejkvalitnější dřevěná zahradní lehátka jsou vyrobena z exotických dřevin. Teak, eukalyptus, akácie, bambus nebo akát se vyznačují vysokou houževnatostí a odolností vůči dešti i vysokým teplotám. Nevyžadují pravidelnou péči jako tuzemské dřeviny, například borovice.

Musím plážové lehátko zakrývat před deštěm?

Před deštěm doporučujeme chránit plážová lehátka vyrobená z hliníku, přírodního ratanu a tuzemského dřeva. Změny počasí a déšť mohou lehátko poškodit. Zakrytím pomocí speciální plachty prodloužíte jeho životnost.

Kam dále?

Lehátka Slunečníky Závěsná křesla
Jak vybrat prostěradla?
 

Pro zachování kvalitního spánku si dejte při výběru nového prostěradla záležet. Víte, jaké parametry je důležité před koupí prostěradla sledovat? Existuje hned několik kritérií, která není radno přehlížet. Ubezpečte se, že vybíráte správně.

Jak vybrat prostěradla

Využití prostěradel dle ročního období:

Typ prostěradla Roční období

Bavlněná prostěradla

celoroční

Jersey prostěradla

jaro, léto

Froté prostěradla

podzim, zima

Mikroplyšová prostěradla

zima

Lněná prostěradla

celoroční

Saténová prostěradla

celoroční

Výběr nového prostěradla může být hračka. Záleží jen na několika parametrech, které je důležité před nákupem zohlednit. Ať už jde o technická kritéria jako je velikost, materiál, ale také záleží na ročním období nebo následné údržbě.

Bavlněná prostěradla

Výhody a nevýhody bavlněných prostěradel:

Výhody Nevýhody

celoroční využití

nutnost žehlení

prodyšnost

savost

přírodní vlákno

pevnost

vhodné pro alergiky

Prostěradla ze 100% bavlny jsou vhodná pro celoroční využití v domácnostech i ubytovacích zařízení. Výhodou přírodního vlákna je možnost praní při vyšších teplotách. Bavlněná prostěradla vynikají vysokou prodyšností, pevností a savostí. Ideální také pro alergiky. Drobnou nevýhodou je nutnost žehlení.

Jersey prostěradla

Výhody a nevýhody jersey prostěradel:

Výhody Nevýhody

savost

v zimě nezahřeje

prodyšnost

neforemné skládání

měkkost

přírodní vlákno

nemusí se žehlit

vhodné na léto

Elastická jersey prostěradla využijete během teplého období, ideální pro letní měsíce. Vynikají savostí a prodyšností. Jersey prostěradla jsou vyrobena ze 100% bavlny, které se nemačká, na dotek je velice měkká a příjemná. Navíc se nemusí žehlit. Pro někoho obtížné a neforemné skládání se může jevit jako nevýhoda.

Froté prostěradla

Výhody a nevýhody froté prostěradel:

Výhody Nevýhody

měkkost

v létě neochladí

nadýchanost

neforemné skládání

dlouhá životnost

napnutí i na vyšší matraci

nemusí se žehlit

vhodné na zimu

Napínací froté prostěradla využijete především během chladnějšího období, nejvíce v zimě. Díky všitým gumám ho pohodlně a rychle natáhnete i na vyšší matraci. Výhodou froté prostěradel je měkkost, nadýchanost a dlouhá životnost. Navíc se nemusí po vyprání žehlit. Pro někoho obtížné a neforemné skládání se může jevit jako nevýhoda.

Mikroplyšová prostěradla

Výhody a nevýhody mikroplyšových prostěradel:

Výhody Nevýhody

sametová měkkost

v létě neochladí

hřejivost

nižší savost

vhodné pro alergiky

nižší prodyšnost

nemusí se žehlit

vhodné na zimu

Prostěradla ze 100% polyesteru jsou vhodná především do chladných měsíců. Sametově jemná mikroplyšová prostěradla vás zahřeji i v těch největších mrazech. Husté a krátké chloupky se snadno udržují, ideální jsou i pro alergiky nebo děti. Navíc se nemusí žehlit. Nehodí se do teplých měsíců. Drobnou nevýhodou je nižší savost a odvod vlhkosti od těla.

Lněná prostěradla

Výhody a nevýhody lněných prostěradel:

Výhody Nevýhody

celoroční využití

nutnost žehlení

přírodní materiál

vyšší pořizovací cena

vhodné pro alergiky, astmatiky i děti

pevnost

dlouhá životnost

U lněných prostěradel zajisté oceníte jejich celoroční využití. 100% len v létě ochladí a v zimě zahřeje. Hodí se pro alergiky, astmatiky i děti. Na dotek hladká a měkká textilie výborně saje a rychle usychá. Pevná lněná prostěradla vynikají dlouhou životností. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a mačkání. Po vyprání doporučujeme vyžehlit.

Saténová prostěradla

Výhody a nevýhody saténových prostěradel:

Výhody Nevýhody

prodyšnost

nutnost žehlení (bavlněný satén)

pevnost

v zimě nezahřeje

vhodné na léto

chladivost

lesk

Saténová prostěradla lze pořídit z umělých nebo bavlněných vláken. Obecně saténová prostěradla využijete především v teplých měsících, kdy vás příjemně ochladí. Prodyšný a pevný materiál vás překvapí půvabným leskem a snadnou péčí. Saténová prostěradla z umělých vláken nemusíte žehlit, ty z bavlněných vláken naopak žehlit doporučujeme.

Kam dále?

Jersey prostěradla Froté prostěradla Bavlněná prostěradla