Co je hladká bavlna?

 

Odhalte všechny výhody hladké bavlny. Její jemnost, hladkost a prodyšnost využijete během každého dne. Přírodní tkanina známá pro své jedinečné vlastnosti se využívá k výrobě ložního prádla i oblečení. Poznejte hladkou bavlnu na vlastní kůži.

Jak vybrat plážové lehátko?

Hladká bavlna

Rovnoměrný hladký povrch charakterizuje hladkou bavlnu. Jedná se o druh bavlněné textilie se specifickým způsobem tkaní. Hladká bavlna si zachovává některé původní vlastnosti klasické bavlny jako je prodyšnost a savost. V porovnání s klasickou bavlnou je však mnohem jemnější, hladší a měkčí.

Proces vzniku hladké bavlny

Vylepšených vlastností, především jemnosti a hladkosti, je dosaženo specifickým postupem v úpravě bavlněných vláken. Využívají se ta nejjemnější bavlněná vlákna, která se hustě tkají na strojích. Díky tomu vzniká jemná textilie. Povrch se dále upravuje tzv. kalandrováním. Látka se lisuje mezi válci. Tento postup tkaninu dokonale vyhladí a dodá přirozený lesk.

Stručný popis procesu vzniku hladké bavlny

  • Surová bavlna se pečlivě vyčistí od zbytků semen a nečistot.
  • V dalším kroku dochází k předpřádání. Bavlněná vlákna se spojují do stejně dlouhých pramenů.
  • Takto upravené jemné nitě se hustě tkají na tkalcovském stavu.
  • Povrch tkaniny je dále upraven tzv. kalandrováním, kdy se látka lisuje mezi válci. Získává měkkost, hladkost a mírný lesk.
  • Posledním krokem je bělení či barvení tkaniny.

Podobné druhy bavlny

Hladkou bavlnu lze srovnat s bavlněným saténem. Obě tkaniny jsou vyrobeny ze 100% bavlněného vlákna, jsou měkké, hladké a jemné. Povrch bavlněného saténu je lesklý, díky tomu je jeho vzhled více atraktivní. Zatímco hladká bavlna má povrch spíše matný.

Vlastnosti hladké bavlny

ODOLNOST

Odolnost hladké bavlny ovlivňuje proces tkaní. Jedná se o přirozenou vlastnost bavlníku, kterou zvyšují postupy zpracování. Dlouhá vlákna lze spřádat do pevné a husté příze. Ta vytváří skvělý základ pro velice odolné textilie, které jsou pevné a méně náchylné k třepení a lámání. Husté tkaní zvyšuje odolnost při každodenním používání.

PRODYŠNOST

Prodyšnost je schopnost textilie odvádět vlhkost od těla a umožňuje cirkulaci vzduchu. Přírodní vlákna jako je bavlna mají přirozeně otevřenou strukturu vláken, která podporuje proudění vzduchu. Díky tomu se hodí na výrobu oblečení, ložního prádla a dalšího textilu.

JEMNOST A HLADKOST

Jemnost a hladkost bavlny je dána způsobem zpracování bavlněných vláken. Hustě a rovnoměrně tkaná vlákna zajišťují vysokou jemnost a hladkost. Někdy se využívá speciální postup kalandrování, který hladkost zvyšuje. Jemnost ovlivňuje také dokonalá čistota bavlny. Ta se zbavuje semen, nečistot a krátkých vláken.

Péče o hladkou bavlnu

Správnou péči o hladkou bavlnu prodloužíte její životnost i stálost barev. Péče o produkty z hladké bavlny není náročná. Stačí dodržovat základní pravidla praní a sušení.

Hladkou bavlnu perte při maximální teplotě 40 °C nebo dle doporučení od konkrétního výrobce. Vyšší teplota může poškodit barvu nebo srazit látku. Prádlo roztřiďte vždy podle barev a používejte gelové prací prostředky, které se snadněji rozpouští i při nižší teplotě.

Sušte nejlépe na čerstvém vzduchu v závěsu. Ideálně v polostínu, přímé slunce negativně ovlivňuje kvalitu barev. Lze sušit také v sušičce na nízkou teplotu. Vhodný je program pro ložní prádlo.

Hladkou bavlnu žehlete na střední teplotní stupeň do 150 °C. Využijte funkci napařování nebo textilii navlhčete. Snadno dosáhnete hladkého povrchu. Skladujte na suchém a vzdušném místě.

Postup, jak pečovat o textilie z hladké bavlny:

  • Prádlo z hladké bavlny roztřiďte podle barev.
  • Perte při teplotě 30 - 40 °C.
  • Používejte gelové prací prostředky.
  • Vyhněte se používání aviváže.
  • Po vyprání ihned protřepte.
  • Sušte na sušáku v polostínu či stínu.
  • Sušit lze i v sušičce na program s nízkou teplotou.
  • Po usušení vyžehlete na střední teplotu do 150 °C.
  • Skladujte na suchém a vzdušném místě.

Kam dále?

PovlečeníPovlečení Prostěradla Prostěradla OsuškyRučníky a osušky