Co je žerzejové povlečení?

 

Pletenina jersey, česky žerzej je známá pro svoji měkkost a pružnost. Často se setkáte s prostěradly jersey, ale znáte žerzejové povlečení? Zjistěte více o výhodách a funkčních vlastnostech textilie žerzej a zařaďte ji i do své ložnice.

Co je žerzejové povlečení?

Co je žerzej?

Žerzej, též známý jako jersey je druh pletené látky, která se vyrábí nejčastěji z bavlny či syntetických materiálů. Vyznačuje se hladkým povrchem z lícové strany, zatímco rubová je mírně žebrovaná.

Žerzej charakterizuje vysoká měkkost, pružnost a absorpce vlhkosti. V minulosti se k výrobě využívala vlna, která tkanině dodávala extrémní pružnost. Dnes se vlněný žerzej používá k výrobě svetříků nebo pletených šatů. Žerzej výborně absorbuje vlhkost a umožňuje cirkulaci vzduchu. Jedná se o ideální materiál na výrobu povlečení i žerzej prostěradel.

Materiály na výrobu žerzeje

BAVLNA

Přírodní bavlněné vlákno se k výrobě žerzejového povlečení používá nejčastěji. Přirozené funkční vlastnosti bavlny jako je savost, prodyšnost a měkkost dělají z žerzeje jedinečný materiál pro výrobu ložního prádla i funkčního oblečení. Drobnou nevýhodou bavlny je nižší odolnost, kterou naopak dominují syntetická vlákna.

Výhody a nevýhody žerzejového povlečení ze 100% bavlny

VÝHODY NEVÝHODY
měkkost nižší odolnost
prodyšnost vyšší pořizovací cena
savost

SMĚS BAVLNY A POLYESTERU

Žerzejové textilie se často vyrábějí ze směsí přírodních a syntetických vláken. Díky tomu je dosaženo všech požadovaných vlastností jako je měkkost, odolnost, prodyšnost a pružnost. Setkat se můžete s žerzejem ze směsi bavlny a polyesteru, který poskytuje výhody obou materiálů. Rozhodně se žerzeje ze směsí vláken neobávejte.

Výhody a nevýhody žerzejového povlečení ze směsi bavlny a polyesteru

VÝHODY NEVÝHODY
pevnost
odolnost
měkkost
prodyšnost
cenová dostupnost

SYNTETICKÁ VLÁKNA

K výrobě žerzeje se používá polyester, viskóza, ale také elastanová vlákna jako je spandex. Výhodou polyesteru je odolnost, nevýhodou naopak nižší savost. Viskóza známá jako umělé hedvábí poskytuje vysokou měkkost a jemnost. Samotná viskóza je málo odolná, z tohoto důvodu se často kombinuje s jinými textiliemi. Elastanová vlákna se využívají spíše k výrobě oblečení.

Výhody a nevýhody žerzejového povlečení ze syntetických vláken

VÝHODY POLYESTERU NEVÝHODY POLYESTERU
odolnost nižší savost
VÝHODY VISKÓZY NEVÝHODY VISKÓZY
měkkost a jemnost nízká odolnost
VÝHODY ELASTANU NEVÝHODY ELASTANU
pružnost především výroba oblečení

VLNA

Vlněný žerzej se využíval spíše v minulosti. Dnes se s ním setkáte sporadicky. Používá se k výrobě oblečení. Vlna výborně absorbuje vlhkost, navíc je pružná a má přirozeně tepelné vlastnosti. Z tohoto důvodu se z vlněného žerzeje vyrábí svetry a teplé oblečení.

Výhody a nevýhody vlněného žerzeje

VÝHODY NEVÝHODY
absorpční vlastnosti vyšší pořizovací cena
pružnost
přirozená izolace
odolnost
hřejivost
jemnost a měkkost

Vlastnosti žerzejového povlečení

PRODYŠNOST
Prodyšnost je schopnost textilie odvádět vlhkost od těla a umožňuje cirkulaci vzduchu. Přírodní vlákna jako je bavlna mají přirozeně otevřenou strukturu vláken, která podporuje proudění vzduchu. Syntetická vlákna jsou méně prodyšná, ale moderní výroba již zahrnuje úpravy, které zvyšují prodyšnost i u žerzeje ze syntetických materiálů. Prodyšnost je klíčovou vlastností žerzejového povlečení.

ODOLNOST
Důležitým parametrem používaných tkanin je jejich odolnost proti oděru, tzv. test Martindale. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání určitého počtu cyklů jeví látka opotřebení. Žerzej ze 100% bavlny jeví opotřebení po přibližně 20 000 cyklech. Syntetický žerzej po 40 000 cyklech. Syntetická vlákna jsou vhodná i pro náročnější použití.

MĚKKOST
Měkkost ovlivňuje celkový dojem při kontaktu s textilií. Měkkost se odvíjí od druhu použitých vláken a zpracování. Žerzej je díky pletací technice velice měkký a jemný. Přírodní žerzej ze 100% bavlny je měkčí, než ten ze syntetických vláken.

SAVOST
Savost je schopnost absorbovat tekutiny a vlhkost. Tato vlastnost je v případě povlečení velice důležitá pro udržení komfortního spánku. Savost u žerzejového povlečení ovlivňuje především použitý materiál. Obecně lze říci, že bavlněný žerzej vyniká savostí. Syntetická vlákna v porovnání s bavlnou absorbují vlhkost méně, ale moderní postupy zpracování polyesteru zlepšují i tuto požadovanou vlastnost.

Výhody žerzejového povlečení

SNADNÁ ÚDRŽBA
Žerzejové povlečení nevyžaduje speciální péči. Vždy dodržujte doporučení od výrobce. Doporučujeme prát při nižších teplotách a nepoužívat sušičku, která může poškodit vlákna. Textilie při vysokých teplotách ztrácí funkční vlastnosti, především pružnost. Žerzej nevyžaduje žehlení. Po usušení stačí poskládat a uložit do skříně. Skladujte na suchém a dobře větratelném místě.

CELOROČNÍ VYUŽITÍ
Žerzejové povlečení je vhodné pro celoroční využití. Žerzej vyniká prodyšností a schopností odvádět vlhkost od těla, navíc výborně saje, což oceníte během teplých měsíců. Žerzej se díky svým izolačním vlastnostem skvěle přizpůsobí i chladu.

STYL
Hladké žerzejové povlečení se skvěle hodí ke všem stylům bydlení. Barevná rozmanitost, mnoho vzorů a motivů dělají z povlečení vkusný doplněk interiéru. S ložnicí sladěné povlečení nemusíte schovávat pod přehozy na postel. Udělejte z povlečení dominantu pokoje.

Údržba žerzejového povlečení

Před prvním použitím žerzejové povlečení vyperte. Doporučujeme při nízké teplotě, nejlépe 30 °C nebo podle doporučení od výrobce. Různé směsi vláken mají odlišné požadavky na péči. Prvním vypráním zbavíte povlečení prachu, nečistot a zbytkových barev z výroby.

Žerzejové povlečení perte samostatně a naruby. Snížíte tření a rychlé opotřebení povrchu. Perte při teplotě 30 - 40 °C v jemném pracím prostředku. Po vyprání povlečení protřepte a usušte v závěsu. Vhodné je sušení v polostínu, příliš vysoké teploty negativně ovlivňují funkční vlastnosti, zejména pružnost. Vyhněte se sušení v sušičce a žehlení.

Žerzejové povlečení je odolné vůči pomačkání, ve většině případů žehlení nevyžaduje. Pokud chcete povlečení žehlit, pak při nízké teplotě. Po usušení složte a uložte do skříně. Skladujte na suchém a vzdušném místě.

Postup, jak prát a sušit žerzejové povlečení:

  • Žerzejové povlečení otočte naruby.
  • Perte při teplotě 30 - 40 °C.
  • Používejte jemné prací prostředky.
  • Vyhněte se používání aviváže.
  • Po vyprání ihned protřepte.
  • Sušte na sušáku v závěsu přehozené přes 3 šňůry, nevznikají přehyby a puky.
  • Po usušení složte.
  • Žerzejové povlečení nevyžaduje žehlení.

Kam dále?

PovlečeníPovlečení Prostěradla Prostěradla Přikrývka a polštář