Novinky, Strana 2

Jak sušit pončo?
 

Měkkost a nadýchanost zachováte u ponč správným postupem sušení. Ponča lze sušit v sušičce i na klasickém sušáku. Víte, jakou teplotu a program sušení zvolit? Ujistěte se, že dodržujete základní pravidla pro sušení.

Ponča během léta nahrazují ručníky, využívají se k usušení, ale také jako ochrana před slunečními paprsky nebo chladným větříkem. Pro zachování vysoké úrovně hygieny nesmíme zapomenout na dostatečné proschnutím před uložením do skříně. Nedostatečně suchá ponča poznáte podle typického zápachu. Délka schnutí se odvíjí od materiálu, ale také teploty a vlhkosti okolí.

Sušení ponča v sušičce

Jak sušit pončo?

Pončo po vyprání ihned vytáhněte z pračky, protřepte a vložte do sušičky. Prádlo nenechávejte v pračce dlouho mokré, může dojít k nežádoucímu pomnožení bakterií. Buben sušičky nepřeplňujte. Sušte samostatně nebo s ručníky a osuškami. Zvolte program s nižší teplotou například pro jemné prádlo, aby nedošlo k poškození vláken. Nadýchanost zaručí speciální míčky do sušičky nebo tenisáky.

TIP: Svěžest dodáte prádlu vonnými ubrousky do sušičky nebo nakapejte na míčky pár kapek esenciálního oleje.

Po ukončení sušícího programu ponča ihned vytáhněte, protřepte a složte. Ponča sušená v sušičce jsou měkká, nadýchaná a svěže voní.

Základní pravidla pro sušení ponč v sušičce:

  • Ponča ihned po vyprání vložte do sušičky.
  • Použijte šetrný sušící program s nižší teplotou a otáčkami.
  • Buben sušičky nepřeplňujte.
  • Použijte míčky do sušičky, případně vonné ubrousky.
  • Ihned po usušení ponča protřepte a složte.
  • Ponča nesmí být vlhká.
  • Vždy dodržujte doporučení od výrobce u konkrétního produktu.

Sušení ponča na sušáku

Jak sušit pončo?

Ponča lze sušit na sušáku během celého roku. V teplých měsících venku, během zimy uvnitř. Možná budete překvapeni, že prádlo skvěle uschne také v mrazu. Důležitý je parametr venkovní vlhkosti vzduchu, čím nižší, tím na usušení prádla lepší. Obě možnosti mají však svá pravidla.

Sušení venku na sušáku

Venku sušte ponča nejlépe v mírném stínu až polostínu. Přímé slunce a vysoká teplota poškozují vlákna textilie. Sušení na čerstvém vzduchu dodá prádlu svěžest, nadýchanost a měkkost. Ponča lze sušit klasicky na prádelní šňůře připevněná pomocí kolíčků.

Základní pravidla pro sušení ponč venku:

  • Ponča ihned po vyprání pověste na šňůru.
  • Před pověšením je protřepte.
  • K upevnění použijte kolíčky.
  • Ponča sušte pomalu ve stínu či polostínu.
  • Po usušení protřepte a složte.

Sušení uvnitř na sušáku

Uvnitř sušte ponča na dobře větratelném místě. Vyhněte se sušení v koupelně, která patří mezi nejvlhčí místnost v domě. Na vlhkém místě ponča dostatečně neproschnou a dojde ke vzniku typického zápachu. Nedoporučujeme sušit ani na radiátorech nebo jiných topných tělesech. Vysoké teploty poškozují vlákna textilie.

Základní pravidla pro sušení ponč uvnitř:

  • Ponča ihned po vyprání pověste na věšák.
  • Zavěste je do dobře větratelné místnosti.
  • Nesušte ponča na radiátorech.
  • Ponča nesmí být dlouho vlhká - mohou zapáchat.

Vždy sledujte symboly na daném produktu. Sušte dle doporučení od výrobce.

Lze sušit v sušičce

Sušení při nízké teplotě

Sušení při běžné teplotě

Sušení při nejvyšší teplotě

Sušení za studena

Nesušit v sušičce

Sušit zavěšené (ramínko)

Sušit postupně odkapáváním

Sušit vodorovně

Sušit ve stínu

Nesušit

Kam dále?

Ponča Ponča Osušky Osušky Ručníky Ručníky
Jak prát pončo?
 

Ponča vynikají multifunkčním využitím, především během teplých měsíců. Vyžadují pravidelnou péči, díky které si zachovají původní vlastnosti. Pečujete o ponča pro děti i dospělé správně? Někdy i malá změna přinese velké výsledky.

Jak prát pončo?

Ponča pro děti i dospělé se vyrábějí z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji se setkáte s bavlnou, mikrovláknem, polyesterem nebo jejich kombinací. Každý ze zmíněných materiálů vyžaduje speciální péči. Před samotným praním si ověřte z jakého materiálu je vyrobeno právě vaše pončo.

Ponča skvěle nahrazují osušky a ručníky nebo chrání tělo před slunečními paprsky. Využívají se na bazénech, u vody i doma po koupeli. Pro zachování maximální hygieny je nutné dodržovat hned několik pravidel během praní. Při špatném postupu může dojít k pomnožení nežádoucích mikroorganismů a vzniku typického zápachu.

Jak prát dětské pončo? Jak prát dětské pončo?

Ponča perte samostatně nebo společně s ručníky a osuškami. Neperte společně se spodním prádlem, na kterém se mohou nacházet nejrůznější zárodky bakterií. Nejdříve si prádlo roztřiďte podle barev, ideálně i podle materiálů. Buben pračky nepřeplňujte a zvolte šetrný prací program.

Světlé barvy ponča lze prát až při teplotě 60 °C, bavlněná i 90 °C. Vždy dodržujte doporučení od výrobce na štítku konkrétního výrobku. Pro šetrné praní doporučujeme používat gelové prací prostředky a vyhnout se aviváži. Aviváž slepí očka textilie a ta ztrácí původní vlastnosti, především savost a měkkost. Obdobné je to se žehlením. Většinu ponč není nutné žehlit.

TIP: Aviváž lze nahradit speciálními dezinfekčními přípravky na prádlo, které ponča příjemně provoní a zachovají kvalitu materiálu.

Vlněná ponča perte při maximální teplotě 30 °C na program ručního praní nebo pouze v ruce. Praní v ruce není vůbec náročné, přečtěte si snadný návod.

Základní pravidla pro praní ponča:

  • Ponča roztřiďte dle barev a materiálů.
  • Perte je samostatně nebo společně s ručníky a osuškami.
  • Nastavte optimální teplotu 30 - 60 °C.
  • Odstředění na nižší až střední otáčky.
  • Používejte gelové prací prostředky.
  • Nepoužívejte aviváž.
  • Nežehlete.

Teplota praní ponč dle materiálu:

MATERIÁL TEPLOTA PRANÍ
100 % bavlna 60 - 90 °C
100 % mikrovlákno 30 - 40 °C
100 % polyester 60 °C
100 % bambusové vlákno 40 °C
100 % vlna 30 °C
bambusové vlákno s bavlnou 60 °C
polyester s bavlnou 30 - 40 °C

Vždy dodržujte teploty doporučené výrobcem na štítku výrobku.

Kam dále?

Ponča Ponča Osušky Osušky Ručníky Ručníky
Jak vybrat froté prostěradlo?
 

Kvalitní spánek má blahodárný vliv na každodenní život člověka. Ovlivnit se dá i maličkostmi jako je správný výběr textilie. Víte, jaké prostěradlo vybrat, a pro jaké roční období je froté prostěradlo nejlepší? Ujistěte se, že vybíráte správně.

Jak sušit napínací prostěradlo?

Před nákupem nového prostěradla myslete na několik parametrů, které je důležité zohlednit. Ať už jde o technická kritéria jako je velikost, materiál, ale také záleží na ročním období nebo následné údržbě.

Napínací froté prostěradla využijete především během chladnějšího období, nejvíce v zimě. Díky všitým gumám ho pohodlně a rychle natáhnete i na vyšší matraci. Výhodou froté prostěradel je měkkost, nadýchanost a dlouhá životnost. Navíc se nemusí po vyprání žehlit. Pro někoho obtížné a neforemné skládání se může jevit jako nevýhoda.

Výhody a nevýhody froté prostěradel:

Výhody Nevýhody
měkkost v létě neochladí
nadýchanost neforemné skládání
dlouhá životnost
napnutí i na vyšší matraci
nemusí se žehlit
vhodné na zimu

Gramáž froté prostěradel

Gramáž poskytuje cennou informaci o textilii. Jedná se o hmotnost látky na 1 m². Čím vyšší gramáž, tím je tkanina kvalitnější s delší životností. U froté prostěradel je optimální gramáž od 130 g/m² tzn., že bylo použito 130 g na 1 m² látky.

Velikost froté prostěradel

Před nákupem froté prostěradla potřebujete znát alespoň výšku, délku a šířku matrace neboli spací plochu. Při výšce matrace do 23 cm zvolte velikost prostěradla stejnou jako je spací plocha. Pokud je matrace vyšší, pak můžete sáhnout po větší velikosti nebo speciálním rozměru na míru.

VELIKOST MATRACE

VELIKOST MATRACE VELIKOST PROSTĚRADLA NA MATRACI DO 23 CM
80 x 200 cm 80 x 200 cm
90 x 200 cm 90 x 200 cm
140 x 200 cm 140 x 200 cm
160 x 200 cm 160 x 200 cm
180 x 200 cm 180 x 200 cm
200 x 200 cm 200 x 200 cm
200 x 220 cm 200 x 220 cm

Kam dále?

Prostěradla Prostěradla Povlečení Povlečení Polštáře Polštáře
Jak složit froté prostěradlo?
 

Nejčastěji se setkáváme s napínacími froté prostěradly. Jejich největší výhodou je guma, která během skládání dělá paradoxně největší problémy. Objevte snadný postup na složení napínacího prostěradla.

Jak složit froté prostěradlo?

Složit klasické plachtové prostěradlo je hračka. Ovšem skládání napínacích froté prostěradel se často jeví jako oříšek. Ať už se chystáte správně složit plachtové nebo napínací prostěradlo, vyzkoušejte pár nových triků.

Složení klasických froté prostěradel typu plachta

Ihned po vysušení prostěradlo uhlaďte a složte. Froté prostěradla se nežehlí, takže vám odpadá práce se žehlením. Klasická prostěradla bez gumy složíte opravdu rychle.

Prostěradla tzv. plachty lze složit postupným překládáním do obdélníku. Ty můžete následně stohovat na sebe ve skříni nebo ukládat za sebe do hluboké zásuvky. Alternativou je složení do válečku, stejně jako ručníky. Vzniklé ruličky můžete skládat pohodlně na sebe do polic či zásuvek.

Složení napínacích froté prostěradel

Už se netrapte s neforemnou a nevzhlednou koulí, která vám po skládání napínacích prostěradel často vzniká. Takto složená froté prostěradla zabírají zbytečně velké množství místa ve skříni.

Složení napínacích prostěradel v několika krocích:

  • Prostěradlo si pečlivě rozložte na pevné podložce.
  • Oba rohy blíže k vám zasuňte pod rohy naproti vám.
  • Prostěradlo uhlaďte do tvaru, co nejvíce podobnému obdélníku.
  • Prostěradlo přehněte napůl směrem od sebe. Uhlaďte.
  • Následně přehněte oba konce k sobě a ještě jednou přehněte do tvaru balíčku.
  • Další možností je obdélník začít od jedné strany rolovat do tvaru válečku.

Výhody froté prostěradla:

Froté prostěradla jsou vyrobena ze směsi bavlny a polyesteru. Smyčková trojrozměrnost dodává tkanině měkkost a elasticitu. Hlavní výhody froté prostěradel:

  • snadná údržba,
  • praní při nízké teplotě,
  • elasticita,
  • nemačkavost,
  • hřejivost,
  • stálobarevnost,
  • měkkost,
  • tvarová stálost,
  • nemusí se žehlit.

Kam dále?

Prostěradla Prostěradla Povlečení Povlečení Polštáře Polštáře
Jak sušit froté prostěradlo?
 

Správně usušené prostěradlo vydrží ve skříni voňavé i několik měsíců. Pokud časem zatuchne, možná děláte malou chybu během sušení. I malá změna rutinního postupu v sušení froté prostěradel vás může pozitivně překvapit.

Jak sušit froté prostěradlo?

Froté prostěradla můžete sušit hned několika způsoby. V sušičce, venku nebo uvnitř na klasickém sušáku. Záleží jen na vás, jakou variantu zvolíte.

Sušení froté prostěradel v sušičce

Nenáročná froté tkanina je ideální pro sušení v sušičce. Ideální však za nízké teploty, vhodné jsou šetrné sušící programy pro jemné nebo ložní prádlo. Příliš vysoké teploty poškozují textilii a negativně ovlivňují barevnost.

Ihned po vyprání prostěradlo vytáhněte, protřepte a vložte do sušičky. Dlouhá prodleva mezi vypráním a sušením může způsobit zatuchnutí. K sušení froté prostěradel vložte 2 speciální míčky do sušičky nebo tenisáky. Díky nim bude prádlo nadýchané a svěží. Po ukončení sušení opět prostěradlo ihned vytáhněte a protřepte. Nežehlete. Skládejte a uskladňujte až po vychladnutí.

Základní pravidla pro sušení froté prostěradel v sušičce:

  • Prostěradla ihned po vyprání protřepte a vložte do sušičky.
  • Použijte šetrný sušící program s nižší teplotou.
  • Buben sušičky nepřeplňujte.
  • Použijte míčky do sušičky.
  • Ihned po usušení prostěradla protřepte.
  • Prostěradla nesmí být vlhká.
  • Froté prostěradla nežehlete.
  • Vždy dodržujte doporučení od výrobce na štítku výrobku.

TIP: Na míčky do sušičky můžete dát pár kapek esenciálního oleje, který prádlo provoní. Alternativou jsou vonné ubrousky.

Vždy sledujte symboly na daném produktu. Sušte dle doporučení od výrobce.

Lze sušit v sušičce

Sušení při nízké teplotě

Sušení při běžné teplotě

Sušení při nejvyšší teplotě

Sušení za studena

Nesušit v sušičce

Sušení froté prostěradel na sušáku

Alternativou je sušení na klasickém sušáku. Froté lze sušit venku i uvnitř. Venku sušte ve stínu či polostínu a za mírného větru. Vyhněte se sušení na přímém slunci. Prostěradlo skvěle uschne také v mrazu. Pokud se rozhodnete sušit uvnitř, vyberte vhodné místo. To musí být dostatečně vzdušné. Vysoká vlhkost zapříčiní zatuchnutí. Koupelny nejsou vhodným místem pro sušení prádla z důvodu vysoké vlhkosti.

Prostěradlo vždy zavěste přes více prádelních šňůr. Jen tak zabráníte prověšení a vzniku nevzhledných puků. Kolíčky nedávejte přímo do rohů prostěradla, mohlo by dojít k vytahání tkaniny. Po usušení prostěradlo protřepte a složte.

Základní pravidla pro sušení froté prostěradel na sušáku:

  • Prostěradla ihned po vyprání pověste na šňůru.
  • Před pověšením je protřepte.
  • Zavěste je přes více prádelních šňůr a vypněte je.
  • K upevnění použijte kolíčky.
  • Prostěradla sušte pomalu ve stínu či polostínu, nebo v mrazu.
  • Po usušení protřepte a složte.

Výhody froté prostěradla:

Froté prostěradla jsou vyrobena ze směsi bavlny a polyesteru. Smyčková trojrozměrnost dodává tkanině měkkost a elasticitu. Hlavní výhody froté prostěradel:

  • snadná údržba,
  • praní při nízké teplotě,
  • elasticita,
  • nemačkavost,
  • hřejivost,
  • stálobarevnost,
  • měkkost,
  • tvarová stálost,
  • nemusí se žehlit.

Kam dále?

Prostěradla Prostěradla Povlečení Povlečení Polštáře Polštáře
Jak prát froté prostěradlo?
 

Froté prostěradla zná snad každý. Smyčková textilie se snadno udržuje a dlouho vypadá jako nová. Během praní froté prostěradel stačí dodržovat jen několik základních pravidel. Myslíte na ně během praní?

Jak prát froté prostěradlo?

Froté prostěradla tvoří drobné smyčky, nejčastěji ze směsi bavlny a polyesteru. Jedná se o trojrozměrnou textilii vyráběnou na speciálních tkacích strojích. Vyniká hřejivostí a savostí. Díky tomu se hodí především do chladnějších měsíců. Zajisté oceníte snadnou údržbu.

TIP: Froté prostěradlo doporučujeme vyměňovat 1x za 14 dní.

Před prvním použitím prostěradlo vždy vyperte při teplotě 30 - 40 °C. Použijte klasický prací gel na bílé či barevné prádlo. Prvním vypráním zbavíte prostěradlo drobných nečistot, zbytkových barev z výroby a prachu.

Froté prostěradla stejně jako jiné lůžkoviny perte vždy samostatně. Vyhněte se praní s ostatním prádlem, především spodním. Prostěradla lze prát případně s ložním prádlem. Prostěradla roztřiďte podle barev a perte v gelovém pracím prostředku pro bílé či barevné prádlo. Zvolte prací program pro syntetiku, bavlnu nebo ložní prádlo. Ideální je teplota 40 °C a střední otáčky odstředění. Nikdy nepřeplňujte buben pračky a nepoužívejte aviváž, které slepí smyčky textilie. Froté prostěradla se nežehlí.

Základní pravidla pro praní froté prostěradel:

  • Prostěradla roztřiďte podle barev.
  • Perte je samostatně nebo s ložním prádlem.
  • Nastavte maximální teplotu 40 °C a střední otáčky.
  • Používejte gelové prací prostředky na bílé či barevné prádlo.
  • Nepoužívejte aviváž a bělidla.
  • Nežehlete.
  • Vždy dodržujte doporučení od výrobce na štítku výrobku.

TIP: Aviváž nahraďte speciálními dezinfekčními prostředky na praní s vůní. Klasická aviváž slepí smyčky textilie, která tím ztratí veškeré funkční vlastnosti.

Vždy dodržujte teplotu praní doporučenou výrobcem na štítku výrobku.

Praní

Jemné praní

Nejjemnější praní

Jen ruční praní

Neprat

Prát do 30 °C

Prát do 40 °C

Prát do 50 °C

Prát do 60 °C

Prát do 95 °C

Výhody froté prostěradla:

Froté prostěradla jsou vyrobena ze směsi bavlny a polyesteru. Smyčková trojrozměrnost dodává tkanině měkkost a elasticitu. Hlavní výhody froté prostěradel:

  • snadná údržba,
  • praní při nízké teplotě,
  • elasticita,
  • nemačkavost,
  • hřejivost,
  • stálobarevnost,
  • měkkost,
  • tvarová stálost,
  • nemusí se žehlit.

Kam dále?

Prostěradla Prostěradla Povlečení Povlečení Polštáře Polštáře
Jak složit napínací prostěradlo?
 

Napínací prostěradla jsou praktickým pomocníkem. Největší výhodou je všitá guma, která během skládání dělá paradoxně největší problémy. Objevte hravý postup, jak složit napínací prostěradlo do úhledného tvaru, který skvěle uložíte v polici i zásuvce.

Jak složit napínací prostěradlo?

Poskládat napínací prostěradlo není úplně snadné. Všitá guma dělá často neplechu. Vznikají tak různé neforemné tvary, které zabírají příliš místa ve skříni. Prostěradlo rychleji zatuchne a ztrácí nadýchanost. Vyzkoušejte jednoduchý trik na složení napínacího prostěradla. Snadno zapamatovatelný postup složení zabere jen malou chvíli.

Složení napínacích prostěradel v několika krocích:

1. Prostěradlo si pečlivě rozložte na pevné podložce.

2. Oba rohy blíže k vám zasuňte pod rohy naproti vám.

3. Prostěradlo uhlaďte do tvaru, co nejvíce podobnému obdélníku.

4. Prostěradlo přehněte napůl směrem od sebe. Uhlaďte.

5. Následně přehněte oba konce k sobě a ještě jednou přehněte do tvaru balíčku.

6. Další možností je obdélník začít od jedné strany rolovat do tvaru válečku.

Kam dále?

Prostěradla Prostěradla Povlečení Povlečení Polštáře Polštáře
Jak sušit napínací prostěradlo?
 

Správný postup sušení zajistí nadýchanost a svěžest i po dobu několika měsíců. Lze napínací prostěradla s gumou sušit v sušičce? Prověřte si postup sušení napínacích prostěradel. I malá změna rutinního postupu vás mile překvapí.

Jak sušit napínací prostěradlo?

Většinu napínacích prostěradel můžete sušit v sušičce nebo na klasickém sušáku. Obě metody můžete kombinovat podle venkovní teploty a vlhkosti. Nejdříve si zjistěte z jakého materiálu je vaše napínací prostěradlo vyrobeno.

Sušení napínacích prostěradel v sušičce

Před samotným sušením se ujistěte, že materiál, ze kterého je napínací prostěradlo lze sušit v sušičce. Existují textilie, které jsou pro sušení v sušičce nevhodné. Ostatní materiály sušte na program pro jemné prádlo o nižší až střední teplotě. Vysoké teploty negativně ovlivňují barvy a samotnou tkaninu.

Vždy sledujte symboly na daném produktu. Sušte dle doporučení od výrobce.

Lze sušit v sušičce

Sušení při nízké teplotě

Sušení při běžné teplotě

Sušení při nejvyšší teplotě

Sušení za studena

Nesušit v sušičce

Po vyprání prostěradlo vytáhněte z pračky, protřepte a vložte do sušičky. Nepřeplňujte buben sušičky, prádlo si raději rozdělte na menší části. Napínací prostěradla doporučujeme sušit samostatně podle objemu bubnu sušičky, aby nedošlo k jejímu poškození. K sušení přidejte tenisáky nebo míčky, díky nim zůstanou prostěradla dlouho nadýchaná.

TIP: Na míčky nakapejte oblíbený esenciální olej, který prádlo krásně provoní.

Po ukončení sušícího programu prostěradla vytáhněte a protřepte. Ještě teplá je uhlaďte, můžete se tak vyhnout žehlení, především u bavlněných napínacích prostěradel.

Základní pravidla pro sušení napínacích prostěradel v sušičce:

  • Prostěradla ihned po vyprání protřepte a vložte do sušičky.
  • Použijte šetrný sušící program s nižší teplotou a otáčkami.
  • Buben sušičky nepřeplňujte.
  • Použijte míčky do sušičky.
  • Ihned po usušení prostěradla protřepte a uhlaďte.
  • Prostěradla nesmí být vlhká.

Možnost sušení napínacích prostěradel v sušičce:

TYP PROSTĚRADLA MOŽNOST SUŠENÍ
Bavlněná napínací prostěradla ano
Jersey napínací prostěradla ano
Froté napínací prostěradla ano
Mikroplyšová napínací prostěradla ano

Vždy dodržujte symboly sušení doporučené výrobcem na štítku výrobku.

Sušení napínacích prostěradel na sušáku

Sušení napínacích prostěradel na sušáku má svá základní pravidla. Sušit můžete uvnitř i venku. Nejlépe na teplém a vzdušném místě. Vyhněte se sušení na přímém slunci, radiátoru nebo v koupelně. Vysoké teploty poškozují textilie a vlhkost způsobuje zatuchnutí prádla. Ideální jsou půdy, sušárny nebo venkovní sušení ve stínu či polostínu.

TIP: Dodržujte doporučení od výrobce na štítku konkrétního výrobku.

Vždy sledujte symboly na daném produktu. Sušte dle doporučení od výrobce.

Sušit zavěšené (ramínko)

Sušit postupně odkapáváním

Sušit vodorovně

Sušit ve stínu

Nesušit

Důležitým parametrem je samotné zavěšení prostěradla na šňůru. Pověste ho vždy přes více prádelních šňůr. Jen tak zabráníte prověšení a vzniku nevzhledných puků. Kolíčky nedávejte přímo do rohů prostěradla, mohlo by dojít k vytahání tkaniny. Prostěradla na sušáku dobře vypněte, můžete se tak vyhnout žehlení. Po uschnutí je uhlaďte a složte, případně vyžehlete.

Základní pravidla pro sušení napínacích prostěradel na sušáku:

  • Prostěradla ihned po vyprání pověste na šňůru.
  • Před pověšením je protřepte.
  • Zavěste je přes více prádelních šňůr a vypněte je.
  • K upevnění použijte kolíčky.
  • Prostěradla sušte pomalu ve stínu či polostínu.
  • Po usušení protřepte a uhlaďte.

Kam dále?

ProstěradlaProstěradla PovlečeníPovlečení PolštářePolštáře
Jak prát napínací prostěradlo?
 

Napínací prostěradla se díky své elasticitě těší velké oblibě. Péči věnujte dostatek pozornosti, kterou vám vrátí funkčními vlastnostmi. Pečujete o napínací prostěradla správně? Víte, z jakého materiálu jsou vyrobena? Ověřte si postup praní.

Jak prát napínací prostěradla?

Součástí napínacích prostěradel jsou všité gumy. Díky nim prostěradlo pevně drží na matraci, neklouže a snadno se přizpůsobí tvaru i výšce matrace. Napínací prostěradla se snadno udržují v čistotě. Prostěradla doporučujeme měnit pravidelně v intervalu 1x za 14 dní, u alergiků častěji.

Nejčastěji se setkáte s napínacími prostěradly jersey, froté, mikroplyš nebo bavlna. Každý ze jmenovaných materiálů vyžaduje mírně odlišné podmínky pro praní. Jedná se především o teplotu praní, stupeň odstředění nebo použité prací prostředky.

Základní pravidla pro praní napínacích prostěradel:

  • Prostěradla roztřiďte dle barev, nejlépe i materiálů.
  • Perte je samostatně nebo s ložním prádlem.
  • Nastavte optimální teplotu 30 - 60 °C podle materiálu.
  • Používejte gelové prací prostředky na barevná a sypké na bílá prostěradla.
  • Aviváž využívejte sporadicky nebo ji nahraďte dezinfekčním přípravkem.
  • Žehlete pouze materiály odolné vysokým teplotám.
  • Dostatečně je vysušte.

TIP: Vždy před prvním použitím nezapomeňte napínací prostěradlo vyprat. Zbavíte ho prachu, nečistot a zbytků barev z výroby.

Napínací prostěradla perte samostatně, případně s ložním prádlem. Napínací prostěradla typu jersey a froté lze prát společně. Před samotným praním je roztřiďte podle barev a materiálů. Obecně světlé barvy lze prát při teplotě do 60 °C, zatímco barevná maximálně do 40 °C.

Teplota praní napínacích prostěradel dle typu materiálu:

TYP PROSTĚRADLA TEPLOTA PRANÍ
Bavlněná napínací prostěradla 60 °C
Jersey napínací prostěradla 40 - 60 °C
Froté napínací prostěradla 40 - 60 °C
Mikroplyšová napínací prostěradla 30 - 40 °C

Vždy dodržujte teploty doporučené výrobcem na štítku výrobku.

Na praní napínacích prostěradel používejte gelové prací prostředky, které se snadněji rozpustí i za nižší teploty vody. Na bavlněná napínací prostěradla můžete použít i sypký prací prášek, který doporučujeme doplnit o prací sodu. Ta změkčí vodu i prádlo.

Aviváže prádlo provoní, ale na praní napínacích prostěradel nejsou příliš vhodné. Aviváž slepí vlákna textilie. Slepená vlákna ztrácí původní funkční vlastnosti, dochází ke snížení přirozené savosti a následnému odvodu vlhkosti. Alternativou aviváže jsou dezinfekční přípravky volně dostupné v každé drogerii.

Kam dále?

Prostěradla Prostěradla Povlečení Povlečení Polštáře Polštáře
Jak sušit bambusové ručníky?
 

Pro udržení funkčních vlastností u bambusových ručníků musíte dodržovat základní pravidla během sušení. Víte, jak a při jaké teplotě ručníky z bambusu sušit? Možná i malá změna rutinního postupu vás mile překvapí.

Jak sušit bambusové ručníky?

Mezi jedinečné vlastnosti bambusových ručníků patří rychlé schnutí a odolnost vůči plísním či bakteriím. I tak je nutné, aby ručníky před uložením do skříně byly dostatečně suché. Pokud nevyschnou začnou typicky zapáchat. V tomto případě není možné ručníky z bambusu použít, ale musí se opět vyprat. Délka schnutí se odvíjí od materiálu, ale také teploty a vlhkosti okolí.

Sušení bambusových ručníků v sušičce

Ručníky z bambusu lze sušit v sušičce. V tomto případě doporučujeme na šetrný program při nízké teplotě. Uvidíte, že smyčky bambusových vláken budou dlouho nadýchané a svěží.

Sušení bambusových ručníků v sušičce

Po vyprání ručníky ihned vytáhněte, protřepte a vložte do sušičky. Buben sušičky nepřeplňujte, dodržujte maximální hmotnost stanovenou výrobcem. Zvolte šetrný program s nižší teplotou a nízkými otáčkami. Do sušičky přidejte 2 - 3 speciální míčky, které zajistí jemnost a nadýchanost.

TIP: Na míčky do sušičky nakapejte pár kapek esenciálního oleje pro svěží vůni.

Po ukončení sušícího programu ručníky vytáhněte, protřepte a složte. Nejlépe do tvaru válečku, která zachová vzdušnost i během stohování ve skříni.

Základní pravidla pro sušení bambusových ručníků v sušičce:

  • Bambusové ručníky ihned po vyprání vložte do sušičky.
  • Použijte šetrný sušící program s nižší teplotou a otáčkami.
  • Buben sušičky nepřeplňujte.
  • Použijte míčky do sušičky.
  • Ihned po usušení ručníky protřepte a složte.
  • Ručníky nesmí být vlhké.

Sušení bambusových ručníků na sušáku

Sušení bambusových ručníků na sušáku využíváme především v teplých měsících. Možná budete překvapeni, že prádlo skvěle uschne také v mrazu. Důležitý je parametr venkovní vlhkosti vzduchu, čím nižší, tím na usušení ručníku lepší. Pokud se rozhodnete sušit ručníky na sušáku uvnitř, pak nejlépe na dobře větratelném místě, kde proudí vzduch.

Sušení bambusových ručníků na sušáku

Ihned po vyprání ručníky dostatečně protřepte. Následně je upevněte kolíčky na prádelní šňůry. Venku sušte ručníky ve stínu či polostínu. Přímé sluneční paprsky a vysoká teplota mohou poškodit bambusová vlákna. Uvnitř je sušte na dobře větratelném místě. Vyhněte se koupelně, která patří mezi nejvlhčí místnost v domě.

Sušení ručníků na čerstvém vzduchu má mnoho pozitiv. Především svěžest, příjemnou vůni a měkkost. Jakmile budou ručníky suché, znovu je protřepte a složte. Ideálně do tvaru válce nebo balíčku. Jen tak si ručníky udrží svěžest i po uložení do skříně.

Základní pravidla pro sušení bambusových ručníků na sušáku:

  • Bambusové ručníky ihned po vyprání protřepte.
  • Pověste je na prádelní šňůru.
  • Zavěste jeden ručník vedle druhého.
  • K upevnění použijte kolíčky.
  • Ručníky sušte pomalu ve stínu nebo na dobře větratelném místě.
  • Po usušení protřepte a složte.

Vždy sledujte symboly na daném produktu. Sušte dle doporučení od výrobce.

Lze sušit v sušičce

Sušení při nízké teplotě

Sušení při běžné teplotě

Sušení při nejvyšší teplotě

Sušení za studena

Nesušit v sušičce

Sušit zavěšené (ramínko)

Sušit postupně odkapáváním

Sušit vodorovně

Sušit ve stínu

Nesušit

Kam dále?

Bambusové ručníkyBambusové ručníky Bambusové osuškyBambusové osušky ŽupanŽupan