Novinky, Strana 4

Jak často měnit osušky?
 

Četnost výměny osušek závisí na mnoha faktorech. Existuje však obecné doporučení pro zachování hygieny a zdraví. Už se nemusíte trápit s otázkou ohledně výměny osušek. Ověřte si, že osušky měníte dostatečně často.

Jak často měnit osušky?

Většina domácností vyměňuje osušky 1x - 2x týdně. Bohužel toto číslo není při každodenním využívání dostatečné. V případě, že osušku využíváte každý den na tělo i ruce, výměna by měla probíhat 3x - 4x za týden nebo po 2 použití. Po každé koupeli musí osuška dostatečně vyschnout, nejlépe na sušáku za přítomnosti čerstvého vzduchu.

Různé funkce osušek, odlišná doba výměny

Každý v domácnosti by měl využívat pouze svoji vlastní osušku. Střídání osušek více lidmi je velice nehygienické a obecně se nedoporučuje. Někteří využívají hned několik osušek na různé partie těla. Pokud používáte jednu osušku na celé tělo, lze ji měnit každý den. Obdobné je to s dětskými osuškami.

FUNKCE OSUŠKY OPTIMÁLNÍ VÝMĚNA

osuška na celé tělo

3x - 4x týdně

osuška na ruce

3x - 4x týdně

osuška na intimní partie

každý den

osuška na vlasy

3x týdně

osuška na obličej

4x - 5x týdně

dětská osuška

každý den

sportovní osuška

po každém cvičení

TIP: Nikdy nesdílejte osušku s jiným členem domácnosti. Osušky můžete rozlišovat podle barev.

Pravidelná výměna osušek závisí také na četnosti využití. Pokud používáte osušku na vlasy 1x za týden, pak ji můžete používat delší čas. Pozor si dejte na výměnu osušek u dětí a batolat. Jejich pokožka je velice citlivá a důraz na hygienu je zde kladen dvojnásobný. Proto u nejmenších doporučujeme osušku vyměňovat po každém koupání.

Nepříjemný zatuchlý zápach nepřehlížejte. Osuška pravděpodobně špatně uschla a došlo k pomnožení plísní a bakterií. V takovém případě osušku už nepoužívejte a vyperte ji.

Kam dále?

Osušky Bambusové osušky Ručníky
Jak vybělit osušky?
 

Se zašedlými osuškami si často neporadí vysoká teplota, automatická pračka, ani speciální prací prostředek. Vyzkoušejte na vybělení bílých osušek pomocníky z kuchyně či lékárny. Přesvědčte se, že i zašedlým osuškám můžete vrátit jejich původní bělost.

Jak vybělit osušky?

Zvýšenou péči věnujte osuškám už při praní. Správným postupem praní můžete zašednutí předcházet. Osušky perte při maximální teplotě 40 - 60 °C podle materiálu a míry znečištění. Před praním osušky roztřiďte podle barev. Společné praní světlých a barevných osušek zapříčiňuje zašednutí. Aviváž nahraďte bílým octem, který má vynikající bělící účinky.

Jestliže už jsou osušky zašedlé, vyzkoušejte pomocníky z kuchyně nebo domácí lékárny. Se zapranými a zašedlými osuškami si skvěle poradí bílý ocet, citron, soda, sůl nebo peroxid. Existuje mnoho postupů s kuchyňskými přípravky, ukážeme si ten nejúčinnější z nich.

Bělení osušek podle našich babiček

Na přípravu bělící lázně budete potřebovat jedlou sodu, lžíci kuchyňské soli, 10% bílý ocet, peroxid vodíku a horkou vodu.

  • Smíchejte 300 ml bílého octa s 500 ml horké vody.
  • Přidejte 150 g jedlé sody, lžíci soli a 1,5 lžíce peroxidu vodíku.
  • Vzniklý roztok řádně promíchejte.
  • Vložte do něj osušky a nechte přes noc působit.
  • Druhý den vyperte v gelovém pracím prostředku.
  • Aviváž nahraďte 10% bílým octem.
Bělení osušky?

Za zkoušku stojí také méně známé prostředky, které koupíte v drogerii či lékárně. Na vybělení osušek vyzkoušejte sílu perkarbonátu sodného nebo tetraboritanu sodného též známého jako borax. Oba přípravky jsou volně dostupné.

Bělení osušek pomocí perkarbonátu sodného

Perkarbonát sodný je ekologické bělidlo, své využití nalezne v každé domácnosti. Jedná se o jedinečného pomocníka pro praní prádla. V teplé vodě se rozkládá na sodu a peroxid vodíku, tedy dvě látky, které společně odstraní skvrny a osušky vybělí. Výrazně zašedlé osušky nechte v roztoku namočené přes noc. Perkarbonát můžete používat pravidelně 1x měsíčně při praní osušek.

  • Vytvořte si roztok z horké vody a perkarbonátu sodného. Na 1 l vody použijte 1 - 2 lžičky prášku.
  • Do roztoku namočte osušky a nechte působit přes noc.
  • Druhý den vyperte na 60 °C s 2 lžícemi perkarbonátu sodného, který nahradí prací prášek.

Bělení osušek pomocí tetraboritanu sodného

Tetraboritan sodný neboli borax je sloučenina boru a sodíku. Jeho název pochází ze slova buraq, což znamená bílý. V domácnosti pomůže s bělením prádla, změkčuje vodu a skvěle odstraňuje zápach. Lze ho používat pravidelně během praní jako prevenci zašednutí osušek. Do bubnu pračky přidejte lžičku boraxu. V případě silného znečištění připravte roztok a nechte ho působit celou noc.

  • Vytvořte si roztok s horké vody a boraxu. Na 1 l vody použijte 1 lžičku prášku.
  • Do roztoku namočte osušky a nechte působit přes noc.
  • Druhý den vyperte na 60 °C.

Domácí bělící prací prášek

Smíchejte stejný díl boraxu, jedlé sody a mýdlových vloček společně s polovičním množstvím kyseliny citronové a perkarbonátu sodného. Po důkladném promíchání získáte bělící prací prostředek na osušky i další prádlo.

Kam dále?

Osušky Bambusové osušky Ručníky
Jak skládat osušky?
 

Skládání osušek rozhodně nepodceňujte. Správně složené osušky vám vydrží svěží a nadýchané i několik měsíců. Nepříjemný zápach osušek po vytažení ze skříně může být ukazatelem, že děláte ve skládání drobnou chybu. Naučte se snadný postup, jak efektivně skládat osušky.

Jak skládat osušky?

Existuje několik postupů na skládání osušek. Mnoho z nás skládá osušky nejčastěji do tzv. komínku. Ten má však hned několik nevýhod. Osušky uložené do komínku jsou ve skříni či zásuvce nepřehledné, často střídáme pouze osušky z horní části. Osušky naspodu police či zásuvky začnou brzy zapáchat a rychle ztrácí svoji původní svěžest kvůli tlaku ostatních osušek.

Jak skládat osušky do komínku?

Pokud se nechcete vzdát skládání do komínku, pak zvolte otevřené a dostatečně vysoké police. Zde budou osušky volně dýchat. Čisté osušky odebírejte odspodu a vyprané skládejte navrch komínku.

Nevýhody skládání osušek do klasického komínku

  • Nepřehlednost.
  • Rychlá ztráta svěžesti kvůli tlaku ostatních osušek.
  • Střídání pouze několika kusů osušek dokola.

Naučte se nový postup na složení osušek, díky kterému zůstanou dlouho nadýchané a měkké. Kompaktní složení osušek ve skříni navíc ušetří prostor. Přinášíme vám skvělé tipy na složení do police i zásuvky. Perfekcionalisti mohou osušky ukládat do skříně roztříděné podle barev.

Osuška složená do válce

Osvědčený tip, který známe z hotelů a penzionů. Osušky složené do válce vydrží dlouho svěží, nadýchané a snadno se skladují ve skříni. Už se nemusíte přehrabovat ve skříni a hledat oblíbenou osušku. Tento typ složení zajišťuje vysokou přehlednost. Navíc mezi jednotlivými válečky výborně proudí vzduch a nedochází ke tvorbě zatuchlého zápachu. Složení do válce neboli ruličky je pevné, takže se nemusíte bát samovolného rozmotání.

TIP: Osušky složené do válce jsou ideální na uložení do vysokých a otevřených polic.

Složení osušek do válce v několika krocích

  • Osušku si připravte delší stranou k sobě na pevnou podložku.
  • Jeden cíp přehněte do středu osušky.
  • Následně celou osušku přeložte na polovinu směrem od vás.
  • Takto složenou osušku otočte naruby.
  • Začněte osušku rolovat od strany, kde není složený cíp.
  • Volný cíp můžete zasunout do ruličky nebo nechat volně.

Osuška složená do balíčku

Alternativou válečku je složení do tvaru balíčku. I s tímto typem skládání osušek se můžete setkat v nejrůznějších typech ubytovacího zařízení. Zde přesně vědí, jak udržet osušky měkké a voňavé. Osušky složené do tvaru balíčku vypadají krásně, a navíc se výborně skladují. Ideální pro uložení do zásuvek. Nedoporučujeme balíčky stohovat do klasického komínku.

TIP: Osušky složené do balíčku jsou ideální na uložení do zásuvek nebo jiných boxů.

Složení osušky do balíčku v několika krocích

  • Osušku si připravte delší stranou k sobě na pevnou podložku.
  • Přeložte ji na půl po kratší straně.
  • Přeložte ji opět na půl po kratší straně, ale na opačnou stranu než v předešlém kroku. Vznikne úzký pruh.
  • Opticky osušku rozdělte na 3 části a přehněte ji do jedné třetiny.
  • Na závěr poslední třetinu zasuňte pod jednu vrstvu složené osušky.

Kam dále?

Osušky Bambusové osušky Ručníky
Jak změkčit osušky?
 

Věnujte osuškám důkladnou péči, kterou vám vrátí dlouhou životností za zachování původních vlastností. I staré osušky mohou být měkké a nadýchané. Někdy stačí drobná změna v praní nebo sušení. Možná děláte i vy chybu, kvůli které jsou osušky tvrdé.

Jak změkčit osušky?

Pro zachování měkkosti a nadýchanosti zařaďte do pravidelné péče o osušky několik snadných triků. Základním pravidlem je praní bez aviváže. Aviváž slepí smyčky textilie, která kvůli tomu ztrácí veškeré funkční vlastnosti jako jemnost, nadýchanost i schopnost sání. Obdobně působí i vysoké teploty. Osušky perte při teplotě 40 - 60 °C a sušte na šetrné sušící programy nebo venku v polostínu. Používejte především gelové prací prostředky, které se snadněji rozpouští. Jen tak dokážete předcházet tvrdnutí osušek.

Základní pravidla, jak předejít tvrdnutí osušek

  • Nepoužívejte aviváž.
  • Perte při teplotě 40 - 60 °C dle doporučení od výrobce.
  • Osušky roztřiďte podle barev.
  • Používejte gelové prací prostředky.
  • Nepřeplňujte buben pračky.
  • Nesušte na vysokou teplotu nebo přímém slunci.
  • V sušičce používejte speciální míčky na sušení.

I starým osuškám můžete vrátit původní měkkost. Před samotným praním v automatické pračce namočte osušky do octového roztoku. Dodržujte koncentraci 150 ml bílého octa na 1 l vlažné vody. Nechte asi 60 min působit, poté propláchněte čistou vodou a následně vyperte v pračce. Bílý ocet lze přidávat 2 x měsíčně jako náhradu aviváže. Do zásuvky na aviváž nalijte asi 50 - 100 ml. Na závěr osušky řádně vysušte v sušičce nebo v závěsu.

TIP: Bílý ocet lze přidávat 2 x měsíčně jako náhradu aviváže. Nalijte asi 50 - 100 ml octa do zásobníku na aviváž.

Bílý ocet nalezne široké využití v celé domácnosti během úklidu. Pro změkčení osušek sáhněte po bílém octu o koncentraci 10 %. Ocet odstraní zbytky pracích prostředků či aviváže, která se na osuškách během praní usazuje. Navíc skvěle odstraní zápach z tkaniny.

Základní pravidla pro změkčení již tvrdých osušek

  • Osušky namočte na 60 min do roztoku z vody a bílého octa.
  • Dodržujte poměr 150 ml octa na 1 l vlažné vody.
  • Aviváž nahraďte bílým octem, nejlépe 2x do měsíce.
  • Pečlivě vysušte při nižší teplotě či venku v polostínu.

Kam dále?

Osušky Bambusové osušky Ručníky
Jak sušit osušky?
 

Příliš vysoká teplota škodí vláknům i barvám textilie. Dodržujete základní pravidla pro sušení osušek, aby vám zůstaly dlouho nadýchané a měkké? I malá změna rutinního postupu vás může mile překvapit.

Jak sušit osušky?

Dostatečné vysušení je nutností z pohledu udržení hygieny. Při nedostatečném vysušení osušek dochází k pomnožení bakterií a plísní. Poznáte to snadno podle typického zápachu po vytažení čisté osušky ze skříně. V takovém případě musíte osušku opět vyprat a dostatečně vysušit. Délka schnutí se odvíjí od materiálu konkrétního výrobku, teploty a vlhkosti okolí. Osušky lze sušit v sušičce nebo na klasickém sušáku.

Sušení osušek v sušičce

Po ukončení pracího programu osušky ihned vytáhněte, protřepte a vložte do sušičky. Nikdy nenechávejte prádlo dlouho vlhké v pračce, může dojít k pomnožení plísní a zatuchnutí. Buben sušičky nepřeplňujte, respektujte objem domácí sušičky. Zvolte program s nižší teplotou nebo podle daného materiálu jako je program pro bavlnu či syntetiku.

Sušení osušek v sušičce

Aby osušky zůstaly dlouho nadýchané, použijte speciální míčky do sušičky nebo tenisáky. Ty načechrají smyčky textilie, které díky tomu zůstanou i dlouho po vysušení měkké. Vysoké svěžesti docílíte pomocí vonných ubrousků určených na sušení prádla. Ubrousky prádlo provoní, a zároveň vybíjí elektrický náboj, který vzniká během sušení v sušičce.

Jakmile skončí sušící program, osušky vytáhněte a protřepte. Po vychladnutí je složte a uložte do skříně. Nikdy osušky nežehlete. Vysoké teploty slepí smyčky tkaniny.

Základní pravidla pro sušení osušek v sušičce

  • Osušky ihned po vyprání vložte do sušičky.
  • Použijte šetrný sušící program s nižší teplotou a otáčkami.
  • Buben sušičky nepřeplňujte.
  • Použijte míčky do sušičky a vonné ubrousky.
  • Ihned po usušení osušky protřepte.
  • Po vychladnutí je složte.
  • Osušky nesmí být vlhké.

Vždy sledujte symboly na daném produktu. Sušte dle doporučení od výrobce.

Lze sušit v sušičce

Sušení při nízké teplotě

Sušení při běžné teplotě

Sušení při nejvyšší teplotě

Sušení za studena

Nesušit v sušičce

Sušení osušek venku na sušáku

Venkovní sušení je skvělou alternativou sušení v sušičce. Většina z nás suší prádlo venku pouze během teplých měsíců. Možná budete překvapeni, že prádlo skvěle uschne také v mrazu. Důležitý je parametr venkovní vlhkosti vzduchu, čím nižší, tím na usušení osušek lepší.

Sušení osušek venku na sušáku

Nejdříve otřete prádelní šňůry, na kterých ulpívá prach, pyl a jiné nečistoty. Osušky po vyprání protřepte a upevněte na sušák pomocí 2 - 3 ks kolíčků podle velikosti a hmotnosti mokré osušky. Vždy upevněte dva kolíčky do rohů a jeden na střed. Osušky lze sušit i bez kolíčků přehozené přes šňůru. Tato varianta není příliš vhodná během proměnlivého počasí a silného větru.

Osušky sušte nejlépe ve stínu či polostínu a za mírného větříku. Vysoké teploty a přímé sluneční paprsky negativně ovlivňují barvu a snižují kvalitu materiálu. Sušení na čerstvém vzduchu má mnoho pozitiv jako je svěžest, měkkost a nezaměnitelná vůně. Po usušení osušky protřepte a složte.

Základní pravidla pro sušení osušek venku

  • Před zavěšením otřete prádelní šňůry, zbavte je prachu a pylu.
  • Osušky ihned po vyprání protřepte a pověste na šňůru.
  • Zavěste jednu osušku vedle druhé.
  • K upevnění použijte 2 - 3 kolíčky.
  • Osušky sušte pomalu ve stínu či polostínu, nebo v mrazu.
  • Po usušení protřepte a složte.

Sušení osušek uvnitř na sušáku

Ať už chcete osušky vysušit po koupeli nebo vyprání, sušení vlhkých osušek doma vyžaduje dodržování základních pravidel. Vyhněte se sušení na vlhkých místech se špatným prouděním vzduchu. Koupelny nejsou příliš vhodné právě kvůli vysoké vlhkosti. Ideální jsou sušárny nebo půdy. Vyhněte se také sušení na radiátorech a jiných topných tělesech. Přímý kontakt s teplem může poškodit vlákna textilie, ta nenávratně ztvrdnou a ztrácí schopnost sání.

Sušení osušek uvnitř na sušáku

Špatně vysušenou osušku poznáte okamžitě podle zatuchlého zápachu. V takovém případě doporučujeme osušku opět vyprat a vysušit. Zápach upozorňuje na přítomnost plísní a bakterií.

Základní pravidla pro sušení osušek uvnitř

  • Osušky ihned po použití nebo vyprání pověste na sušák.
  • Zavěste je na dobře větratelné místo.
  • Nesušte osušky na radiátorech.
  • Osušky nesmí být dlouho vlhké - mohou zapáchat.

Vždy sledujte symboly na daném produktu. Sušte dle doporučení od výrobce.

Sušit zavěšené (ramínko)

Sušit postupně odkapáváním

Sušit vodorovně

Sušit ve stínu

Nesušit

Kam dále?

Osušky Bambusové osušky Plážové osušky
Jak prát osušky?
 

Tvrdé a špatně savé osušky jsou nejčastěji důsledkem chybné péče. Možná jste zvolili špatný program, prací prostředek nebo příliš vysokou teplotu. Ověřte si, že perete osušky v automatické pračce správně.

Jak prát osušky?

Správně vyprané osušky si dlouho zachovávají všechny funkční vlastnosti a barvy. Pro udržení maximální hygieny dodržujte základní pravidla během praní. Vyhněte se praní s ostatním prádlem, především spodním. Může dojít k pomnožení bakterií a jiných mikroorganismů. Osušky pak zatuchnou. Bakterie z osušky se navíc mohou dostat do citlivých míst a způsobovat zdravotní potíže.

Před prvním použitím osušky vyperte klidně při nižší teplotě 30 °C s gelovým pracím prostředkem. Osušky zbavíte prachu, nečistot a zbytkových barev z výroby.

Osušky perte vždy samostatně, roztříděné podle materiálu a barev na tmavé a světlé. Buben pračky nepřeplňujte, raději prádlo rozdělte do více menších dávek. Zvolte prací program bavlna či hygiena. Vždy záleží na materiálu konkrétní osušky a doporučení od výrobce.

Optimální teplota praní

Zvolte optimální teplotu podle textilie, nejlépe 60 °C. Některé světlé tkaniny lze prát až při teplotě 95 °C. Doporučujeme používat gelové prací prostředky, které se snadno vyplavují z jednotlivých vláken a smyček. Při vyšší teplotě lze použít i sypké prací prostředky. Nepoužívejte aviváž, která slepí vlákna a osuška ztrácí veškeré funkční vlastnosti. Můžete ji nahradit speciálními dezinfekčními přípravky s vůní.

TIP: Nepoužívejte aviváž a osušky nežehlete. Aviváž i vysoká teplota zploští smyčky. Kvůli tomu nikdy nedosáhnete nadýchaného a měkkého efektu.

Základní pravidla pro praní osušek

  • Osušky roztřiďte podle barev.
  • Perte je samostatně bez jiného prádla.
  • Nastavte teplotu 30 - 60 °C podle materiálu.
  • Používejte gelové prací prostředky.
  • Nepoužívejte aviváž.
  • Nežehlete.
  • Dostatečně je vysušte.

TIP: Na závěr pracího programu přijede máchání navíc. Osušky zbavíte přebytečného pracího prostředku.

Teplota praní osušek podle materiálu

MATERIÁL TEPLOTA PRANÍ
100 % bavlna 60 - 95 °C
100 % mikrovlákno 30 - 40 °C
100 % polyester 60 °C
100 % bambusové vlákno 40 °C
bambusové vlákno s bavlnou 60 °C
polyester s bavlnou 30 - 40 °C

Vždy dodržujte teplotu praní doporučenou výrobcem na štítku výrobku.

Praní

Jemné praní

Nejjemnější praní

Jen ruční praní

Neprat

Prát do 30 °C

Prát do 40 °C

Prát do 50 °C

Prát do 60 °C

Prát do 95 °C

Kam dále?

Osušky Plážové osušky Bambusové osušky
Jak prát v ruce?
 

Někdy nás překvapí situace, kdy potřebujeme prádlo vyprat v ruce. Existují materiály, které praní v ruce upřednostňují. I nejšetrnější prací programy leckdy nenahradí lidskou práci. Znáte základní pravidla pro praní v ruce? Ověřte si postup.

Jak prát v ruce?

Občas se objeví situace, kdy se ručnímu praní nevyhnete. Ať už je to během kempování či předpírce vysoce znečištěného prádla. Některé skvrny se dají odstranit, ale pouze při správném ručním vyprání. Také existuje řada materiálů jako vlna, kašmír nebo hedvábí, které preferují ruční praní.

Příprava na ruční praní

Na ruční praní si připravte vhodnou nádobu, ideálně vaničku, umyvadlo nebo vanu. Záleží na množství a velikosti prádla. Prádlo roztřiďte dle barev. Zvolte teplotu vody podle materiálu nebo doporučení od výrobce. Do vody přidejte prací prostředek. Vhodné jsou gely, které se snáz rozpustí. Prádlo vložte do vodní lázně a nechce namočené asi 15 minut.

  • Prádlo roztřiďte podle barev.
  • Připravte si do vaničky lázeň z teplé vody a pracího gelu.
  • Prádlo do lázně namočte a nechce 15 min odmočit.

TIP: Nejdříve si připravte lázeň z vody a pracího gelu. Největší chybou je dát do nádoby prádlo a následně přidávat vodu a gel. Můžete poškodit textilní vlákna.

Teploty vody dle materiálů:

DRUH MATERIÁLU TEPLOTA VODY
100% bavlna 60 - 90 °C
100% polyester 60 °C
100 % mikrovlákno 30 - 40 °C
100 % bambusové vlákno 40 °C
100 % mikroplyš 40 °C
bambusové vlákno s bavlnou 60 °C
polyester s bavlnou 30 - 40 °C
100% polyamid 40 - 60 °C
100% lněné vlákno 40 - 60 °C
peří 30 °C
hedvábí 20 °C
vlna 20 - 40 °C
elastan 30 - 40 °C

Vždy dodržujte teplotu praní doporučenou výrobcem na štítku výrobku.

Praní

Jemné praní

Nejjemnější praní

Jen ruční praní

Neprat

Prát do 30 °C

Prát do 40 °C

Prát do 50 °C

Prát do 60 °C

Prát do 95 °C

Ruční praní

Po odmočení začněte se samotným praním. Prádlo jemně omývejte, mněte a propírejte v ruce. Vždy namočte do vody a vytáhněte. Pěnu z pracího gelu se snažte do vláken vmasírovat. Během jemných pohybů se uvolní špína. Praní věnujte alespoň 15 min. Vyhněte se hrubému drhnutí silou nebo použití kartáče. Agresivní pohyby naruší vlákna a sníží životnost textilie. Na skvrny můžete použít žlučové mýdlo a promnout v rukách. Následně nechte prádlo ještě 15 minut odmočit.

  • Prádlo omývejte, mněte a jemně propírejte alespoň 15 min.
  • Vyhněte se drhnutí silou a použití kartáče.
  • Na skvrny aplikujte žlučové mýdlo a jemně properte.
  • Nechte ještě 15 min odmočit.
Ruční praní

Máchání

Jakmile bude prádlo po vyprání odmočené, pusťte se do samotného máchání, jehož úkolem je odplavit veškeré zbytky pracího prostředku. Prádlo z vaničky vytáhněte bokem, špinavou vodu vylijte a napusťte čistou vlažnou vodou. Prádlo máchejte dokud bude vznikat pěna z pracího gelu. Máchání je pohyb nahoru a dolů, nebo do stran. Po pár minutách opět vodu vyměňte. Postup opakujte dokud nebude voda úplně čistá bez zbytků gelu. Na závěr prádlo vymáchejte ve studené vodě.

  • Do vaničky napusťte čistou vodu.
  • Prádlo máchejte pohybem nahoru a dolů nebo do stran.
  • Vodu několikrát vyměňte, dokud nebude bez zbytků pracího gelu.
  • Na závěr prádlo vymáchejte ve studené vodě.

TIP: Prádlo nikdy nemáchejte pod tekoucí vodou. Tlak vody může poškodit tkaninu.

Ždímání

Po posledním cyklu máchání ve studené vodě musíte prádlo vyždímat. Ještě ve vaně prádlo lehce vyždímejte pomačkáním a zbavte ho největšího množství vody. Nikdy neždímejte rotací. Zbytek vody dostanete z tkaniny snadno pomocí suchého ručníku. Ten rozložte na zem, na něj položte mokré prádlo, to do ručníku zabalte a silným stlačením vyždímejte zbytek vody.

  • Prádlo vyždímejte ve vaničce mačkáním.
  • Nikdy neždímejte rotací.
  • Zbytky vody odstraňte pomocí suchého ručníku, do kterého prádlo zabalíte a silou zmáčknete.

Sušení

I po kvalitním vyždímání se nevyhnete sušení. Většinu materiálů můžete zavěsit na sušák pomocí kolíčků. Pouze některé materiály vyžadují sušení ve vodorovné poloze například jemný kašmír nebo vlna. Prádlo před pověšením proklepte. Sušte nejlépe ve stínu či polostínu. Přímé sluneční paprsky mohou textilní vlákna polámat.

  • Po vyždímání prádlo pečlivě vyklepte.
  • Zavěste na sušák pomocí kolíčků.
  • Sušte venku ve stínu či polostínu.
  • Po usušení opět vyklepte a složte nebo vyžehlete.

Kam dále?

Prostěradla Povlečení Dětské oblečení
Jak prát spacák?
 

Teplé počasí vyzývá ke kempování a spaní ve spacáku. Ten však vyžaduje speciální péči. Přesvědčte se, že o spacák pečujete správně. Jen tak prodloužíte jeho životnost a zachováte funkční vlastnosti.

Jak prát spacák?

Vyprat spací pytel může být oříšek. Před samotným praním si zjistěte z jakého materiálu, především jaký druh výplně je použit. Od toho se odvíjí celková péče. Spacáky se rozdělují obecně na péřové a syntetické. Každý z nich vyžaduje individuální péči.

Spacáky bychom neměli vystavovat častému praní, které může snižovat izolační vlastnosti. Obecně se doporučuje při velmi častém používání prát 2x ročně, při sporadickém používání stačí 1x za rok.

Jak vyprat péřový spací pytel?

Péřové spacáky vyžadují speciální péči, aby byly zachovány všechny funkční vlastnosti. Především vysoká hřejivost, nadýchanost, lehkost a vodoodpudivost. Péřové spacáky se vám odmění vysokým komfortem během spánku v každých podmínkách.

Jak vyprat péřový spací pytel?

Péřové spací pytle můžete prát v pračce i ruce. V pračce však vyperete nejčastěji jen malé spací pytle, velké je nutné vyprat v ruce. Velké spacáky po namočení mohou vážit i 10 kg a více. Neperte je však zbytečně často, optimálně po 40 - 50 použití nebo v případě zápachu.

Praní péřového spacáku v pračce

V pračce perte především malé péřové spací pytle. Myslete na to, že peří nasaje velké množství vody a může poškodit motor pračky. Pokud se rozhodnete využít pračku, pak zvolte program na jemné prádlo nebo ruční praní o maximální teplotě 30 °C. Použijte speciální prací prostředky na peří nebo péřové spací pytle. Nepoužívejte aviváž.

Před praním spacák zkontrolujte a případné díry zašijte. Zapněte všechny zipy, i ty suché. Spacák perte naruby. Prací program nastavte s mácháním navíc, ale bez odstředění nebo pouze na velice nízké otáčky. Vysoké otáčky by mohly peří polámat, stejně jako vysoká teplota.

Základní pravidla praní péřových spacáků v pračce:

  • Spacák zkontrolujte a díry zašijte.
  • Spací pytel otočte naruby a zapněte všechny zipy.
  • Perte na program pro jemné prádlo o maximální teplotě 30 °C.
  • Program nastavte bez ždímání nebo na nejnižší otáčky.
  • Přidejte jedno máchání navíc.
  • Použijte speciální prací prostředek na praní péřových výrobků.
  • Nikdy nepoužívejte aviváž.
  • Vždy sledujte doporučení od výrobce.

TIP: Na velké spacáky můžete využít samoobslužné prádelny, kde naleznete pračky o vyšším objemu bubnu.

Praní péřového spacáku v ruce

Velké péřové spací pytle perte ve speciálních prádelnách nebo v ruce. Peří během praní nasaje velké množství vody, spacák může pak vážit i 10 kg. Spací pytel perte ručně ve vaně.

Napusťte vanu vlažnou vodou o teplotě kolem 30 °C a použijte speciální prací prostředek na péřové výrobky. Do vzniklé lázně ponořte spacák a nechce namočený asi 15 min. Následně spacák propírejte v ruce. Jemně ho omývejte a mněte. Vyhněte se hrubému drhnutí silou nebo použití kartáče.

Po vyprání spacák vymáchejte v čisté vodě. Přesvědčte se, že na něm neulpívají zbytky pracího gelu. Ještě ve vaně spacák lehce vyždímejte pomačkáním a zbavte ho největšího množství vody. Nikdy neždímejte rotací.

Základní pravidla praní péřových spacáků v ruce:

  • Spacák zkontrolujte a díry zašijte.
  • Spací pytel otočte naruby a zapněte všechny zipy.
  • Do vany napusťte vodu o teplotě 30 °C a přidejte speciální prací prostředek.
  • Do lázně ponořte spacák na 15 min.
  • Péřový spacák jemně omývejte a mněte v rukách.
  • Vymáchejte ho v čisté vodě.
  • Spacák vyždímejte jemným mačkáním. Ne rotací.
  • Vždy sledujte doporučení od výrobce.

Sušení péřového spacáku

Sušení péřového spacáku je časově náročné. Po vyprání spacák položte do vodorovné polohy, nejlépe na zem a nechat volně uschnout. Můžete ho umístit na ručník nebo jinou podložku či trávu. Ideální je nechat spacák uschnout venku ve stínu či polostínu. Vyhněte se zavěšení spacáku na sušák. Došlo by k přesunutí peří pouze do jedné části a ke vzniku chuchvalců. Během sušení spacák průběžně ručně načechrejte.

Malé spacáky lze sušit v sušičce na nejšetrnější program, ideálně na vlnu. Při sušení použijte 2 tenisáky nebo míčky do sušičky, které peří načechrají a zachovají původní lehkost. Vždy sledujte doporučení od výrobce.

Jak vyprat syntetický spací pytel?

Výplň syntetického spacáku tvoří nejčastěji duté vlákno nebo mikrovlákno. Oba materiály vynikají lehkostí, odolností a nižší pořizovací cenou v porovnání s péřovými. Navíc snadnou péčí a údržbou.

Syntetické spacáky lze prát v pračce. Problém nastává pouze s velikostí bubnu pračky. Velké spacáky po nasátí vody jsou velice těžké a mohou poškodit motor pračky. Právě z tohoto důvodu lze svěřit péči specialistům v prádelnách nebo navštívit samoobslužné prádelny o vyšších kapacitách bubnů praček. Zde se pohybuje kapacita bubnu pračky kolem 14 kg a více.

Spací pytle vyplněné syntetickým vláknem perte v pračce při teplotě 30 - 40 °C nebo dle doporučení od výrobce. Před praním otočte spacák naruby a zapněte zipy. Využijte prací program pro jemné prádlo nebo vlnu s nízkými otáčkami. Nepoužívejte klasické prací prášky, aviváž nebo bělidla. Sáhněte po speciálních přípravcích na praní spacáků nebo dezinfekčních gelech.

Základní pravidla praní spacáků se syntetickou výplní:

  • Spacák zkontrolujte a díry zašijte.
  • Zapněte všechny zipy a spacák otočte naruby.
  • Perte na program pro jemné prádlo o teplotě 30 - 40 °C.
  • Program nastavte na nejnižší otáčky.
  • Použijte dezinfekční nebo speciální prací prostředek na praní spacáků.
  • Nikdy nepoužívejte aviváž a bělidla.
  • Vždy sledujte doporučení od výrobce.

Sušení spacího pytle se syntetickou výplní

Spacáky se syntetickou výplní můžete sušit volně na vzduchu nebo v sušičce. V sušičce opět na nízkou teplotu a program pro jemné prádlo s využitím tenisáků.

Venku sušte spacáky na rovném povrchu, ne v závěsu. Ideálně ve stínu či polostínu a za mírného větříku. Spacák během sušení několikrát otočte, aby důkladně uschnul.

Sušení spacího pytle se syntetickou výplní

Prevence je základ

Vnitřním nečistotám ve spacáku lze předcházet speciálními vložkami. Ty se navíc stávají další funkční tepelnou vrstvou. Vložka zvyšuje také celkovou hygienu. Při používání speciální vložky do spacího pytle prodloužíte jeho životnost a vyhnete se častému praní. Vložky do spacáku jsou vyrobeny nejčastěji ze 100% bavlny či polyesteru a lze je prát při teplotě až 60 °C.

Kam dále?

Závěsná křesla Lehátka Termotašky
Jak vybrat závěsy?
 

Závěsy plní funkci estetickou, navíc jsou účinnou ochranou před teplem a světlem. Víte, jaký typ závěsů nejlépe odráží sluneční paprsky a vytváří ideální podmínky pro spánek? Poradíme vám, na co myslet před nákupem nových závěsů.

Jak vybrat závěsy?

Nejdůležitější parametry při výběru závěsů

1. TYP ZÁVĚSU

Blackout závěsy

Blackout neboli zatemňovací závěsy jsou vyrobeny ze speciální hutné textilie, která nepropouští světlo. Kromě světelné nepropustnosti udrží v místnosti požadovaný tepelný komfort. V létě chlad a v zimě teplo. Své využití naleznou především v ložnicích nebo dětských pokojích.

Dimout závěsy

Dimout neboli polopropustné závěsy jsou vyrobeny z textilie, která propouští světlo pouze částečně. V prostoru vytváří příjemné šero a částečně izolují místnost od slunečních paprsků podobně jako blackout závěsy. Hodí se do obýváků, jídelen, ale také dětských pokojů.

Dekorační závěsy

Dekorační závěsy jsou vyrobeny nejčastěji z propustné textilie v různých barvách a motivech. Často nahrazují záclony a používají se jako dekorační prvek. Místnost zútulní a v případě vyšší gramáže zastíní a ochrání před zraky cizích lidí.

2. MATERIÁL

K výrobě závěsů se využívají syntetické materiály, především 100% polyester. Gramáž textilie určuje schopnost zatemnění. Blackout závěsy neboli zatemňovací mají nejvyšší gramáž. Seženete však i závěsy z bavlny nebo přírodního lnu. Lněné závěsy vynikají typickým zmačkaným efektem. Závěsy z přírodních materiálů je nutné častěji prát.

3. ROZMĚR

Výška

Výšku závěsu měřte od spodní hrany garnýže po místo, kde by měl závěs končit. U krátkých závěsů je to asi 3 cm pod parapetem. V případě dlouhých závěsů těsně nad podlahou. Dlouhé závěsy by měly končit přibližně 0,5 cm nad podlahou nebo maximálně 0,5 cm na podlaze. Závěs pořiďte o 1 - 2 cm delší, než záclona.

Šířka

Šířka závěsu musí odpovídat velikosti okna. Šířka určuje možnost řasení. Pokud požadujete bohaté řasení, pak šířku okna vynásobte 2,5x - 3x. Jestliže preferujete střídmější řasení, stačí šířku okna vynásobit 1,5x - 2x. Ke každému rozměru přičtěte ještě 20 cm navíc, jedná se o okraj od okna z obou stran.

Jak správně změřit závěs

4. ZPŮSOB ZAVĚŠENÍ

Kroužky

Závěsy s kovovými kroužky jsou určeny na tyčové garnýže. Kroužek jednoduše navléknete na kovovou či dřevěnou tyčovou garnýž. Nemusíte řešit žabky nebo řasení, to zde vzniká automaticky podle počtu kroužků v závěsu. Obvykle je vzdálenost mezi kroužky 15 - 20 cm. Existuje více barev kroužků, nejčastěji se setkáte se stříbrnou, měděnou nebo grafitovou barvou.

Žabky

Závěsy s řasící páskou nebo ty klasické lze pověsit pomocí žabek nebo speciálních háčků. Žabky využijte u kolejnicových, lankových i tyčových garnýží. U těch tyčových musíte žabku zavěsit na speciální kroužek. Žabičky umístěte 10 - 15 cm od sebe, případně podle požadovaného řasení.

Na co nezapomenout při výběru závěsů

1. NÁSLEDNÁ PÉČE

Závěsy perte při teplotě 30 °C v gelovém pracím prostředku na program jemné prádlo či ruční praní. Zvolte nejnižší možné otáčky, maximálně 400 - 600 otáček. Závěsy perte samostatně a nepřeplňujte buben pračky.

Ihned po vyprání závěsy vytáhněte a rozložte, případně zavěste. Pokud je pověsíte ještě mokré, vlastní vahou se vytáhnou a není nutné žehlení. Jestliže chcete předejít vzniku kaluží pod garnýží, nejdříve je vyvěste na věšáku a nechte mírně okapat.

Závěsy ve většině případů nemusíte žehlit, případně pouze z rubové strany při nízké teplotě. Vždy dodržujte doporučení od výrobce.

Frekvence praní závěsů záleží na prostředí. Pokud jsou umístěny v prašném místě nebo v místnosti, kde se kouří, perte závěsy 3x - 4x za rok. Obvykle však stačí 1x - 2x do roka.

Před prvním zavěšení doporučujeme závěsy vyprat. Zbavíte je nečistot, prachu a zbytkových barev z výroby. Závěsy vyperte při teplotě 30 °C na prací program pro jemné prádlo.

2. UMÍSTĚNÍ

Závěsy do ložnice

V ložnici plní závěsy především funkci zatemňovací. Z tohoto důvodu vybírejte do ložnic nebo místností určených ke spánku blackout závěsy. Místnost výborně zatemní, navíc mírně odhluční a udrží teplotu. Blackout závěsy jsou skvělé pro vytvoření ideálních podmínek pro spánek.

Závěsy do dětského pokoje

Stejně jako v ložnici i v dětském pokoji plní závěsy funkci zatemňovací. Pokud děti nerady usínají za úplné tmy, můžete sáhnout po dimout závěsech. Tedy těch, které vytváří příjemné šero. V dětském pokoji naleznou své místo i dekorační závěsy s dětským motivem, které pokoj zútulní.

Závěsy do obývacího pokoje

V obývacím pokoji nesmí chybět dekorační závěsy. Věřte, že závěsy zútulní nejen prostor okna, ale celou místnost. Vybírat můžete jednobarevné nebo se vzorem. Barvu slaďte s odstíny v místnosti. Pokud obývací pokoj využíváte ke spánku vyberte dimout nebo blackout závěsy.

Nejčastější otázky při výběru závěsů

Co jsou blackout závěsy?

Blackout závěsy jsou zatemňovací závěsy, které zajistí v místnosti tmu a ochrání ji před slunečními paprsky. Nejčastěji jsou zatemňovací závěsy vyrobené z velice pevné a hutné textilie o vysoké gramáži.

Jaký je rozdíl mezi blackout a dimout závěsy?

Blackout závěsy jsou též zatemňovací, které nepropouští světlo a v místnosti vytváří dokonalou tmu. Zatímco dimout závěsy jsou částečně propustné a v místnosti vytváří příjemné šero.

Jak dlouhá má být garnýž pro zavěšení závěsů?

Garnýže pro zavěšení závěsů by měly být o přibližně 60 - 70 cm delší než okno. V praxi to znamená, na okno o šířce 150 cm pořiďte garnýž dlouhou 220 cm.

Jak zavěsit závěsy společně se záclonami na garnýž?

Pro zavěšení záclony i závěsu doporučujeme používat dvouřadé garnýže. Existují kolejnicové, lankové i klasické dvouřadé tyče. Pokud zavěsíte závěs a záclonu na jednu garnýž, používání závěsu bude problematické z důvodu posunu záclony.

Jaké jsou trendy v garnýžích?

Mezi nejoblíbenější moderní garnýže patří kolejnice připevněné ke stropu. Nejčastěji se jedná o plastové kolejnice jednořadé či dvouřadé, ale existují i trojité pro trendy vrstvení. Na kolejnice lze připevnit krycí lištu, která zakryje nevzhledné žabky. Krycí lištu seženete ve více dekorech.

Kam dále?

ZávěsyZávěsy Dekorační polštářkyDekorační polštářky KoberceKoberce
Jak vybrat jídelní stůl?
 

Podceňovat výběr jídelního stolu se nevyplácí. Jedná se o místo, kde trávíte společný čas s rodinou i přáteli. Z tohoto důvodu je nutné mít dostatek pohodlí i prostoru. Znáte všechna důležitá kritéria pro výběr jídelního stolu? Poradíme vám, na co nezapomenout.

Jak vybrat jídelní stůl?

Nejdůležitější parametry při výběru jídelního stolu

1. MATERIÁL

Masiv

Jídelní stoly z masivu vynikají pevností, odolností a dlouhou životností. Vybírat můžete z různých dřevin, nejčastěji z tuzemského smrku, dubu či buku nebo zahraničního teaku. Stoly se vyrábí z tvrdého i měkkého dřeva. Většina stolů je ošetřena voskem či lakem. Takto ošetřený povrch nevyžaduje žádnou speciální péči. Malou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Výhody a nevýhody jídelního stolu z masivu:

Výhody Nevýhody

dlouhá životnost

vyšší pořizovací cena

pevnost

odolnost

snadná údržba

Lamino

Jídelní stoly z lamina na první pohled vypadají jako ty z masivu. Jedná se o dřevotřískovou desku potaženou laminem s dekorem dřeva. Existuje mnoho barevných dekorů a tlouštěk desek. Pyšní se pevností a odolností vůči mechanickému poškození. Stoly z lamina nevyžadují speciální péči. Velkou výhodou je cenová dostupnost. Lamino by nemělo přijít do kontaktu s velkým množstvím vody, může dojít k nabobtnání a poškození. Životnost lamina se odvíjí od tloušťky desky.

Výhody a nevýhody jídelního stolu z lamina:

Výhody Nevýhody

cenová dostupnost

nižší životnost u slabších desek

snadná údržba

náchylnost na změnu vlhkosti

mnoho dekorů

pevnost

dlouhá životnost u silnějších desek

Dýha

Jídelní stoly z dýhy připomínají stoly z masivního dřeva. Jedná se vlastně o speciální povrchovou úpravu překližky slabým listem dřeva o tloušťce 0,2 - 3 mm. List dřeva se lepí na překližku speciálními lepidly. Kresba dřeva a barva odpovídá reálnému masivu, ze kterého je daný kus vyroben. Dýha si zachovává vlastnosti dřeva a překližky.

Výhody a nevýhody jídelního stolu z dýhy:

Výhody Nevýhody

cenová dostupnost

náchylnost na změnu vlhkosti

snadná údržba

náročná až nemožná oprava

mnoho dekorů

pevnost

Kov

Kov se využívá u jídelních stolů nejčastěji jako materiál pro výrobu nožiček. Málokdy se setkáte s celokovovým jídelním stolem. Kov se kombinuje se dřevem, laminem, dýhou či sklem. Kovové prvky stolu jsou pevné, vysoce odolné a stabilní. Navíc údržba o kov není náročná, stačí pravidelně otírat prach a nečistoty.

Výhody a nevýhody jídelního stolu z kovu:

Výhody Nevýhody

stabilita

vyšší pořizovací cena

odolnost

pevnost

Sklo

Sklo se u jídelních stolů využívá převážně k výrobě desek. Desky stolů mohou být z čirého i jinak zabarveného skla, nejčastěji matného, mléčného či kouřového. Péče o skleněné stoly je náročnější v porovnání s jinými materiály. Skleněné desky vyžadují každodenní péči a leštění. Na skleněných plochách, především čirých jsou vidět veškeré nečistoty nebo skvrny.

Výhody a nevýhody jídelního stolu ze skla:

Výhody Nevýhody

mnoho barevných variant

vyšší pořizovací cena

designový vzhled

náročnější péče

Plast

Plast stejně jako kov se využívá u jídelních stolů nejčastěji jako materiál pro výrobu nožiček či desek. Setkat se můžete s celoplastovým jídelním stolem na zahradu. Výhodou plastových prvků nebo celých stolů je nízká hmotnost, odolnost, snadná péče a nižší pořizovací cena. Plast se nejčastěji kombinuje s kovem.

Výhody a nevýhody jídelního stolu z plastu:

Výhody Nevýhody

nízká hmotnost

stabilita

odolnost

snadná péče

nižší pořizovací cena

2. TVAR

Obdélníkový stůl

Obdélníkový stůl patří v domácnostech mezi nejběžnější a nejoblíbenější. Díky svému tvaru poskytuje dostatek místa pro více osob. Může být umístěn v prostoru, ale také u stěny nebo jiného nábytku. Před nákupem je potřeba znát nejen šířku a délku, ale také výšku. Od té se následně odvíjí nákup židlí. Součástí některých obdélníkových stolů je rozkládací mechanismus.

Kulatý stůl

Kulatý stůl se zaoblenými hranami patří mezi oblíbený tvar, především v menších bytech. I k malému průměru 90 - 100 cm si sednou až 4 osoby. Stůl umožňuje blízký kontakt se všemi u stolu. Drobnou nevýhodou je, že musí být umístěn v prostoru. Rozkládací mechanismus může být součástí vybraných kulatých stolů.

Čtvercový stůl

Čtvercový stůl šetří místo stejně jako obdélníkový. Můžete ho umístit jak do prostoru, tak ke zdi. Díky tomu vám vznikne více prostoru pro pohyb. Hodí se i do malých bytů. Jako malá nevýhoda se může jevit šířka. Osoby u stolu jsou od sebe dále, než u stolu obdélníkového. Součástí vybraných čtvercových stolů je rozkládací mechanismus.

Oválný stůl

Oválné stoly disponují mnoha výhodami. Zaoblené rohy jsou bezpečnější v domácnostech s dětmi. Za oválný stůl usadíte více osob, než ke kulatému i obdélníkovému. Navíc oválný tvar okamžitě upoutá, stoly jsou často dominantou jídelny. Součástí některých z nich je rozkládací mechanismus.

3. ROZMĚRY

Výška

Standardní výška jídelního stolu je 75 cm. Záleží zde však i na výšce osoby, která stůl využívá. Pro vzrůstově menší osoby se doporučuje výška 72 - 75 cm, zatímco pro vyšší 77 - 80 cm.

Šířka

Počet osoba a optimální šířka obdélníkového jídelního stolu:

ŠÍŘKA OBDÉLNÍKOVÉHO STOLU POČET OSOB

80 - 90 cm

4

90 - 100 cm

6

100 - 120 cm

8

Zvolte jídelní stůl o minimální šířce 80 cm. Každá osoba potřebuje pro pohodlné stolování prostor alespoň 60 x 40 cm. Pokud sháníte stůl pro více osob, musí být širší. Obecně se doporučuje pro obdélníkové stoly šířka 80 - 90 cm pro 4 osoby, 90 - 100 cm pro 6 osob a 100 - 120 cm pro 8 osob. V případě čtvercových stolů je to 90 - 120 cm pro 4 osoby a 120 - 150 cm pro 6 osob.

Počet osoba a optimální šířka čtvercového jídelního stolu:

ŠÍŘKA ČTVERCOVÉHO STOLU POČET OSOB

90 - 120 cm

4

120 - 150 cm

6

150 - 180 cm

8

Délka

Počet osoba a optimální délka obdélníkového jídelního stolu:

DÉLKA OBDÉLNÍKOVÉHO STOLU POČET OSOB

120 cm

4

140 cm

5

160 cm

6

180 cm

6 - 8

Délka klasických stolů pro 4 osoby je 120 cm. Jedná se o nejběžnější rozměr stolů v domácnosti. Pro více osob pořiďte jídelní stůl delší. Pro 5 osob ideálně délku 140 cm, pro 6 osob 160 cm a 8 osob 180 cm.

Průměr

Počet osoba a optimální průměr kulatého jídelního stolu:

PRŮMĚR KULATÉHO STOLU POČET OSOB

90 cm

2

90 - 100 cm

3 - 4

120 cm

4 - 6

150 cm

6 - 8

Průměr u kulatých stolů zvolte minimálně 90 - 100 cm. Takový rozměr využijí 3 - 4 osoby. Pro více pohodlí však doporučujeme průměr alespoň 120 cm. V případě potřeby se k tomuto rozměru usadí až 6 lidí. Pro 8 osob je vhodný průměr 150 cm.

4. POČET OSOB

1 - 2 osoby

Pro 1 - 2 osoby stačí menší jídelní stůl. Obvykle se jedná o průměr 80 - 90 cm u kulatého stolu. Čtvercové stoly seženete v rozměru 70 x 70 cm či 80 x 80 cm, obdélníkové stoly nejčastěji 80 x 120 cm, případně méně typické rozměry jako 80 x 60 cm. Pokud bojujete s nedostatek místa, oceníte stůl se sklápěcím mechanismem.

Stoly a osoby 80x60
Stoly a osoby 80x80
Stoly a osoby 90

Příklad rozměrů jídelního stolu pro 1 - 2 osoby.

2 - 3 osoby

Pro 2 - 3 osoby jsou ideální kulaté stoly o průměru 90 - 100 cm, obdélníkové 120 x 80 cm a čtvercové 80 x 80 cm nebo 90 x 90 cm. Do malých jídelen a kuchyní zvažte stůl se sklápěcím mechanismem.

Stoly a osoby 120x80
Stoly a osoby 90x90
Stoly a osoby 100

Příklad rozměrů jídelního stolu pro 2 - 3 osoby.

4 osoby

Standardní jídelní stoly určené pro 4 osoby mají rozměr 120 x 80 cm, v případě čtvercových 100 x 100 cm a kulaté 100 - 120 cm. Jedná se o minimální rozměry, které zaručí dostatek místa všem u stolu. Každá osoba by měla mít minimálně prostor o rozměru 60 x 40 cm.

Stoly a osoby 120x80
Stoly a osoby 100x100
Stoly a osoby 100

Příklad rozměrů jídelního stolu pro 4 osoby.

6 osob

Jídelní stoly pro 6 osob můžete vybírat klasické nebo s rozkládacím mechanismem. Pro příležitostné stolování pořiďte klasický stůl o velikosti 120 x 80 cm, který rozložíte. Díky tomu získáte prostor pro další strávníky. Optimální velikost stolu pro 6 osob je 160 x 90 cm, případně 160 x 100 cm. Čtvercový stůl 120 x 120 cm nebo 150 x 150 cm. U kulatého vyberte průměr 120 cm.

Stoly a osoby 160x90
Stoly a osoby 120x120
Stoly a osoby 120

Příklad rozměrů jídelního stolu pro 6 osob.

8 osob

Kulatý jídelní stůl pro 8 osob musí mít průměr alespoň 150 cm. U čtvercových je to rozměr 150 x 150 cm, lépe 180 x 180 cm. U obdélníkového sáhněte po velikosti 180 x 100 cm nebo 180 x 120 cm. Vhodné jsou rozkládací jídelní stoly, které snadno složíte a rozložíte v případě potřeby.

Stoly a osoby 180x100
Stoly a osoby 180x180
Stoly a osoby 150

Příklad rozměrů jídelního stolu pro 8 osob.

5. UMÍSTĚNÍ

Nejlepší variantou je umístění stolu do volného prostoru. Vznikne vám tak více míst k sezení, než když bude stůl přisunutý ke zdi či jinému nábytku. V malé místnosti zvažte nákup rozkládacího typu stolu.

Myslete na to, že při usedání nebo vstávání vysuneme židli o 50 - 75 cm. Pokud je hned u stolu zeď, počítejte s volným prostorem kolem 80 - 100 cm. Od jiného nábytku či kuchyňské linky nechte prostor na průchod 120 - 140 cm, dveře by neměly být blíže jako 150 cm.

Umístění u zdi
Umístění u linky
Umístění u dveří

Volný prostor mezi zdí a jídelní židlí nutný pro usedání a vstávání je 80 cm, nejlépe 100 cm. Průchod mezi stolem a kuchyňskou linkou, případně zdí či jiným nábytkem musí být kolem 120 cm. Průchod mezi stolem a dveřmi by měl být minimálně 150 cm, optimálně až 170 cm.

6. PRAVIDELNOST VYUŽÍVÁNÍ

Před nákupem nového jídelního stolu se zamyslete nad využíváním. Pokud jste zvyklí pravidelně stolovat s celou rodinou u jídelního stolu, pak se vyplatí investovat do požadované velikosti. Jestliže se u jídla scházíte spíše sporadicky nebo jíte u konferenčního stolku, zvažte nákup menšího či rozkládacího stolu. Ušetříte tak cenné místo v jídelně.

Na co nezapomenout při výběru jídelního stolu

1. FUNKCE

Rozkládací mechanismus

Investovat do rozkládacího stolu se rozhodně vyplatí. Díky funkci rozložení získáte během chvíle až dvojnásobek místa k sezení. Hodí se nejen do malých jídelen, kde jste limitování nedostatkem prostoru. Rozložení nabízí všechny tvary stolů. Většina z nich je navržena tak, že mechanismus zvládne ovládat jedna osoba.

Sklápěcí mechanismus

Sklápěcí mechanismus je praktickým řešením pro optimalizaci prostoru v malých bytech. Mezi největší výhody bezesporu patří možnost sklopení ke stěně či jinému nábytku. Díky tomu získáte cenný prostor pro pohyb. Instalace a použití sklápěcího stolu je opravdu snadné. Oceníte jejich cenovou dostupnost.

2. OSVĚTLENÍ

Osvětlení jídelního stolu hraje velmi důležitou roli. Vhodné jsou závěsné lampy, jejichž spodní hrana by měla být 70 - 90 cm nad deskou stolu. Pokud chcete více závěsných svítidel nad jídelní stůl, celková délka musí odpovídat ⅔ délky jídelního stolu. Díky tomu zabezpečíte dostatek světla po celé ploše.

Světlo nesmí oslňovat a bránit ve výhledu na protisedící osobu. Nad jídelní stůl můžete zvolit teplejší bílý odstín světla kolem 2700K - 3000K.

Osvětlení jídelního stolu

3. NÁSLEDNÁ PÉČE

Jídelní stoly nevyžadují speciální péči. Většinu materiálů využívaných k výrobě stolů stačí otírat navlhčeným hadříkem. Pravidelně odstraňujte prach, nečistoty a skvrny od jídla. Na desky stolů nepokládejte horké a studené předměty, využijte prostírání.

Skleněné desky stolu vyžadují častější péči a leštění. Použijte speciální leštící přípravek nebo desku otřete vlažnou vodou a suchým hadříkem z mikrovlákna vyleštěte.

TIP: Vyhněte se používání abrazivních přípravků, které mohou stůl poškrábat.

4. HMOTNOST

Hmotnost jídelního stolu ukazuje na jeho kvalitu, použitý materiál a vlastnosti jako je bytelnost a stabilita. Masivní jídelní stoly jsou zpravidla těžší, než stoly z lamina nebo hliníku. Příliš vysoká hmotnost může být překážkou během stěhování nebo přesouvání nábytku. Hmotnost berte v potaz už před samotným nákupem. U těžkých stolů budete potřebovat pomoc od druhé osoby s výnosem a montáží.

5. STYL

Design stolu slaďte s celkovým konceptem kuchyně či jídelny. Myslete na to, že jídelní stůl je dominantou celého prostoru. Správně zvolený tvar, ale i odstín umocní celkový zážitek z místnosti. Bílé stoly snadno sladíte s širokou škálou stylů bydlení. Naopak zlaté nebo stříbrné tóny vyžadují specifický přístup.

Nejčastější otázky při výběru jídelního stolu

Jak má být vysoký jídelní stůl?

Standardní výška jídelního stolu je 75 cm. Záleží zde však i na výšce osoby, která stůl využívá. Pro vzrůstově menší osoby se doporučuje výška 72 - 75 cm, zatímco pro vyšší 77 - 80 cm.

Jak má být velký jídelní stůl pro pro 4 osoby?

Minimální velikost jídelního stolu pro 4 osoby je 120 x 80 cm. Každá osoba potřebuje pro pohodlné stolování prostor alespoň 60 x 40 cm. Ideální je však rozměr 140 x 80 cm, případně 160 x 90 cm, kde se v případě potřeby usadí až 6 osob.

Jaký průměr má mít kulatý stůl pro 4 osoby?

Průměr jídelního stolu pro 4 osoby je minimálně 90 - 100 cm, ideálně však 120 cm. U takového stolu se v případě potřeby usadí 5 - 6 osob, podle vzrůstu postavy. Pro 6 osob při pravidelném stolování se doporučuje průměr 120 - 150 cm.

Jak daleko od zdi má být stůl, aby vzniklo dostatek místa pro židli?

Pro pohodlný pohyb kolem stolu, usedání a vstávání by mělo být kolem stolu alespoň 80 - 100 cm. Prostor lze snížit na 70 - 75 cm. V tomto případě bude pohyb značně omezen.

Jak pečovat o jídelní stůl z masivního dřeva?

Jídelní stůl z masivu pravidelně otírejte od prachu a nečistot. Vyhněte se používání abrazivních čističů, které mohou dřevo poškrábat. Používejte speciální přípravky na masivní dřevo. Vhodné jsou vosky na dřevo, které se snadno nanášejí a celý povrch vyleští. Nepokládejte horké a studené předměty přímo na desku stolu. Využijte prostírání.

 

Kam dále?

StolyJídelní stoly Jídelní židleJídelní židle Světla do kuchyněSvětla do kuchyně