Novinky, Strana 6

Jak vybělit prostěradla?
 

Zářivě bílé prostěradlo je snem každého. Pokud si však nedáte při praní pozor, prostěradlo snadno zašedne. Oživte barvy a vyzkoušejte osvědčený postup na bělení prádla. Možná vás překvapí, jak je snadné dodat prostěradlu původní sněhovou barvu.

Jak vybělit prostěradla

Postup našich babiček na vybělení prostěradel

Na zaprané a zašedlé prostěradlo si připravte speciální lázeň. Smíchejte asi 4 l horké vody, 50 ml citronové šťávy a 150 g kyseliny citronové. Prostěradlo musí být v roztoku celé ponořené.

  1. Smíchejte horkou vodu s citronovou šťávou a kyselinou citronovou.
  2. Do lázně namočte prostěradlo. Musí být celé ponořené.
  3. Ručně předperte ve směsi.
  4. Prostěradlo zasypte ještě 100 g kyseliny citronové.
  5. Nechte asi 4 hod působit.
  6. Opět přeperte v ruce.
  7. Na závěr vyperte v pračce při 60 °C v klasickém pracím prostředku, aviváž nahraďte bílým octem.

Zvýšenou pozornost věnujte už samotnému praní prostěradel. Správným postupem dokážete předcházet zašednutí i zažloutnutí.

Bílá prostěradla perte nejlépe při teplotě 60 °C v gelovém či sypkém pracím prostředku s asi 20 g prací sody. Prací soda nejenže změkčuje vodu a tím pečuje o pračku, navíc odstraňuje skvrny. Buben pračky nepřeplňujte a perte společně pouze prádlo ve stejné barvě. Aviváž nahraďte bílým octem, přidávejte ho 50 - 100 ml na 5 kg prádla.

Pokud už je prostěradlo zaprané a zašedlé můžete sáhnout po speciálních chemických čistících prostředcích, které zakoupíte v drogerii. Alternativou je přírodní cesta, kterou využívaly už naše babičky. Vyzkoušejte kyselinu citronovou a šťávu z citronu.

 

 

TIP: Pokud nechcete vymačkávat šťávu z citronů, pořiďte si koncentrovaný roztok kyseliny citronové.

Vždy sledujte symboly na daném produktu. Bělení provádějte dle doporučení od výrobce.

Bělení

Bělení bez chloru

Nebělit

Kam dále?

Jersey prostěradla Froté prostěradla Bavlněná prostěradla
Jak často měnit ručníky?
 

V každé domácnosti se ručníky mění v jiném časovém horizontu. Existuje však optimální doba pro jejich výměnu, aby nebylo ohroženo vaše zdraví a hygiena. Otázka ohledně pravidelné výměny ručníků už vám v hlavě vrtat nemusí. Ověřte si, že měníte ručníky dostatečně často.

Jak měnit ručníky

Asi většina z nás vyměňuje ručníky pravidelně 1x - 2x za týden. Bohužel toto číslo není dostačující. Optimální výměna ručníků na tělo i ruce je 3x - 4x během týdne. Ano, každé 2 dny. Ručník po použití ihned zavěste na dobře větratelné místo, aby mohl uschnout. Nejlépe ho rozložte na sušák nebo zavěste venku. Díky tomu zabráníte rychlému pomnožení bakterií a mikroorganismů.

Různé funkce ručníků, odlišná doba výměny

Někteří využívají hned několik ručníků k různým účelům. Pokud využíváte pouze jeden ručník na všechny části těla, pak doporučujeme měnit klidně každý den. Obdobné je to s ručníky pro děti nebo na intimní partie.

Funkce ručníku Optimální výměna

ručník na tělo

3x - 4x týdně

ručník na ruce

3x - 4x týdně

ručník na intimní partie

každý den

ručník na vlasy

3x týdně

ručník na obličej

4x - 5x týdně

dětský ručník

každý den

sportovní ručník

po každém cvičení

Pravidelná výměna ručníků závisí také na četnosti využívání. Pokud ručník na vlasy používáte jednou týdně, pak ho stačí měnit méně často. Dětské ručníky, především u batolat vyměňujte po každém koupání. U nejmenších je kladen největší důraz na hygienu. Miminka jsou náchylnější a jejich pokožka je mnohem citlivější než u dospělých.

Jakmile ucítíte nepříjemný zápach z ručníku, ihned ho hoďte do pračky. Došlo k pomnožení bakterií, ručník dostatečně neuschl.

Nikdy nesdílejte ručník s ostatními členy domácnosti. Každý by měl mít vlastní. V tom vám mohou pomoci odlišné barvy.

Kam dále?

Ručníky Osušky Osušky Maxi
Nejlepší recept na vajíčkovou pomazánku
 

Ingredience

  • 6 vařených vajec
  • 2 lžíce majonézy
  • 1 lžička dijonské hořčice
  • 1 stroužek česneku (pro lepší chuť, volitelný)
  • Sůl a pepř podle chuti
  • Nasekaná petrželka nebo pažitka na ozdobu (volitelné)
vajíčkovka

 

Tato vajíčková pomazánka je skvělá na ranní tousty, sendviče nebo jako součást piknikového oběda. Ať už máte plno vařených vajec po velikonocích nebo jste prostě toužili po něčem chutném a jednoduchém, tato pomazánka je výtečnou volbou.

 

Postup

1. Příprava vařených vajec:

Nejprve uvařte vejce. Můžete použít čerstvá nebo již uvařená vejce, která máte po Velikonocích. Pokud vaříte vejce, dejte je do hrnce a zalijte studenou vodou, až je zcela pokryjete. Přiveďte k varu a poté vařte asi 10-12 minut. Poté vajíčka vyndejte z vody a nechte je vychladnout.

2. Oloupejte a nakrájejte vejce:

Po uvaření nechte vejce trochu vychladnout, abyste se nepopálili, a poté je oloupejte. Nakrájejte je na menší kousky a připravte je k dalšímu zpracování.

3. Přidání majonézy a hořčice:

Do mísy dejte nakrájená vejce. Přidejte majonézu a dijonskou hořčici. Dijonská hořčice přidává pomazánce pěknou pikantní chuť. Pokud nemáte dijonskou hořčici, můžete použít i jiný typ hořčice, ale chuť bude odlišná.

4. Volitelné přidání česneku:

Pokud máte rádi vajíčkovou pomazánku s lehkou česnekovou chutí, přidejte jemně nasekaný stroužek česneku. To přidá pikantní nádech, ale je to volitelné, pokud česnek nevyhovuje vaší chuti.

5. Dochucení solí a pepřem:

Přidejte sůl a pepř a další bylinky podle své chuti. Můžete začít s menším množstvím a ochutnávat postupně, abyste dosáhli ideální chuti.

6. Promíchání:

Všechny suroviny v misce důkladně promíchejte. Ujistěte se, že majonéza a hořčice jsou dobře rozprostřeny po vajíčcích a vytvářejí jednotnou konzistenci pomazánky.

7. Ozdobení:

Pokud máte rádi, ozdobte pomazánku nasekanou petrželkou nebo pažitkou. Toto krocaní ozdobení přidá pomazánce svěžest a vizuální atraktivitu.

8. Podávání:

Vajíčkovou pomazánku můžete servírovat na čerstvém chlebu, toustech nebo jako součást sendvičů. Je to skvělá volba na snídani, svačinu nebo jako součást piknikového oběda.

 vajíčkovka_2 vajíčkovka_3

Takto připravená vajíčková pomazánka je chutná, jednoduchá a skvělým způsobem, jak využít vařená vejce po Velikonocích!

 

 
Jak změkčit ručník?
 

I staré ručníky mohou být na dotek měkké a příjemné. Věnujte ručníkům extra péči, kterou vám vrátí dlouhou životností za zachování původní měkkosti. Někdy stačí upravit nebo zařadit jednoduché kroky v jejich praní či sušení. Ujistěte se, že váš postup péče o ručníky je ten správný.

Pro měkkost a nadýchanost ručníků zařaďte do rutinní péče několik základních pravidel. Nejdůležitějším pravidlem pro zachování měkkosti je praní bez aviváže.

Ta slepí jednotlivé smyčky textilie, která se kvůli tomu stává na dotek velice tvrdou. Ručníky perte při optimální teplotě 40 - 60 °C podle doporučení výrobce.

Před praním ručníky roztřiďte podle barev, používejte gelové prací prostředky a nepřeplňujte buben pračky. Díky tomu předejdete tvrdnutí a snížení savosti.

Základní pravidla, jak předejít tvrdnutí ručníků:

  1. Nepoužívejte aviváž.
  2. Perte při teplotě 40 - 60 °C dle doporučení od výrobce.
  3. Ručníky roztřiďte podle barev.
  4. Používejte gelové prací prostředky.
  5. Nepřeplňujte buben pračky.
  6. Nesušte na vysokou teplotu nebo přímém slunci.
  7. V sušičce používejte speciální míčky na sušení.

A jak na staré ručníky?

Vrátit starým ručníkům jejich původní měkkost nemusí být náročné. Před samotným praním v automatické pračce namočte ručníky do octového roztoku. Dodržujte koncentraci 150 ml bílého octa na 1l vlažné vody.

Nechte asi 60 min působit, poté propláchněte čistou vodou a následně vyperte v pračce. Bílý ocet lze přidávat pravidelně 2 x měsíčně jako náhradu aviváže. Do zásuvky na aviváž nalijte asi 50 - 100 ml. Na závěr ručníky řádně vysušte v sušičce nebo v závěsu.

Bílý ocet nalezne široké využití v celé domácnosti během úklidu. Pro změkčení ručníků sáhněte po bílém octu s koncentrací 10 %.

Ocet odstraní zbytky pracích prostředků, případně aviváže, která se na ručnících během praní usazuje. Navíc skvěle odstraní zápach z tkaniny.

Základní pravidla pro změkčení tvrdých ručníků:

  1. Ručníky namočte na 60 min do roztoku z vody a bílého octa.
  2. Dodržujte poměr 150 ml octa na 1l vlažné vody.
  3. Aviváž nahraďte bílým octem, nejlépe 2x do měsíce.
  4. Řádně vysušte při nižší teplotě a ne na přímém slunci.

Kam dále?

Ručníky Osušky Osušky Maxi
Dárkový rozcestník - Vánoční dárky pro každého

Vánoční čas přináší nejen radost a pohodu, ale také výzvu vybrat ten správný dárek pro každého na našem seznamu. S rozmanitostí vkusů a zájmů se může zdát, že najít ideální dárek je obtížnější než kdy jindy. Proto vám přinášíme dárkový rozcestník, který vás provede světem vánočních dárků pro každého. Ať už chcete potěšit ty mladší, starší, maminky, tatínky nebo třeba malé děti. Náš průvodce vám poskytne inspiraci a nápady, jak udělat tento vánoční svátek nezapomenutelným pro všechny vaše blízké. Vstupte s námi do světa Vánoc plného radosti a dávkou inspirace pro dokonalý dárek pro každého na vašem seznamu.

Tipy na dárky pro maminky

Darujte milované mamince dárek, který zjemní a oživí její domov. Prozkoumejte  u nás na e-shopu široký výběr kvalitního bytového textilu a povlečení včetně moderního nábytku, který dodá jejímu prostoru nový vzhled. Nechte se inspirovat naším výběrem a přineste do jejího domova nový nádech elegance a teplo. Za nás bude rozhodně skvělá volba například povlečení, které se nemusí žehlit. Protože to, co opravdu dáte své mamince je čas, který budete moct strávit společně.

MAMINKA1 MAMINKA2 MAMINKA3 MAMINKA4

Tipy na dárky pro tatínka

Tak co, máte taky doma tatínky, kteří zbožňují vaření a grilování? Je prima, mít aktivního tatínka a proto věříme, že naše tipy na dárky budou přesně to pravé ořechové. Práce v kuchyni nebo na zahradě je pěkně náročná, proto přidáváme tip také na saunovou podložku, protože následný zasloužený relax je přesně to, co si váš tatínek, po náročné práci, zaslouží!

 TÁTA1 TÁTA2 TÁTA3 TÁTA4

 

Tipy na dárky pro babičku

Ach ty babičky, které všechno mají, nic nepotřebují a místo dárku pro ně, si něco máme koupit my. Všichni to známe. Věříme ale, že teplá deka nebo anatomický polštář, který pomáhá od bolesti zad, bude pro babičky skvělý dárek. Na e-shopu máme také velký výběr krepového povlečení jaké pamatujeme z letních prázdnin na babiččině chalupě.

BABIČKA1 BABIČKA2 BABIČKA3 BABIČKA4

Tipy na dárky pro dědečka

Každý pohádkový dědeček má své houpací křeslo a v něm knihu. Pokud ten váš není zrovna pohádkový, ale i tak je to ten nejlepší dědeček na celém světě, máme tu pro vás skvělé tipy. Pokud rád chodí na ryby, praktická skládací židle i s přihrádkou na pití zajisté zaboduje. Pokud preferuje čas u televize, deka s rukávy bude rovněž skvělou volbou.

DĚDA1 DĚDA2 DĚDA3 DĚDA4

Tipy na dárky pro děti

Náš letošní i loňský bestseller - plyšák s dekou, je skvělý dárek pro děti. Samotná dečka se ukrývá uvnitř plyšáka, což je za nás skvělá vychytávka! U nás vyberete dárek pro ty nejmenší, ale i pro ty větší. Domečkové postele jsou u nás za bezkonkurenční ceny a když do nich ještě povlečete přirkývky a polštáře do pohádkových povlečení, zaručujeme, že usínání bude odteď bleskovou rychlostí a vám zbyde více času pro jen vás!

DĚTSKÉ1 DĚTSKÉ2 DĚTSKÉ3 DĚTSKÉ4

Tipy na dárky pro kamarádku 

Jeden z nejlepších dárků, který si kamarádky mohou navzájem dát, je společně strávený čas. S rodinou a prací toho času již není tolik, jako třeba na škole, takže předvánoční srazy prostě musí být pravidelné a rozhodně doporučujeme je nerušit. Jedná se o příjemný čas, kdy můžete společně zavzpomínat na staré, dobré časy. Pokud se ale stýkáte pořád a pravidelně, dárek pro kamarádku se bude vymýšlet jedna báseň.

 KAMARÁDKA2 KAMARÁDKA3KAMARÁDKA1KAMARÁDKA4

 

 

Na pláž, či do kempu? Tyhle kousky si nezapomeňte sbalit na dovolenou!

 

Chystáte se na výlet k moři nebo na přehradu? Objevte několik nezbytných doplňků, které byste měli zahrnout do svého zavazadla, pokud si plánujete užít dovolenou na maximum! Rozšiřujeme kategorii plážových a zahradních doplňků a tyhle kousky se podle nás obzvlášť vyvedly. 

zahrada3

 

Termobatoh či chladící taška

Chladící taška či termobatoh jsou parťáci, kteří by neměli na vaší dovolené chybět. Bez ohledu na to, zda jste na pikniku na pláži, na túře v horách nebo v kempu, chladící taška vám pomůže udržet vaše nápoje a jídlo svěží a osvěžující. Jsou vybavené izolační fólií a fungují na principu pasivního chlazení. A hlavně, vypadají skvěle

 

Nafukovací lehátka, kruhy i držák na drink

Plavky a sluneční brýle jsou samozřejmě nezbytnou součástí, ale proč si nepřibalit ještě něco navíc? Kruhy, nafukovací lehátko nebo dokonce vodní nafukovací držák na nápoj přinesou do vašich vodních aktivit další rozměr zábavy a radosti!  Nafukovací pomůcky jsou skvělým způsobem, jak si užít zábavu ve vodě. Stačí je jednoduše nafouknout a užít si chvíle plné veselí a relaxace na hladině. 

Skládací lehátka SAND

Skládací lehátka jsou snadno přenosná a zároveň poskytují pohodlné a stabilní místo pro odpočinek. Lehátka SAND jsou klasika, kterou možná dávno máte doma z dob minulých. 6 malých kovových tyček, jedna nepropustná plachta a praktická taška. Celé balení váží jen 1,7 kg a vzít si ho s sebou můžete opravdu kamkoli – klidně i do příručního zavazadla v letadle. 

zahrada1

 

Pestrobarevné plážové osušky i pohodlné plážové podložky

Plážové osušky a podložky jsou dalšími nepostradatelnými doplňky pro vaši dovolenou. Osušky jsou nejen pro praktické použití po koupání, ale také mohou sloužit jako pohodlné lehátko na pláži. Pokud vyrážíte na kamínkovou pláž, přibalte pro jistotu i skládací pevnou podložku, třeba naši podložku na piknik Checked, která je vyrobena ze skvělého speciálního materiálu typu oxford. Přidejte tyto položky do svého seznamu, abyste si mohli vychutnat plážové dny naplno! 

Šťastnou cestu!