Proměňte domov v místo plné kouzelné vánoční atmosféry. Někdy stačí pouze několik promyšlených dekorací. Vsaďte na jednotný design a vánoční paletu barev. Inspirujte se tipy na vánoční výzdobu v interiéru i exteriéru.
Historie vánoční výzdoby
Historie vánoční výzdoby sahá hluboko do minulosti. Postupně se vyvíjela z lokálních tradic a náboženství až do dnešní podoby. Už během renesance křesťané zdobili kostely do vánočního hávu. Nesměly chybět jesličky jako symbol narození Ježíše Krista.
První zmínky o zdobení vánočního stromečku pochází z Německa. Během 16. století se stromečky zdobené ovocem objevovaly před domy a v ulicích měst. Až kolem 17. století se dostávají do městských domácností. O mnoho let později se rozšířila tradice zdobení vánočního stromečku na venkov. První zmínka o zdobení stromečku na území Česka je z roku 1812.
Původ adventního věnce bychom našli pravděpodobně v 16. století. V té době lidé uctívali zimní slunovrat pomocí větviček jehličnanů smotaných do tvaru věnce. Čtyři svíce postavené proti sobě symbolizují Kristův kříž. Svíčky na věnci postavené vedle sebe jsou trendem posledních let.
Plánování vánoční výzdoby
Před zahájením výzdoby domácnosti doporučujeme vytvořit plán. Důležité je stanovit si barevnost a styl, následně prohlédnout a roztřídit staré dekorace. Pomyslnou třešničkou na dortu je nákup nových vánočních dekorací a ozdob.
Barevnost a styl
Rozmyslete se, v jakém barevném duchu se ponesou letošní Vánoce. Vánoční barvy jako je zlatá, červená nebo zelená můžete nahradit bílou či stříbrnou. Vedle nešlápnete s kombinací bílé, stříbrné a starorůžové. Barvy a celkový design vánoční výzdoby by měl korespondovat s interiérovým stylem bydlení.
Nákup nových dekorací
Prohlédněte dekorace, které máte doma. Následně si sepište seznam, jaké dekorace potřebujete dokoupit. Možná se vám minulý rok rozbila světýlka, potřebujete novou vůni do aromalampy nebo svítící betlém. Staré dekorace doplňte o nové kousky, které celý prostor zútulní a dodají šmrnc. Vánoční dekorace seženete v kamenných prodejnách, ale také na internetu.
Práce s prostorem
Rozhodněte se, jaké prostory chcete vyzdobit. Nejčastěji se zdobí předsíně, obývací pokoje, jídelny a venkovní prostory u rodinných domů. Zamyslete se, kam umístíte vánoční stromeček, adventní věnec, svícny, světýlka a další maličkosti. Správné rozmístění dekorací zajistí, že prostor nebude působit přeplácaný.
Časový harmonogram
Doporučujeme vytvořit si samostatný harmonogram prací pro vánoční výzdobu. Pokud máte hotový plán příprav na Vánoce, stačí odstavec „výzdoba“ rozepsat podrobněji. Zdobení rozdělte do více kroků. První adventní týden vyzdobte interiér a pořiďte adventní věnec. Výzdobu exteriéru můžete odložit na druhý adventní týden. V tomto týdnu je také nejvyšší čas na nákup stromečku.
Vánoční výzdoba interiéru
Proměňte domov v kouzelné místo. Zaměřte se na barevné schéma, které chcete během letošních Vánoc používat. V těchto tónech laďte dekorace v celém domě. Centrem vánočního dění je obývací pokoj s vánočním stromečkem. Věnujte výzdobě obýváku maximální úsilí, zaměřte se na detaily. Nezapomeňte na výzdobu předsíně a jídelny. Celkovou vánoční náladu podtrhnou vánoční vůně vanilky či jehličí.
Vánoční stromeček
Vánoční stromeček je středobodem celé vánoční výzdoby. Barevnost a styl ozdobeného stromku přeneste do celého bytu. Nejdříve zavěste světýlka, následně ozdoby a na závěr maličkosti jako třpytky nebo řetězy. Živý strom provoní interiér jehličím. U umělého nezoufejte, pořiďte si vosk do aromalampy s vůní lesa.
TIP: Lámete si hlavu, jestli sáhnout po živém nebo umělém stromečku? Poradíme vám, jaký stromeček letos vybrat.
Svícny a svíčky
Bez slavnostních svícnů a vonných svíček se během adventu a Vánoc neobejdete. Lesk hořících svíček a tradiční vůně skořice, jehličí nebo cukroví navodí jedinečnou atmosféru. Elegantní design s vánočním motivem skvěle zapadne do obýváku, ložnice i předsíně. Svíčky a svícny nesmí chybět na štědrovečerní tabuli.
Vánoční textil
Vánoční textil hraje ve výzdobě klíčovou roli. Textilní doplňky poslouží nejen jako estetická dekorace, ale zároveň jsou praktické. Polštáře a povlaky s vánočním motivem využijete v dětském pokoji i obýváku. V kuchyni vsaďte na utěrky či zástěru a do ložnice pořiďte vánoční povlečení. Vánoční textil prostor zútulní a zahřeje.
Štědrovečerní tabule
Koncept štědrovečerní tabule a výzdoby domu musí být totožný. Během aranžování jídelního stolu zachovejte barvy a styl. Zaměřte se na detaily. Na stole nesmí chybět vánoční běhoun, textilní ubrousky a svíčky. Dominantou stolu může být vázaná kytice, adventní věnec nebo větvičky jehličí položené na stole. Připravte jídelní servis, sklenice na vodu i přípitek. Přípravu jídelního stolu promyslete do sebemenšího detailu.
Pověry ke štědrovečerní večeři
Věděli jste, že ke štědrovečernímu stolu byste měli usednout až vyjde první hvězda na obloze? Podle pověry teprve s první hvězdou začínají Vánoce. Navíc se během večeře nesmí od stolu vstávat a odcházet. Dané osobě by to mohlo přinést smůlu.
V některých rodinách se pod talíř dává kapří šupina nebo drobné mince. Tím si rodina zajistí dostatek financí i do následujícího roku. Jiné rodiny prostírají jeden talíř navíc pro pocestného nebo ducha zemřelé osoby. Také se udává, že by u stolu měl být vždy sudý počet talířů.
Vánoční výzdoba exteriéru
Venkovní výzdoba domu patří k vánočním svátkům. Vždy myslete na bezpečnost a ujistěte se, že elektrické kabely jsou chráněné před deštěm a sněhem. Jestliže světýlka z domu neodděláváte už během podzimu, vyzkoušejte jejich funkčnost. Vhodné je použití časovače, který venkovní osvětlení samostatně zapne i vypne podle vašeho nastavení. Myslete na to, že méně je někdy více. Inspirujte se několika tipy na venkovní vánoční výzdobu.
Věnec
Na vchodových dveřích nesmí chybět klasický věnec zavěšený pomocí mašle či provázku. Věnec na dveře si můžete snadno vyrobit. Na výrobu budete potřebovat větvičky, sušené pomerančové plátky a tavnou pistoli. Barvy věnce slaďte s ostatními dekoracemi kolem domu, ale i v interiéru.
Světýlka
Vánoční atmosféru podtrhnou světýlka na domě. Vhodné jsou LED světelné řetězy, které odolají vodě a nepříznivému počasí. Sáhněte po časovači, díky kterému si usnadníte práci se zapínáním a vypínáním. Trendem jsou světýlka v bílých či žlutých tónech. Světelné řetězy doporučujeme připevnit na dům už během podzimu.
Strom v zahradě
Omotejte jehličnan v zahradě do světelného řetězu. Zvolte stejnou barvu světýlek, jakou jste použili na osvícení domu. Strom v zahradě můžete ozdobit i klasickými baňkami nebo přírodninami jako jsou sušené plátky ovoce nebo nabarvené šišky. Jedinečná zábava pro celou rodinu.
Lucerny
Vedle nešlápnete ani s lucernami. Skvěle budou vypadat kovové, dřevěné i skleněné lucerny. Postavte dvě lucerny různých velikostí ke vchodovým dveřím nebo na terasu. Uvidíte, že vánoční atmosféru vykouzlíte raz dva.
Vánoční květináče
Nahraďte květináče s kvetoucími rostlinami za vánočně zdobené. Na procházce nasbírejte šišky, větvičky jehličnanů a vyrobte si vánoční dekoraci před vchodové dveře. Hodit se vám budou nejrůznější zápichy s vánoční tematikou, snítka skořice a světýlka. Zapojte do tvorby děti a užijte si společný čas.
DIY: Vánoční věnec na dveře
Zpříjemněte si adventní čas a vyrobte si stylový věnec na dveře. Ačkoliv vypadá komplikovaně, jeho výroba nezabere tolik času. Budete potřebovat především přírodní suroviny a základ na věnec.
Na výrobu věnce si připravte:
- základ na věnec
- tavnou pistoli
- měkký drátek nebo provázek
- větvičky jehličnanů
- větvičky vavřínu
- borovicové šišky
- sušené plátky pomeranče
- další dekorace dle vlastního vkusu
Výroba krok za krokem:
- Připravte si kulatý základ věnce. Může být polystyrenový nebo slámový.
- Na věnec začněte přivazovat větvičky jehličnanů v kombinaci s větvičkami vavřínu. Nejvhodnější je jehličí ze smrku.
- Větvičky navazujte jedním směrem a hustě na sebe. Základ věnce nesmí být vidět.
- Na závěr na věnec přilepte tavnou pistolí šišky, sušené plátky pomeranče a další dekorace.