Jak vybrat vánoční stromeček?

 

Výběr vánočního stromečku patří mezi nejdůležitější úkoly v předvánočním čase. Ať už zvolíte živý nebo umělý vybírejte pečlivě. Víte jak poznat čerstvý vánoční stromeček nebo z jakého materiálu jsou vyrobeny nejkvalitnější umělé stromky? Poradíme vám na co před nákupem myslet.

Historie vánočního stromečku

První zmínky o zdobení vánočního stromečku pochází z Evropy, přesněji Německa. Během 16. století se stromečky zdobené ovocem objevovaly před domy a v ulicích měst. Až kolem 17. století se dostávají do městských domácností. O mnoho let později se rozšířila tradice zdobení vánočního stromečku na venkov.

První zmínka o zdobení stromečku na území Česka je z roku 1812. Tehdejší ředitel Stavovského divadla Johann Karl Liebich ozdobil stromeček na svém letohrádku v Praze. J. K. Liebich byl původem Němec, tradici přivezl tedy ze své domoviny. Zdobením stromečku inspiroval rodinu a přátele, postupně se tradice rozšířila na celé území české země.

Živý vánoční stromeček

Živý vánoční stromeček

Jak vybrat živý stromeček?

Lámete si hlavu, jak vybrat vánoční stromeček, který bude čerstvý, dlouho vydrží zelený a nebude hned opadávat? Během výběru stromečku v hypermarketech si všímejte několika základních věcí, podle kterých poznáte čerstvost stromu. Alternativou je nákup vánočního stromečku u lokálního pěstitele, který ho uřízne až v okamžiku nákupu.

Myslete také na druh stromku. Smrky obecně rychleji opadávají, borovice jsou odolnější vůči usychání, jedle téměř neopadávají a jsou trvanlivé. Trvanlivost se odvíjí také od péče, kterou stromečku věnujete.

Jak poznat čerstvost stromečku?

  • Barva jehličí
    Jehličí u čerstvého stromečku má sytě zelenou barvu, smrk stříbrný má jehlice zbarvené do bíla. Jakmile zpozorujete hnědé nebo nažloutlé jehlice, zpozorněte. Takový stromeček vám může začít doma rychle opadávat.
  • Opadávání jehličí
    Ještě u prodejce vyzkoušejte test opadávání jehličí. Mírně stromečkem zatřeste, pokud jehličí bude opadávat, vyberte stromeček jiný. Test lze vyzkoušet pouze na větvi. Jehličí z vánočního stromečku nesmí opadávat.
  • Ohebnost jehličí
    Čerstvost vánočního stromečku nám ukáže také ohebnost jehlic. Čerstvý stromek má velice pružné jehličí, které se neláme. Vezměte jehlici do ruky a zkuste ji zlomit, pokud se ohne, jedná se o čerstvý strom. Jestliže se zlomí, sáhněte raději po jiném stromku.
  • Pryskyřice
    Pryskyřice na kmeni či řezné ploše značí čerstvost stromečku. Většinou jsou stromky řezané s velkým předstihem a pryskyřice zaschne. S vytékající pryskyřicí se setkáte spíše na plantážích nebo u lokálních prodejců.
  • Plocha kmene
    Řezná plocha čerstvě uříznutého stromku musí být světlá a vlhká. Tmavý a suchý řez ukazuje, že stromeček byl uříznutý před delší dobou. Stromky jsou často řezané s velkým předstihem a řez kmene mírně vyschne.

Výhody a nevýhody živého stromečku

Živý vánoční stromeček vnese do domova nezaměnitelnou vůni a atmosféru. Tradiční živé stromečky jsou jedinečné svým tvarem. Navíc můžete zakoupit vánoční stromeček v květináči, který vám vydrží i několik let. Každý živý strom s sebou nese i řadu nevýhod jako je opadávání jehličí, krátká životnost a zvyšující se náklady během každého roku.

Výhody živého stromečku Nevýhody živého stromečku
vůně opadávání jehličí
tradiční atmosféra krátká životnost
jedinečný tvar vysoká cena
stromeček v květináči vyžaduje péči / zalévání

Druhy živých stromečků

  • Jedle
    Jedle patří mezi nejoblíbenější vánoční stromečky díky pravidelnému tvaru a hustému jehličí. Na trhu seženete jedli kavkazskou nebo bělokorou. Jehličí jedle dosahuje délky asi 3 cm, je pevné, tmavozelené a lesklé. Jedle pomalu opadává i v teplých místnostech. Společně se smrkem patří mezi nejprodávanější vánoční jehličnany.
  • Smrk
    Jako vánoční strom se využívá nejčastěji smrk ztepilý nebo stříbrný. Oba druhy charakterizují krátké, tuhé a husté jehlice. Jehličí u smrku stříbrného, jak název napovídá, je zbarveno do stříbrné barvy. Navíc pomaleji opadává v porovnání se smrkem ztepilým. I tak patří smrk ztepilý mezi nejoblíbenější druhy vánočních stromečků.
  • Borovice
    Nejčastěji se využívá borovice černá nebo lesní. Jehlice borovice jsou asi 8 - 15 cm dlouhé, větve jsou pevné a odolné. Borovici černou poznáte podle sytě zeleného jehličí a husté koruny. Zatímco borovice lesní je světlejší a rychleji opadává. Borovice patří mezi velice oblíbený vánoční strom díky svému tvaru ale také nízké ceně.

Jak pečovat o živý vánoční stromeček?

Důležitý je samotný nákup. Sáhněte po čerstvém stromečku, který poznáte podle jasně zeleného, lesklého a pružného jehličí. Při pohybu větví nesmí jehličí opadávat. Pokud je to možné, nechte si v prodejně seříznout kmen a odstranit kůru. Stromeček bude lépe sát vodu.

Stromeček uskladněte na chladné místo, nezapomeňte na vodu. Stačí stromeček postavit do kbelíku s vodou. Dva dny před zdobením přeneste stromeček do teplejší místnosti, aby se pozvolna aklimatizoval na pokojovou teplotu v bytě.

V bytě postavte vánoční stromeček daleko od zdroje tepla, nesmí být v průvanu. Umístěte ho do stojanu na vodu, tu pravidelně doplňujte. První dny doplňujte vodu každý den. Stromeček je schopný absorbovat i několik litrů čerstvé vody. Díky tomu vydrží dlouho zelený a čerstvý.

Péče o živý vánoční stromeček v několika bodech:

  • kupte čerstvý stromeček
  • seřízněte kmen
  • zbavte spodní část kmene kůry
  • uskladněte ho na chladném místě s vodou
  • aklimatizujte ho na pokojovou teplotu
  • postavte ho do stojanu na vodu
  • stromeček umístěte daleko od zdroje tepla
  • každý den ho zalévejte

TIP: Nevíte, kdy je správný čas na nákup vánočního stromečku? Vytvořte si vánoční plán. Díky němu na nic nezapomenete a vyhnete se vánočnímu shonu.

Umělý vánoční stromeček

Umělý vánoční stromeček

Jak vybrat umělý stromeček?

Vyberte umělý vánoční stromeček, který si dlouho udrží stále barvy a svůj tvar. Věřte, že investice se v tomto případě opravdu vyplatí. Rozdílnost ceny často ukazuje na kvalitu stromečku. Zamyslete se také nad funkcemi, jako je možnost rozložení, přidaný stojan či světýlka. Hustota větví a jejich materiál ovlivňují vzhled i cenu.

Na co myslet při výběru umělého stromečku?

  • Materiál
    Stromečky vyrobené z klasického PVC jsou měkčí, hustší a často s typickým plastovým vzhledem. Cenově se řadí mezi levnější. Realističtější umělé stromečky jsou vyrobené z PE. Jehličí z polyethylenu je na dotek velice příjemné a podobné živému. Cenově se pohybují o řád až dva výše. Setkáte se i se stromky z kombinace obou materiálů.
  • Hustota
    Počet větví ovlivňuje hustotu a celkový design stromečku. Zvolte stromeček s vyšší hustotou větví, který bude zaměnitelný s tím živým. Hustota větví a jehličí ovlivňuje konečnou cenu.
  • Tvar
    Tvar umělého stromku by měl být co nejpřirozenější a symetrický. Zkontrolujte tvar a pravidelnost větví. Větve nesmí chybět a být zlomené či ohnuté.
  • Montáž
    Před nákupem vezměte v úvahu montáž. Plastové stromečky se skládají ze 2 - 3 částí, které se zasouvají do sebe. Dražší varianty mají automatický systém skládání větví, aby nedošlo během ruční montáže k poškození.

Výhody a nevýhody umělého stromečku

Vánoční stromečky z umělých hmot často zdobí naše domovy. Jejich největší výhodou je bezstarostnost, dlouhá životnost a snadná údržba. Umělý stromeček vydrží několik let a stále vypadá jako nový. Vyšší třídy umělých stromků vypadají autenticky a od živých je špatně rozeznáte. Umělé stromečky mají ii své nevýhody jako vysoká počáteční investice, skladování a absence vůně.

Výhody umělého stromečku Nevýhody umělého stromečku
dlouhá životnost počáteční investice
snadná údržba skladování
autentický vzhled absence vůně jehličí

Jak pečovat o umělý vánoční stromeček?

Umělý vánoční stromeček nevyžaduje speciální péči. Základem je správné uskladnění. Stromeček uschovejte do původní krabice či pevného pytle na vzdušné a suché místo. Chraňte ho před vysokými teplotami, vlhkostí a prachem. V odlišném případě může dojít k deformaci plastových větví a barevným změnám.

Před sezónou i po sezóně doporučujeme stromeček otřít navlhčeným hadříkem. Zbavíte ho prachu a drobných nečistot. Před uskladněním nechte strom důkladně uschnout.

Péče o umělý vánoční stromeček v několika bodech:

  • stromeček skladujte na suchém místě
  • chraňte ho před vysokými teplotami a vlhkostí
  • před a po sezóně ho umyjte vlhčeným hadříkem
  • před uskladněním musí vyschnout

Cena vánočního stromečku

Cena vánočního stromečku

Ceny vánočních stromečků se odvíjí od jejich kvality, druhu a výšky. V obchodech se setkáte s cenami podle výšky do 150 cm, do 200 cm a nad 200 cm. Jedle jsou obvykle dražší než smrky nebo borovice. Symetrické vánoční stromečky s hustými a pravidelnými větvemi jsou cenově výše než stromy s nepravidelným růstem.

U umělých stromečků je cenové rozpětí mnohem větší. Zde záleží na kvalitě provedení, materiálu, výšce, barvě a přidaným funkcím. Jedná se především o osvětlení, stojan nebo možnost složení. Trh nabízí nepřeberné množství umělých vánočních stromků za výrazně odlišné ceny. Umělé stromečky s realistickým vzhledem seženete od 1 500 do 6 000 Kč. Zatímco stromky nejvyšší třídy se pohybují od 10 000 Kč výše.

Cenový přehled:

Typ stromečku Výška stromečku Orientační cena (Kč)
umělá jedle do 200 cm 2 000 - 5 000
umělý smrk do 200 cm 1 500 - 4 000
umělá borovice do 200 cm 1 500 - 5 000
živá jedle do 200 cm 700 - 1 500
živý smrk do 200 cm 300 - 500
živá borovice do 200 cm 500 - 700

Ceny v tabulce jsou orientační, jedná se o střední cenovou třídu umělých stromků.

Kam dále?

Vánoční povlečení Vánoční dekorace Vánoce