Nejlepší vánoční cukroví

 

Cukroví je klasika, která nesmí během vánočních svátků chybět. Pečení provoní celý byt a navodí vánoční atmosféru. Vyzkoušejte tradiční i méně známé recepty na nejlepší vánoční cukroví. Inspirujte se našimi tipy na přípravu i skladování.

Historie pečení vánočního cukroví

Historie pečení vánočního cukroví sahá až do středověku. V českých zemích se pečení, jak ho známe dnes, objevilo asi na začátku 19. století. V tomto období se rozšířily všechny potřebné suroviny jako mouka, máslo nebo vejce. Pečení vánočního cukroví bylo rodinnou tradicí a recepty se předávaly z generace na generaci. Nejčastěji se pekly perníčky, vanilkové rohlíčky, pracny nebo linecké.

Příprava vánočního cukroví byla spojena s adventem. Jednalo se o rodinnou událost, které se zúčastnily všechny ženy žijící v domě. Cukroví od té doby nesmělo na žádném vánočním stole chybět.

Nejoblíbenější druhy vánočního cukroví

V každé domácnosti objevíte odlišné druhy vánočního cukroví. Každá rodina má své oblíbené cukroví, které každý rok zdobí štědrovečerní stůl. Obrovské rozdíly jsou však i v chutích stejného druhu. Někdy stačí přidat nebo ubrat jedinou ingredienci a cukroví chutná úplně jinak.

Inspirujte se seznamem nejoblíbenějšího cukroví, možná objevíte druh, který neznáte. K těm nejlepším přinášíme i tradiční recept.

Vanilkové rohlíčky

Nejlepší vanilkové rohlíčky

Křehké cukroví s vůní vanilky a ořechů. Vanilkové rohlíčky nesmí na žádném vánočním stole chybět. Patří mezi nejoblíbenější vánoční cukroví u nás, ale také v Polsku, Rumunsku nebo na Slovensku. Pochází z hlavního města Rakouska. Podle pověsti se začaly vanilkové rohlíčky péct už kolem roku 1683.

Linecké cukroví

Drobné tvary slepené marmeládou a posypané moučkovým cukrem. Linecké cukroví se peče ve většině českých domácnostech. Srdíčka, kolečka nebo kytičky plněné často kyselou rybízovou marmeládou pochází pravděpodobně z rakouského Linze. Zde však naše linecké cukroví neznají. V Linci mají o něco větší kolečka plněná marmeládou tzv. Linze Augen.

Perníčky

Cukroví s vůní skořice, anýzu a hřebíčku, zdobené bílkovou polevou. Medové perníčky milují snad všechny děti. Historie pečení perníku sahá až do starého Egypta či antického Řecka. U nás se perníkářství rozšířilo ve velkých městech až kolem 15. století. Perníky se v předvánoční čas pečou s předstihem, aby do Štědrého dne změkly.

TIP: Zdobené perníčky se stanou skvělou dekorací vlastnoručně vyrobeného vánočního přání.

Vosí hnízda

Tradiční nepečené cukroví ve tvaru úlu plněné rumovým krémem a stojící na malém piškotu. Jedná se o typické české cukroví. V minulosti se vosí hnízda pekla během slunovratu, až později se z nich stalo oblíbené vánoční cukroví. Název získalo cukroví podle tradiční košnice ze slámy, ve které v minulosti žila včelstva. Vosí hnízda se někdy označují také jako včelí úly.

Myslivecké knoflíky

Křehká linecká kolečka s ořechovou vrstvou. Možná pro někoho méně známý druh cukroví, který se těší velké oblibě. Chuťově měkké a křehké myslivecké knoflíky zdobí celé jádro lískového ořechu. Jedná se o ideální cukroví, pokud vám zbyly vaječné bílky. Ty využijete při přípravě ořechové náplně.

Pracičky

Klasické cukroví s vůní ořechů, kakaa a koření. Pracny, pracičky nebo medvědí tlapy mají v české kuchyni dlouhou tradici. Jejich kořeny sahají až do 16. století. Podle pověsti pracny chránily obydlí před zlými duchy. Dříve se pekly ve tvaru zvířecích tlapek, odtud vznikl název medvědí tlapy.

Kokosky

Nadýchané a vláčné kokosky jsou nedílnou součástí vánočního stolu. K výrobě oblíbených kokosek potřebujete pouze 3 ingredience. Cukr, kokos a bílky tvoří chuťový zázrak jménem kokoska. Jsou skvělou volbou, pokud vám přebývají bílky z předchozího pečení.

Plněné ořechy

Křupavé těsto plněné krémem ve tvaru ořechu nesmí během Vánoc chybět v žádné domácnosti. Z ořechového těsta upečené dvě skořápky se před svátky plní oblíbeným krémem. Používá se klasický máslový nebo punčový. Díky krému těsto zkřehne a změkne. Plněné ořechy patří mezi oblíbené cukroví našich babiček.

Marokánky

Placička ze směsi kandovaného ovoce a ořechů pokrytá čokoládou. Marokánka je méně tradiční vánoční cukroví, které pochází z arabských zemí, především severní Afriky. U nás se marokánky pečou zejména jako vánoční cukroví. V obchodech je seženete během celého roku. V arabských zemích do marokánek přidávají kokos, datle, med či pomerančovou kůru.

Sádlovky

Staročeské cukroví s pořádnou dávkou energie. Sádlové koláčky jsou měkké, vláčné a rozplývají se na jazyku. Součástí tzv. sádlovek je poctivé sádlo. Setkáte se s mnoha recepty na sádlové koláčky s marmeládou. Každá rodina měla svůj recept. Někdo přidával ořechy, jiné rodiny med nebo sušené ovoce.

Išelské dortíčky

Na první pohled slepované cukroví. Išelské dortíčky překvapí výraznou chutí a jedinečnou kombinací čokolády, ořechů a marmelády. Původ drobného cukroví sahá do Rakouska-Uherska, malého lázeňského města Bad Ischl. Dnes se setkáte s několika variantami receptů na Ischelské, též Išelské dortíky.

5 receptů na nejlepší vánoční cukroví

Vyzkoušejte 5 nejlepších rodinných receptů. Uvidíte, že si je zamilujete. Další tradiční recepty objevíte v sekci “Rodinné recepty”.

Vanilkové rohlíčky podle prababičky Věry

Suroviny na vanilkové rohlíčky:

  • 400 g hladké mouky
  • 280 g másla / tuku
  • 150 g mletých ořechů
  • 100 g moučkového cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 vejce
  • trochu koňaku / vaječňáku / vody

Příprava těsta a pečení: Všechny ingredience smíchejte dohromady. Koňak lze nahradit vaječným likérem nebo vodou. Vytvořte mírně mazlavé těsto. Nechte ho 24 hodin odležet v lednici. Následně těstem naplňte formičku, tu si vždy vysypte moukou. Rohlíčky pečte na pečícím papíru bez formičky při teplotě 175 °C. Ihned po upečení obalte v moučkovém cukru.

Marokánky podle babičky Věry

Suroviny na marokánky:

  • 100 g cukru
  • 30 g másla
  • 40 g hladké mouky
  • 150 g sekaných ořechů
  • 100 g kandovaného ovoce
  • 100 g kandované pomerančové kůry
  • 1 smetana ke šlehání
  • 1 lžíce medu
  • čokoláda na potření

Příprava těsta a pečení: Šlehačku, cukr, med a máslo přiveďte k varu. Přidejte mouku a do husté kaše vmíchejte ostatní suroviny. Vzniklou hmotu nanášejte lžící na pečící papír a vytvářejte malé placky. Marokánky pečte při teplotě 180 °C přibližně 12 minut. Po vychladnutí potřete rozpuštěnou čokoládou.

Išelské dortíčky podle babičky Libuše

Suroviny na išelské dortíčky:

  • 210 g hladké mouky
  • 140 g másla
  • 70 g moučkového cukru
  • 30 g mletých vlašských ořechů
  • 1 lžíce kakaa
  • ½ vanilkového cukru
  • špetka skořice

Suroviny na náplň:

  • 75 g moučkového cukru
  • 75 g mletých vlašských ořechů
  • rum
  • marmeláda
  • čokoláda na polití
  • ořechové půlky na ozdobu

Příprava těsta a pečení: Ze surovin na išelské dortíčky vytvořte těsto. Zabalte ho do potravinové folie a nechte 24 hodin odležet v lednici. Následně těsto vyválejte na silnější plát a vykrajujte kolečka o velikosti asi 5 cm. Pečte na pečícím papíru při teplotě 170 °C přibližně 10 minut.

Mezitím si připravte náplň smícháním cukru, mletých ořechů, rumu a marmelády. Kolečka plňte náplní až po vychladnutí. Horní kolečko polijte čokoládou a ozdobte půlkou ořechu.

Kokosky podle babičky Evy

Suroviny na kokosky:

  • 3 bílky
  • 180 g moučkového cukru
  • 150 g strouhaného kokosu

Příprava těsta a pečení: Z bílků ušlehejte měkký sníh. Misku se sněhem postavte do vodní lázně a postupně do sněhu zašlehávejte cukr. Následně šlehejte dalších asi 3 - 5 minut. Vytvoří se horká hmota. Tu následně odstavte a za stálého míchání nechte vychladnout. Do vychladlého sněhu přimíchejte kokos. Z hmoty vytvářejte pomocí lžičky malé kokosky. Skládejte je na pečící papír a pečte při teplotě 140 °C asi 15 - 20 minut. Kokosky nechte vychladnout na plechu.

Ihned měkké perníčky podle tety Dany

Perníčky recept

Suroviny na perníčky:

  • 400 g hladké mouky
  • 140 g moučkového cukru
  • 60 g másla
  • 2 vejce
  • 2 lžíce medu
  • 1 lžička perníkového koření
  • 1 - 2 lžičky jedlé sody

Příprava těsta a pečení: Mouku, cukr, koření a sodu smíchejte dohromady. Do směsi udělejte důlek a přidejte vejce, povolené máslo a tekutý med. Uhněťte do hladkého těsta. Těsto nechte 24 hodin odležet v lednici. Z těsta vyválejte silnější pláty. Perníčky pečte 8 - 10 minut při teplotě 180 °C. Hned po upečení potřete rozšlehaným vajíčkem.

Jak skladovat cukroví?

Jak skladovat cukroví

Aby cukroví vydrželo čerstvé až do Vánoc, musí být správně uskladněno. Poradíme vám, jak uskladnit cukroví, aby byla zachována jeho chuť, vůně a čerstvost.

Suché cukroví

Suché druhy cukroví, jako jsou vanilkové rohlíčky, pracny nebo linecké, skladujte v suchých a těsnících nádobách. Vhodné jsou kovové nebo skleněné dózy s víkem. Jednotlivé vrstvy cukroví prokládejte pečícím papírem, aby se k sobě neslepily. Takto naplněné dózy uskladněte na suchém místě při teplotě 10 - 15 °C. Vhodné jsou uzavřené balkony nebo suché sklepy.

Perníčky

Perníčky naopak skladujte v papírových krabicích na vlhkém místě. Perníčky vlhkost absorbují a do Vánoc budou krásně měkké. Můžete je skladovat třeba v kuchyni. Alternativou je skladování v těsnících dózách s plátkem jablka nebo chleba. Vzniklou vlhkost perníčky absorbují a změknou. Jablko a chleba je nutné pravidelně vyměňovat, aby nedošlo k zplesnivění.

TIP: Nevíte si rady, kdy před Vánoci začít s pečením cukroví? Vytvořte si vánoční plán příprav. Pomůže vám zvládnout veškeré povinnosti s přehledem.

Cukroví s náplní

Krémové cukroví, jako išelské dortíčky či plněné ořechy, doporučujeme plnit krémem těsně před Vánoci. Suché části skladujte v temnu a chladu. Po naplnění je nutné cukroví umístit do lednice ve vzduchotěsné dóze. Krémy, marmeláda nebo jiné náplně vyžadují chlad. Díky tomu vydrží dlouho čerstvé. Naplněné cukroví spotřebujte do 1 - 2 týdnů.

Nepečené cukroví

Nepečené druh cukroví vyžadují skladování na tmavém a chladném místě. V tomto případě ideálně při teplotě 6 °C, tedy v lednici. Cukroví vložte do uzavíratelné dózy a vložte do lednice. Pokud budete cukroví vrstvit na sebe, jednotlivé vrstvy oddělte pečícím papírem nebo alobalem. Nepečené cukroví doporučujeme připravovat těsně před svátky.

Kam dále?

Vánoční povlečení Vánoční dekorace Vánoce