Vánoční svátky spojují rodiny, přátele a všechny lidi po celém světě. Avšak podoba oslav se v některých kulturách výrazně liší. Odlišnosti naleznete na úrovni světadílů, ale také jednotlivých států nebo kultur. Objevte, jak se Vánoce slaví v jiných koutech světa.
Původ Vánoc
Vánoce jsou křesťanské svátky, které připomínají narození Ježíše Krista. Historicky navazují na svátky pohanské, kdy se oslavoval zimní slunovrat. Vánoční svátky se tedy slaví pouze v oblastech světa s křesťanskou vírou. V Asii či Africe se setkáte s oslavami Vánoc velice sporadicky, spíše v malých komunitách. Jiná náboženství mají jiné významné svátky založené na jejich víře.
Vánoce v Evropě
Oslavy Vánoc v jiných evropských státech jsou hodně podobné těm českým. Rodinná atmosféra, rozdávání dárků nebo vánoční dekorace jsou typické pro většinu zemí Evropy. Každý stát si je přizpůsobí vlastním kulturním zvykům.
Vánoční bytosti nadělující dárky se liší podle pohanských i náboženských tradic. V některých částech naděluje dárky Ježíšek, na protestantském území Otec Vánoc či Vánoční muž. Odlišuje se nejen podoba bytosti, ale také její věk. Od malého miminka po starého dědu.
Pravoslavná Evropa
V pravoslavné Evropě, na území Ruska, Bulharska, Chorvatska nebo Srbska, se vánoční svátky slaví až 6. ledna. Dárky nosí nejčastěji starý muž pojmenován jako Děda Mráz nebo Děd Vánoc.
Skandinávie
Ve skandinávských zemích nosí dárky nejčastěji Vánoční skřítek nebo Vánoční muž. Svátky se zde nesou v duchu starých tradic spojených se zimním slunovratem. Tradiční výzdoba zahrnuje vánoční stromečky, dekorace ve tvaru sobů, sněhových vloček nebo skřítků. Nedostatek světla si seveřané kompenzují velkým množstvím luceren, svícnů a svíček.
Británie
V Británii a Irsku naděluje dárky Father Christmas, tedy Otec Vánoc. Dárky rozdává v noci z 24. na 25. prosince do punčoch na krbu. Dárky si lidé rozbalují 25. prosince ráno a následně připravují slavnostní oběd. Podává se krocan s kaštanovou nádivkou, zeleninou a omáčkou. Na slavnostní tabuli nesmí chybět typický pudink, který připomíná náš biskupský chlebíček. Během prosince děti píší dopis Otci Vánoc a vhazují ho do krbu.
Pyrenejský poloostrov
V zemích na Pyrenejském poloostrově, tedy ve Španělsku a Portugalsku, nosí dárky Otec Vánoc. Ten naděluje pod stromeček také ve Francii nebo Itálii. Španělé slaví Vánoce 24. prosince, ale také na Tři krále. Ve Francii rozdává dárky Pere Noël až 25. prosince, zatímco v Itálii se dárky rozbalují 24. prosince po večeři. V některých italských rodinách je důležitější svátek až 6. prosince, kdy dárky rozdává hodná čarodějnice.
Vánoce v Americe
Ve většině států Severní Ameriky nosí dárky Santa Claus. V Jižní a Střední Americe jsou zvyklosti více rozmanité. V Brazílii se slaví tropické Vánoce na plážích v karnevalovém duchu. Zatímco v Mexiku se pořádají speciální setkání a průvody tzv. Posadas. Děti jsou převlečené do kostýmu svatých, všichni zpívají a radují se.
Kdo nosí dárky?
Ve velké částí Ameriky naděluje dárky Santa Claus ve svém typicky červeném kostýmu. Pohybuje se na saních tažených soby. Dárky naděluje v noci z 24. na 25. prosince, nejčastěji do punčoch na krbu nebo pod vánoční stromeček.
Vánoční večeře
Na večeři se podává krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou. Ve všech domácnostech se objevuje drobné cukroví, ale také klasické koláče s jablky, dýní nebo perníčky a cukroví s příchutí máty. Pro Mexiko je typická ryba, většinou treska, a ponche. Ponche je speciální kompot z jablek, švestek, dalšího lokálního ovoce, skořice a melasy. Děti tento nápoj milují.
Zvyky a tradice
Vánoční strom nesmí chybět v žádné domácnosti. Nejoblíbenější jsou stromečky vysoké až ke stropu, bohatě zdobené do klasických vánočních barev, což jsou v Americe červená, zlatá a zelená. Američané milují ozdobené domy a zahrady. Prosinec využívají k přípravě dekorací a osvětlení.
Vánoce v Austrálii
Tradiční vánoční svátky v Austrálii připadají na léto. Grilování, pikniky na plážích a koupání patří mezi typické vánoční aktivity v Austrálii. V tento čas můžete potkat osoby převlečené za Santa Clause na surfech a plážích. Většina obyvatel Austrálie jsou věřící. Svátky se podobají těm v Británii.
Kdo nosí dárky?
Dárky pod stromeček nosí v Austrálii Otec Vánoc, tzv. Father Christmas, stejně jako v Británii. Dárky si rozbalují 25. prosince ráno. Vánoční stromečky jsou buď umělé nebo v květináčích. I zde však narazíte na Santa Clause a další prvky amerických Vánoc.
Vánoční večeře
K typickým chodům patří ryby, krevety a jiné mořské plody. Dále saláty, koláče, ale také zmrzlina nebo tradiční pudink. Australský pudink je však podobný spíše našemu biskupskému chlebíčku s kandovaným ovocem. S nadívanou krůtou se zde setkáte už jen výjimečně. Lidé pořádají venkovní grilovací párty a užívají si pokrmy pod širým nebem.
Zvyky a tradice
Pro Australany mají Vánoce význam především náboženský. Pro mnohé začínají až půlnoční bohoslužbou v kostele. Obecně jsou tradice velice podobné těm evropským. Rodiny zpívají koledy, zapalují svíčky, zdobí domy světýlky. Tradičním zvykem jsou BBQ s rodinami na plážích či zahradách.
Vánoce v Asii
Asiaté většinou křesťanský svátek neslaví. Příkladem je Čína, Japonsko či Indonésie. Pro tyto státy jsou mnohem důležitější oslavy Nového roku. Někteří oslavují Vánoce jen díky západnímu vlivu. Svátky se pak podobají těm v Americe. Často dárky dostávají pouze děti, rodiny se setkávají a tráví společně čas u vánočního stromečku, který bývá umělý. Během večeře nekonzumují žádné speciální pokrmy a stromeček brzy uklízí, aby se připravili na největší oslavu, Nový rok.
Vánoce v Africe
Vánoce v Africe mají různé podoby. Záleží na oblasti a místních tradicích. Některé regiony vánoční svátky neslaví vůbec, především severní Afrika. Například v Etiopii se slaví Vánoce stejně jako v evropských pravoslavných zemích. Etiopie se hlásí k pravoslavné církvi. V Keni se na Vánoce setkávají široké rodiny, hodují a děti koledují. Dárky si většinou nedávají. Obdobné je to v Botswaně. V jižní Africe jsou Vánoce během léta. Tam si svátky užívají pod širým nebem, grilují a pořádají pikniky.